Медзаклад реорганізований у КНП: визначаємо «базовий» місяць

Лаврентьєва Жанна, головний спеціаліст відділу рівня життя і моніторингу бідності Департаменту рівня життя і моніторингу соціального розвитку Міністерства соціальної політики України
У листопаді 2018 року медзаклад був реорганізований у комунальне некомерційне підприємство (КНП). Із січня 2019 року в КНП була встановлена своя система оплати праці (до цього оплату праці працівникам здійснювали за ЄТС). Як індексувати зарплату працівникам КНП? Чи потрібно було в січні визначати індексацію-різницю, якщо розмір зарплатного підвищення був менше суми індексації, що складається в січні?

Медреформа і реорганізація деяких медзакладів у КНП породжує чимало запитань.

Цього разу запитання стосувалося індексації зарплати працівників КНП. Але перш ніж відповісти на нього, потрібно розібратися: як оплачують працю медпрацівників після реорганізації медзакладів у КНП.

Оплата праці після реорганізації

Після реорганізації КНП не є бюджетними установами. Вони отримали більшу свободу в питаннях оплати праці своїх працівників, ніж бюджетні організації.

Так, у КНП умови оплати праці визначаються з урахуванням ст. 97 КЗпП і ст. 15 Закону про оплату праці, а саме

Цитата

«Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами».

Тобто КНП самі в колдоговорі визначають умови оплати праці (див. лист Мінфіну від 22.12.2018 р. № 07050-02-3/34555).

При цьому законодавством не заборонено їм застосовувати порядок оплати праці, установлений Умовами оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затвердженими спільним наказом Мінпраці і МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519 (далі — Умови № 308/519).

Таким чином, можна виокремити 2 варіанти умов оплати праці в КНП.

img 1

При цьому варіанті розміри окладів, а також надбавок, доплат, премій та інших виплат будуть такими ж, як і в бюджетних медзакладах.

img 2

У цьому випадку перелік виплат може бути таким же, як і в Умовах № 308/519 (повністю або частково), але розміри окладів, надбавок, доплат тощо, а також умови для їх виплати будуть іншими. Можуть бути передбачені свої (особливі) виплати (наприклад, виплата, що враховує кількість чинних підписаних декларацій з урахуванням віку пацієнтів).

Інакше кажучи, трудовий колектив (у тому числі діючи в особі первинної профспілкової організації) має право впливати на питання регулювання оплати праці і безпосередньо структури оплати праці шляхом ведення соціального діалогу та укладення колективного договору (див. лист МОЗ від 27.11.2018 р. № 10.1-13/3591/31471). Тобто все в руках КНП. Головне — забезпечити оплату праці не нижче мінімальної зарплати (у 2019 році в місячному розмірі — 4073 грн., у погодинному — 25,13 грн.) та інші соціальні гарантії, передбачені законом.

Зверніть увагу: якщо після реорганізації бюджетного закладу в КНП новий колдоговір і Положення про оплату праці не затверджені, то діє попередній колдоговір, який був затверджений з урахуванням норм та гарантій, передбачених Умовами № 308/519. Тобто розміри та умови оплати праці визначаються як у бюджетних медзакладів.

Індексація зарплати працівників КНП

Як ми з’ясували, КНП можуть формувати оплату праці:

• орієнтуючись на ЄТС (у колдоговорі всі умови оплати праці повторюють норми та гарантії, передбачені Умовами № 308/519, або якщо нові документи про оплату праці ще не ухвалені);

або

• згідно з новим затвердженим колдоговором і новим Положенням про оплату праці, норми та гарантії яких повністю або частково відрізняються від Умов № 308/519.

Залежно від того, як відбувається оплата праці в КНП, індексація зарплати відрізнятиметься.

Оплата за ЄТС. Тут усе просто. Якщо КНП при затвердженні нового колдоговору і нового Положення про оплату праці встановлена «прив’язка» до посадового окладу за ЄТС, то «базовим» місяцем для індексації зарплати своїх працівників буде січень 2019 року — місяць, коли було підвищено оклади працівникам з оплатою за ЄТС.

Уперше право на індексацію зарплати таких працівників у 2019 році виникло в липні. Коефіцієнт індексації становив 3,1 %, а сума індексації — 62,22 грн. (2007 грн. х 3,1 %). Такий же коефіцієнт і сума індексації зберігаються в серпні — жовтні 2019 року.

Оплата по-новому. У КНП підписаний новий колдоговір і нове Положення про оплату праці, в якій встановили посадові оклади без прив’язки до ЄТС.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що працівникам підприємств і організацій, що перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції здійснюється в порядку, визначеному в колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» і положень цього Порядку.

У цій ситуації при індексації зарплати орієнтуйтеся на місяць останнього підвищення (встановлення) окладу згідно з новими оплатними документами. Так, якщо Положення про оплату праці КНП затверджено в січні 2019 року, то й «базовим» місяцем у цілях індексації зарплати буде січень.

Для «базового» січня-2019 уперше право на індексацію виникло в липні 2019 року (коефіцієнт 3,1 %, сума — 62,22 грн.).

Відзначимо, що КНП, як і комерційні підприємства, самі мають право приймати рішення про підвищення окладів своїм працівникам. Тобто, на відміну від бюджетних установ, організацій, закладів, для них «базовий» місяць може змінюватися частіше. А саме коли будуть підвищені посадові оклади — тоді й буде новий «базовий» місяць.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі