Природа емоцій
Емоція — психічний процес, що відображає наше внутрішнє ставлення до існуючих або можливих ситуацій у зовнішньому світі. Емоційні переживання повністю суб’єктивні. Тобто одна й та ж подія може викликати різні внутрішні відгуки у двох людей. І навіть подія, що відбулася з однією людиною двічі, може викликати відмінні реакції в різні періоди життя.
Усі емоції людини дуже тісно пов’язані з біохімічним функціонуванням організму. У нашому організмі є ряд речовин, які виробляються в момент переживання нами певних емоцій. Наприклад, візьмемо радість.
Фізіологічною основою для переживання радості є серотонін. Це такий собі передавач імпульсів, що знаходиться в головному мозку, крові, сполучній тканині. У моменти, коли ми радіємо, серотонін виробляється дуже активно і впливає на наш настрій. І навпаки, низький вміст серотоніну в організмі може виражатися в частому зниженому настрої людини. Також є зв’язок між адреналіном в організмі і страхом, між норадреналіном і злістю, між окситоцином і любов’ю…
Навіть у негативних емоцій може бути позитивний ефект
Вираження емоцій дуже важливе для збереження психічного здоров’я людини. Засновник психоаналітичного напряму в психології Зігмунд Фрейд казав: «Емоція повинна бути відреагована». Залишається тільки додати, що тривала заборона на переживання емоцій і постійне стримування власних внутрішніх реакцій може призвести до виникнення психосоматичних захворювань. Тобто таких, які проявляються через хворобу тіла, але мають психічну першопричину.
Уявімо ситуацію: вранці ви прийшли до офісу і ваш керівник зробив вам зауваження. Не просто зробив, а перейшов на лайку і не соромився у висловах. Що ви відчуваєте в цей момент? Гнів, злість, страх… Але вам доводиться стримувати себе, щоб не втратити місце, яке ви цінуєте. Отже, ви зберігаєте цей гнів всередині себе і йдете з ним додому. Вдома вас чекають діти, на яких ви теж не дозволяєте собі зриватися. Ви продовжуєте носити цей гнів усередині, затовкнувши його глибше. А що як ситуація з керівником повторюється і вам доводиться постійно стримуватися? У момент, коли умовна чаша всередині буде заповнена, стримувані емоції обов’язково проявлять себе: в скандалі з людьми, які не викликали цей гнів, або в несподіваних тілесних симптомах. А з цим впоратися складніше.
Ви можете заперечити: «Не кричати ж мені на начальника у відповідь?». Ні. А ось подумати, який спосіб вираження накопичених емоцій буде екологічним для вас і навіть приємним, варто. Можна обрати собі захоплення, яке допомагатиме звільнятися від накопичених емоцій. І навіть таке, що дасть можливість отримати емоції, яких бракує. Наприклад, цікавість до театру. Театр — це місце, де можна безпечно відреагувати заблоковані емоції, спостерігаючи за героями. Важливо тільки обрати відповідний спектакль.
Техніки проживання емоцій
Арт-терапія «Малюнок страху». Виділіть 30 — 40 хвилин часу, візьміть олівці й альбомний аркуш. Уявіть, як може виглядати ваш страх, як його можна зобразити. Єдиного правила в зображенні немає, у кожної людини він буде асоціюватися з чимось особистим. Можна намалювати по-своєму, можна скористатися одним з таких варіантів: образ страху, відчуття в тілі і тоді намалювати це відчуття, лячний випадок з вашого досвіду. Починайте малювати.
Коли закінчите, подивіться на малюнок. Як би ви його назвали? Запишіть. Що далі робити з малюнком? Можна змінити образ страху, перетворивши його в веселий або смішний; можна прикрасити його, щоб образ страху став приємним і добрим; якщо ви відчуваєте, що хочете знищити його і це допоможе позбутися від страху, — можна й це. Або придумати свій спосіб, який допоможе саме вам. Після цього подумайте над тим, що саме ви намалювали? Які почуття приходили до вас під час малювання? Чи є ваш страх зараз? Якщо є, то який він? Що ви відчували під час процедури «позбавлення» від страху? Як тепер ви ставитеся до страху в цілому?
Техніка «Оплескування». Вона може допомогти в моменти, коли ви дуже схвильовані або вам потрібно виступати на публіці. Техніка взята з тілесної психотерапії і тому пов’язана з тілом. Усе, що вам знадобиться, — це 2 — 3 хвилини побути наодинці з собою. Знайдіть окреме місце, проплескайте долонями все своє тіло. Почніть від шиї, опустіться до плечей, по руках вниз, уздовж тулуба, по ногах зверху вниз. Може знадобитися 2 повторення. Важливо робити комфортні для вас хлопки долонями. Ця техніка допомагає повністю відчути ваше тіло, прибирає зайве хвилювання і додає впевненості через тіло.
Емоції і продуктивність
Що ви відчуваєте, коли вранці наближаєтеся до офісу? Передчуваєте новий день? Засмучені через велике навантаження?
Наш емоційний фон впливає на нашу продуктивність. Починаючи день у гарному, бадьорому настрої, ми встигаємо більше. Енергія породжує енергію. Як же бути в позитивному емоційному тонусі не час від часу, а часто?
По-перше, розділяйте робочий час і весь інший час. Зараз, в умовах пандемії, збереження work-life balance (баланс між роботою та особистим життям) особливо важливе. Адже переживання постійного емоційного напруження через роботу не залишає часу зарядитися радістю від захоплень, близькістю від сім’ї і т. д.
По-друге, обмежте спілкування з «токсичними» людьми. Починаючи працювати в колективі, ми знайомимося з колегами. Якщо через кілька місяців спілкування ви помітили, що один і той же співрозмовник постійно скаржиться, або звинувачує всіх навколо, або якимось чином принижує ваші слова і почуття, просто обмежте спілкування з ним до того рівня, який необхідний для успішного виконання спільних завдань. Якщо таких завдань немає, то до елементарної ввічливості.
По-третє, піклуйтеся про власні особистісні межі. У вас, як і в будь-якої іншої людини, свої завдання в роботі і свої цілі, яких ви досягаєте.
І свої межі дозволеного у поведінці оточуючих по відношенню до вас.
Тому іноді, кажучи «Ні» іншим, ми говоримо «Так» собі. І це нормально, якщо це не порушує особистісних кордонів іншої людини.