«Карантинна» підтримка платників податків триває Нашвидку переглядаючи текст Закону № 591*, можна подумати, що необхідність прийняття цього документа викликана лише продовженням карантину. Адже після того, як планована дата його завершення змістилася з 22 травня на 22 червня, потрібно було відновити й періоди дії «карантинних» норм. Проте це ще не всі сюрпризи Закону № 591. Про найцікавіші «оплатні» зміни поговоримо далі.
Кабмін підвищив оклади посадових осіб ОМС Постановою від 03.06.2020 р. № 441 Кабмін підвищив посадові оклади для працівників органів місцевого самоврядування (у новій редакції викладені додатки 48 — 55 до постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268).
Матеріальна допомога на оздоровлення для працівників з оплатою праці за ЄТС Матеріальна допомога на оздоровлення до відпускних — така підтримка досить відчутно позначається на сумі доходу багатьох працівників, на яку вони розраховують та без якої вже не уявляють відпустки. Тож нагадаємо, на яку суму допомоги можуть розраховувати працівники з оплатою праці за ЄТС, які є обмеження та нюанси у її наданні.
Матдопомога у розмірі середньомісячної зарплати У попередній статті (див. на с. 6) ми розглянули порядок надання матеріальної допомоги працівникам та визначили, що розмір такої допомоги залежить від того, в якій сфері зайняті працівники. Для одних — вона дорівнюватиме посадовому окладу, а для інших — у розмірі середньомісячної зарплати. Про те, як розрахувати таку «середню», розповімо в статті.
Скорочений робочий час та мінімальна зарплата Окремим працівникам установлено скорочений робочий час. Яким чином за такими працівниками виконати умову про виплату зарплати не нижче за мінімальну?
Відпустка за свій рахунок: «карантинні» запитання Працівники при написанні заяв про надання відпусток за свій рахунок зазначили, що просять надати таку відпустку на період карантину, встановленого постановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211. Чи потрібно таким працівникам писати нові заяви на відпустку за свій рахунок з 22 травня?
«Карантинна» відпустка & компенсація при звільненні Працівник звільняється 5 червня 2020 року. З 18.03.2020 р. по 04.06.2020 р. він перебував у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину (ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки). Чи виключаються дні перебування в «карантинній» відпустці з розрахункового періоду? Чи належить йому компенсація за невикористану відпустку за період перебування в цій відпустці?
Альтернативна служба: нестандартні правила Сьогодні ми закінчуємо тему, присвячену діям роботодавця у разі, коли працівник іде на військову службу (початок див. у «ОП», 2020, № 5 і 6). І останнє питання, яке нам залишилося обговорити, — що робити роботодавцеві, якщо працівник, який підлягає призову на строкову військову службу, вирішив обрати альтернативну службу? Чим ця служба відрізняється від звичайної строкової військової служби або служби за контрактом і чи зберігається в цьому випадку «трудова» гарантія — усе це в нашій сьогоднішній статті. Поїхали.
Оплата праці педагогів-сумісників під час карантину Як оплачувати працю працівників закладів освіти, які працюють за сумісництвом (в одному чи декількох закладах) і забезпечити збереження заробітної плати на час оголошеного карантину?
Індексуємо зарплату за червень 2020 року На червневу індексацію впливає індекс споживчих цін за квітень 2020 року. Він склав 100,8 %. Якими будуть коефіцієнти та суми поточної індексації зарплати за червень 2020 року, дізнаєтеся із статті.