Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Зарплата з КПК: нова заборона від НБУ!

Павленко Олексій, податковий експерт
Оплата праці Січень, 2020/№ 2
Друк
Нацбанк заборонив суб’єктам господарювання використовувати корпоративні платіжні картки (КПК) для виплати заробітної плати, виплат соціального характеру.

НБУ знову досить чітко прописав — тепер уже в Положенні, затвердженому постановою Правління НБУ від 05.11.2014 р. № 705, заборону на використання КПК для здійснення соцзарплатних виплат.

Звертаємо увагу, що це обмеження почало офіційно застосовуватися з 10 грудня (дати набуття чинності постановою Правління НБУ « Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» від 29.11.2019 р. № 142).

Раніше така заборона фігурувала в п. 8.3 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492. Проте з 04.04.2019 р., коли набула чинності її нова редакція, це й ще низка обмежень щодо проведення операцій з поточних рахунків суб’єктів господарювання з використанням електронних платіжних засобів (зокрема, КПК) були формально скасовані.

Тепер же, мабуть, для підстрахування від несвоєчасних перерахувань податків і внесків при проведенні таких виплат з КПК НБУ вирішив реанімувати це обмеження у своїх нормативах.

Водночас зазначимо, що і в періоді тимчасового зняття НБУ заборони (з 4 квітня до 10 грудня 2019 року) платити зарплату з КПК було небажано.

По-перше, виходячи з норм «касового» Положення № 148* кошти у вигляді зарплати і соцвиплат повинні видаватися через касу, і право на це має лише довірена особа — касир (матеріально відповідальна особа).

* Затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

По-друге, зняті з КПК грошові кошти вважаються отриманими під звіт (див., наприклад, лист НБУ від 24.04.2019 р. № 57-0007/22460). Тому видача у вигляді зарплати або соцвиплат знятих з КПК готівкових коштів — без оприбуткування їх у касі — буде розцінена як порушення порядку використання підзвітних коштів.

Крім того, у внутрішніх нормативах багатьох комерційних банків такі обмеження фактично продовжували залишатися і застосовуватися на практиці.

Що стосується ПриватБанку, то у зв’язку з цією зміною відзначимо ще один момент. Згідно із згаданим листом НБУ від 24.04.2019 р. № 57-0007/ 22460 приватбанківська так звана картка-ключ до поточного рахунку теж вважається КПК і відповідно підпадає під це — тепер уже нормативно реанімоване — обмеження на соцзарплатні виплати з неї. Тому при знятті на зарплату (чи соцвиплати) коштів з КПК (у тому числі з картки-ключа) ці грошові кошти необхідно спочатку провести через касу (оприбуткувати з оформленням ПКО) як повернення з підзвітної суми — за порожнім авансовим звітом, а вже потім видавати їх у порядку, встановленому Положенням № 148.

Що стосується можливих наслідків порушення цього обмеження, то, ймовірно, такі виплати будуть перевіряючими розцінені як неповернення підзвітних сум у строки, встановлені п.п. «б» п.п. 170.9.2 і п.п. «а» п.п. 170.9.3 ПКУ. З оподаткуванням таких сум ПДФО як «надміру витрачених» підзвітних коштів згідно з п.п. 170.9.1 ПКУ та із застосуванням «натурального» коефіцієнта, передбаченого п. 164.5 ПКУ, а також військовим збором.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі