Загальні правила
Оплата праці відряджених працівників здійснюється відповідно до трудового або колективного договору. При цьому розмір такої оплати не може бути нижчим середнього заробітку відповідного працівника. Такі вимоги передбачено ч. 4 ст. 121 КЗпП.
Таким чином, для правильного розрахунку оплати днів відрядження слід:
1) визначити денний заробіток;
2) розрахувати середньоденну зарплату;
3) порівняти ці два показники.
Якщо в результаті обчислень сума середньоденної зарплати перевищує суму денного заробітку, то робочі дні у відрядженні оплачуємо виходячи з середньоденної зарплати. Якщо навпаки, тоді оплату здійснюємо відповідно до трудового договору як за звичайні робочі дні.
Такого правила повинні дотримуватися всі роботодавці, крім держорганів. Оскільки для держслужбовців ч. 5 ст. 42 Закону про держслужбу* встановлено особливий порядок оплати робочих днів за період відрядження. Для них такий період оплачується як звичайні робочі дні. Жодних порівняльних розрахунків проводити не потрібно (див. лист Мінсоцполітики від 08.11.2016 № 1584/13/84-16).
* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
Як визначити денний заробіток?
Денний заробіток розраховують виходячи з повністю відпрацьованого місяця, в якому працівник перебував у відрядженні. Цей показник обчислюємо виходячи із зарплати працівника та кількості робочих днів за нормою робочого часу в місяці перебування у відрядженні.
Для визначення денного заробітку (ДЗ) використовуємо таку формулу:
ДЗ = ЗП : РДгр,
де ЗП — загальна сума зарплати, яка б була нарахована працівнику за повністю відпрацьований місяць, на який припадає відрядження;
РДгр — кількість робочих днів згідно з графіком роботи працівника в місяці, на який припадає відрядження.
При визначенні денного заробітку враховують усі елементи заробітної плати, які працівник отримає згідно з умовами трудового, колективного договору в місяці відрядження: оклад, доплати, надбавки, премії, що не носять разового характеру, суми індексації тощо (див. листи Мінсоцполітики від 24.04.2013 № 4566/0/14-13/13 та від 05.03.2012 № 204/13/184-12).
Нарахування липневої премії працівникові в ситуації, що розглядається, здійснено згідно з умовами трудового, колективного договору. Адже зазвичай положення про преміювання, розроблене на підприємстві, є додатком до колдоговору. У такому положенні прописують порядок, показники та умови преміювання працівників, розміри та види премій.
Якщо «преміювальним» положенням передбачено виплату премії щомісячно, проте на підприємстві у зв’язку з фінансовими труднощами місячна премія була виплачена лише в одному місяці, то, на наш погляд, її слід враховувати в порівняльних розрахунках. Адже така премія не належить до одноразових.
Аналогічні роз’яснення, але щодо включення такої премії при розрахунку середньої зарплати надали фахівці Мінсоцполітики в листі від 04.10.2016 № 1374/13/8416 (ср. ). Вважаємо, що зазначене можна застосовувати й до нашого випадку. Тобто премію, нараховану працівникові в липні 2022 року, слід ураховувати при обчисленні денного заробітку з метою порівняння його із середньоденною зарплатою.
У зазначеній ситуації загальна сума зарплати працівника в липні 2022 року (за умовами повністю відпрацьованого місяця) дорівнює 10000 грн (8000оклад + 2000премія).
Кількість робочих днів згідно з графіком роботи в липні 2022 року — 21 роб. дн.
Відповідно денний заробіток дорівнює:
10000 грн : 21 роб. дн. = 476,19 грн.
Як розрахувати «середню»?
При обчисленні середньоденної заробітної плати необхідно керуватися Порядком № 100.
У загальному випадку розрахунковий період, за який обчислюється «середня» за час відрядження, дорівнює 2 календарним місяцям роботи, що передують місяцю, в якому працівник був направлений у відрядження. Це встановлює абз. 3 п. 2 Порядку № 100.
Середньоденну зарплату (ЗПсер) розраховуємо за такою формулою:
ЗПсер = ЗПф : РДф,
де ЗПф — зарплатні виплати, які нараховані за розрахунковий період і відповідно до Порядку № 100 включаються до розрахунку середньоденної зарплати;
РДф — кількість робочих днів, фактично відпрацьованих працівником у розрахунковому періоді.
Перелік виплат, які беруть участь при розрахунку «середньої», можна знайти в п. 3 Порядку № 100. Це всі ті виплати, які безпосередньо пов’язані з відпрацьованим часом: оклад, надбавки, доплати, індексація, виробничі премії тощо. Виплати, які не враховуються при обчисленні цього показника, наведено в п. 4 цього Порядку.
У ситуації, що розглядається, зарплата працівника за розрахунковий період (травень — червень 2022 року) становить 16000 грн (8000травень+ 8000червень).
Кількість робочих днів, фактично відпрацьованих працівником у розрахунковому період, — 44 роб. дн. (22травень + 22червень).
Відповідно середньоденна зарплата дорівнює:
16000 грн : 44 роб. дн. = 363,64 грн.
Порівнюємо цей показник із денним заробітком за липень 2022 року. У нашому випадку перемагає денний заробіток, адже він виявився більшим за середньоденну зарплату (476,19 грн > 363,64 грн). Відповідно працівникові за період відрядження має бути нарахована зарплата за умовами трудового договору.
До речі, про те, як враховувати премію, яка нарахована працівникові в місяці відрядження, у подальшому при розрахунку відпускних (інших виплат за Порядком № 100), ви можете прочитати в статті «Премія & відрядження в розрахунку «середньої» // «Оплата праці», 2021, № 22.