«Військовий» середній заробіток: чи коригуємо після реорганізації

В обраному У обране
Друк
Гузенко Оксана, головний спеціаліст відділу оплати праці Департаменту заробітної плати та умов праці
Оплата праці Березень, 2019/№ 5
У листопаді 2018 року відбулася реорганізація Комунального закладу в Комунальне некомерційне підприємство. У зв’язку з цим виникло таке запитання. Чи коригувати середній заробіток працівникові, який із жовтня 2015 року проходить військову службу за контрактом (період військової служби в жовтні 2018 року був оплачений виходячи із середньої зарплати в розмірі 99,00 грн.), якщо оклад працівника після реорганізації збільшився? До листопада 2018 року він складав 2079 грн., з 1 листопада 2018 року — 4100 грн., з 1 січня 2019 року — 4590 грн.

Реорганізація ≠ звільнення

Щоб відповісти на головне запитання — чи треба коригувати «військовий» середній заробіток, потрібно визначити, що відбувається з трудовими відносинами при реорганізації підприємства.

У разі реорганізації підприємства, установи, організації колективний договір продовжує діяти протягом строку, на який він був укладений, або він може бути переглянутий з відома сторін. При реорганізації (шляхом злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору триває. Тобто сама собою реорганізація (у тому числі й перетворення) не є підставою для звільнення працівників (ч. 3 ст. 36 КЗпП, абз. 2 п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 р. № 9).

Звільнення за ініціативою роботодавця за п. 1 ст. 40 КЗпП може бути, але лише в разі, якщо перетворення супроводжується змінами в організації виробництва та праці, зокрема в разі скорочення чисельності або штату працівників. У цьому випадку працівникові необхідно запропонувати переведення на іншу роботу (якщо така можливість є). Якщо він відмовиться від переведення, він може бути звільнений. Пам’ятайте, що про майбутнє звільнення його слід попередити за 2 місяці до розірвання договору.

Таким чином,

Увага!

у разі реорганізації (у тому числі перетворення) трудовий договір продовжує діяти.

А це, у свою чергу, впливає на розрахунок середньої зарплати згідно з Порядком № 100. Про це — далі.

Коригування «військової» середньої зарплати після підвищення окладів у разі реорганізації

Щодо випадку, наведеного в запитанні, працівник на момент реорганізації проходив військову службу за контрактом (у жовтні 2018 року середня зарплата, за якою оплачували період відсутності працівника через проходження військової служби, дорівнює 99,00 грн.).

Наново розраховувати її у зв’язку зі змінами, що відбулися, не потрібно. Адже трудові відносини не припинялися і дія трудового договору триває.

Продовжуйте оплачувати період військової служби за середньою зарплатою, яка була розрахована раніше, — виходячи з виплат за останні два місяці роботи перед вступом на військову службу. Інакше кажучи, розрахунковий період не змінюється і залишається тим же — серпень — вересень 2015 року (початок служби припадає на жовтень 2015 року).

Але (!) відразу виникає таке запитання: чи потрібно «військовий» середній заробіток коригувати на коефіцієнт підвищення посадових окладів? Адже з часу реорганізації відбулися відразу два підвищення окладів: у листопаді 2018-го і січні 2019-го.

Так, коригувати потрібно. Пояснимо чому.

Норма про коригування заробітку в разі підвищення окладів передбачена п. 10 Порядку № 100. Коригують усі виплати, розраховані згідно з цим Порядком, у тому числі оплату періоду військової служби.

Але тут зауважте таке. Підвищення окладів відбулося в періоді, коли за працівником зберігався середній заробіток. Тому середню зарплату коригуйте лише з дня підвищення окладів.

Важливо!

Розраховувати нову середню зарплату для оплати періоду проходження військової служби не потрібно! Просто відкоригуйте на коефіцієнт підвищення розраховану суму середньої зарплати.

У наведеному запитанні середня зарплата, за якою оплачувався період військової служби, складала 99,00 грн. З 1 листопада 2018 року оклад був підвищений з 2079 до 4100 грн., а з 1 січня 2019 року новий оклад вже склав 4590 грн.

Відкоригуємо середній заробіток, за яким буде оплачений період військової служби:

• з 1 листопада 2018 року:

99,00 грн. х 1,9721 = 195,24 грн.;

• з 1 січня 2019 року:

99,00 грн. х 1,9721 х 1,1195 = 218,57 грн.,

де 1,9721 — коефіцієнт підвищення окладу з 1 листопада 2018 року (4100 грн. : 2079 грн.);

1,1195 — коефіцієнт підвищення окладу з 1 січня 2019 року (4590 грн. : 4100 грн.).

Сума зарплати, яку зберігають за працівником за період проходження військової служби, складе:

• у листопаді 2018 року:

195,24 грн. х 22 роб. дн. = 4295,28 грн.;

• у грудні 2018 року:

195,24 грн. х 20 роб. дн. = 3904,80 грн.;

• у січні 2019 року:

218,57 грн. х 21 роб. дн. = 4589,97 грн.;

• у лютому 2019 року:

218,57 грн. х 20 роб. дн. = 4371,40 грн.;

• у березні 2019 року:

218,57 грн. х 20 роб. дн. = 4371,40 грн.

Використовуйте й надалі такий відкоригований середній заробіток (218,57 грн.) при оплаті днів відсутності працівника у зв’язку з проходженням військової служби за контрактом.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити