Професійні стандарти: короткий «лікнеп» роботодавцям та кадровикам

В обраному У обране
Друк
Носіков Олександр, провідний науковий співробітник НДІ праці та зайнятості населення Мінсоцполітики України та НАН України, канд. соц. наук
Оплата праці Вересень, 2019/№ 18/1
Зміни у вітчизняному законодавстві останніх років закріпили у правовому полі кадрового забезпечення в Україні термін «професійний стандарт». Що це: данина моді, сліпе копіювання європейської кадрової та освітньої практики чи свідомий крок у напрямку підвищення кадрової кваліфікації та більш тісне наближення навчальних програм до вимог роботодавців? Спробуємо відповісти на ці питання. А для цього проаналізуємо запропоновані державою інструменти для застосування професійних стандартів на практиці.

Професійний стандарт у законодавчому полі

Стаття 96 КЗпП визначає: системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. У свою чергу, тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики).

Відповідні зміни були також внесені й до тексту ст. 6 Закону про оплату праці.

Таким чином, якщо донедавна кваліфікаційними характеристиками роботодавець зараховував виконувані роботи до певних тарифних розрядів і присвоював кваліфікаційні розряди робітникам, то віднині дані щодо складності робіт, які лежать в основі формування систем оплати праці, мають враховувати й відповідні професійні стандарти (за наявності).

Утім, далеко не всім кадровикам зрозуміло сьогодні, що ж таке професійний стандарт й навіщо він потрібен.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити