Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Допомога по частковому безробіттю: не оподатковуємо, але відображаємо у звітності

Івлєва Наталія, експертка з питань оплати праці
Оплата праці Червень, 2020/№ 11
В обраному У обране
Друк
Підприємство подало документи на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину*. Чи буде ця сума оподатковуватися? Як відобразити її у звітності та в бухгалтерському обліку?

* Детальніше про порядок отримання такої допомоги читайте в статті «Допомога по частковому безробіттю під час карантину: новітні законодавчі зміни» // Спецвипуск «Оплата праці + Кадровик», 2020, № 10/1.

Відразу заспокоїмо читача. Сума допомоги по частковому безробіттю не оподатковується ні ПДФО, ні ВЗ. Вона не є і базою для нарахування ЄСВ. Пояснимо.

ПДФО і ВЗ. Згідно з п.13 підрозд.1 розд. ХХ ПКУ з 02.04.2020 р. до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включаються доходи у вигляді допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, яка виплачується (надається) роботодавцям згідно зі ст. 471 Закону про зайнятість**. Ця норма з’явилася завдяки Закону України від 13.05.2020 р. № 591-IX, який набув чинності з 29.05.2020 р.

** Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 р. № 5067-VI.

Також тут не буде і ВЗ (пп. 1.2, 1.7 і 1.10 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Вважаємо, що достатьо підстав для неоподаткування цієї допомоги було й раніше, оскільки п.п. 165.1.1 ПКУ відносить суми державної і соціальної допомоги до низки неоподатковуваних. Але, як мовиться, «кашу маслом не зіпсуєш». Тим паче, що раніше податківці дотримувалися іншої позиції (див. роз’яснення в підкатегорії 103.02 ЗІР (не чинне з 09.05.2020 р.)). Вони наполягали, що цю виплату слід оподатковути на підставі п.п. 164.2.20 ПКУ (як інші доходи). Тепер таких претензій не буде.

Форма № 1ДФ. Виплату треба відобразити в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ з ознакою доходу «194» (інші доходи, які згідно з ПКУ не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу).

ЄСВ. Згідно з п. 3.2 Інструкції № 5 допомога по частковому безробіттю не входить до фонду оплати праці. Отже, нараховувати ЄСВ не треба. З цим згодні й податківці (див. роз’яснення в підкатегорії 201.03 ЗІР). Тому до ЄСВ-звіту ці суми також не потраплять.

У бухгалтерському обліку допомогу відображаємо проводками:

• отримання допомоги по частковому безробіттю: Дт 311 — Кт 482 «Кошти з бюджету та державних цільових фондів»;

• нарахування допомоги працівникам: Дт 949 — Кт 663;

• одночасно з визнанням витрат визнаємо доходи в профінансованій сумі: Дт 482 — Кт 718;

• виплачуємо допомогу по частковому безробіттю працівникам: Дт 663 — Кт 311;

• відносимо дохід на фінансовий результат: Дт 718 — Кт 791;

• списуємо витрати на фінансовий результат: Дт 791 — Кт 949.

Зауважте: виплатити допомогу треба за окремою платіжною відомістю протягом 3 робочих днів після її отримання. Після цього протягом 5 календарних днів копію відомості необхідно надати до центру зайнятості (пп.15 і 16 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306).

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно