Теми статей
Обрати теми

Працівника мобілізували: чи оплачувати е-лікарняний

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
З початком війни мабуть кожен роботодавець зіткнувся з мобілізацією працівників. А отже, і з обов’язком виконувати гарантії, передбачені ст. 119 КЗпП. Але це ще не кінець історії. Забути про мобілізованого працівника не вдасться. Адже раптово в кабінеті страхувальника може виявитися е-лікарняний, оформлений на такого захисника. Чому так стається та чи оплачувати такий листок непрацездатності? Розкажемо далі.

З якого дива?

У тому, що е-лікарняний, оформлений на мобілізованого працівника, може з’явитися у кабінеті страхувальника роботодавця, немає нічого дивного. Судіть самі.

Згідно зі ст. 119 КЗпП (у редакції, що діє з 19.07.2022) за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову.

Виходить, що трудові відносини між роботодавцем і таким працівником на період його мобілізації не припиняються. А отже, він продовжує бути застрахованою особою.

Тож коли такий мобілізований працівник захворіє та звернеться до лікаря за допомогою, він буде ідентифікований як застрахована особа в реєстрі застрахованих осіб.

Відповідно після огляду пацієнта лікар сформує медичний висновок згідно з цими даними. А на підставі такого висновку в Реєстрі буде автоматично створено й листок непрацездатності (п. 2 розд. II Порядку № 12341).

1 Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234.

Ба більше, під час формування листка непрацездатності буде враховано інформацію про основне місце роботи застрахованої особи.

Тому такий листок непрацездатності обов’язково відобразиться у кабінеті страхувальника (роботодавця мобілізованого працівника).

Але чи потрібно його оплачувати? Тут є нюанси.

Як бути роботодавцю?

На жаль, у Законі про соцстрахування2 однозначної відповіді на це запитання ми не знайдемо.

2 Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Оскільки, з одного боку:

— право на матеріальне забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи (ст. 19 Закону про соцстрахування).

А як ми вже з’ясували, мобілізований працівник протягом військової служби залишається застрахованою особою;

— підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ч. 1 ст. 31 Закону про соцстрахування). У нашому випадку це е-лікарняний, оформлений на мобілізованого працівника. Саме його роботодавець побачив у кабінеті страхувальника;

— у ст. 23 Закону про соцстрахування визначено вичерпний перелік випадків, коли допомога по тимчасовій непрацездатності не надається. І серед них немає такого, який би був пов’язаний із проходженням військової служби.

Тож виходить, що прямої заборони для оплати листка непрацездатності в період військової служби за призовом під час мобілізації Законом про соцстрахування не встановлено. Отже, працівник має право на оплату днів хвороби як за рахунок роботодавця, так і за рахунок ФСС.

Але з іншого боку, згідно з ч. 1 ст. 22 Закону про соцстрахування допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання страхового випадку.

Мобілізований працівник у разі хвороби (тимчасової непрацездатності) не втрачає в заробітку (незалежно від того, продовжує роботодавець сплачувати середній заробіток такому працівнику чи ні). А отже, оплачувати е-лікарняний такому захиснику не потрібно.

То що робити? Тут слід урахувати військові нюанси.

Військові нюанси

Справа в тому, що громадяни, які проходять військову службу (зокрема, військову службу за призовом під час мобілізації), є військовослужбовцями ЗСУ (п. 5 Положення № 11533).

3 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008.

А раз так, то вони (як військовослужбовці) мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я.

За відсутності за місцем проходження військової служби таких закладів медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров’я за рахунок Міноборони або інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів (ст. 11 Закону № 20114).

4 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.91 № 2011-XII.

Тому якщо мобілізований працівник захворів чи отримав якісь ушкодження, він зобов’язаний (ст. 254 та 255 Закону № 5485):

5 Закон України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.99 № 548-XIV.

— негайно повідомити про це свого безпосереднього начальника;

— звернутися до лікаря медичного пункту військової частини.

На підставі огляду пацієнта лікар зробить висновок про часткове або повне звільнення військовослужбовця від виконання службових обов’язків. На підставі такого висновку оголошується відповідний наказ по військовій частині (ст. 257 Закону № 548).

Зверніть увагу! У разі перебування на лікуванні військовослужбовець не виключається із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) та контракт не припиняється (не розривається) (ч. 3 ст. 24 Закону № 22326). Тобто військова служба мобілізованого продовжується.

6 Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.

Ба більше, за період звільнення від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах хворому буде й надалі виплачуватися грошове забезпечення за останньою займаною посадою (абз. 2 п. 9 Порядку № 2607).

7 Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міноборони від 07.06.2018 № 260.

Тож, як не крути, а свої «лікарняні» мобілізований працівник отримає. Тобто фактично виходить, що е-лікарняний оплатить військова частина, в якій такий працівник обліковується.

Ось і виходить, що

Важливо!

роботодавцю не потрібно оплачувати е-лікарняний на мобілізованого працівника

Такого ж висновку дійшло й Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області у своєму роз’ясненні, розміщеному на офіційному сайті управління.

Тож роботодавцю нічого не залишається, як оформити відмову в оплаті «військового» е-лікарняного. Тобто у розділі ІІ протоколу засідання комісії (уповноваженого) з соцстрахування потрібно буде зазначити, зокрема:

— номер такого е-лікарняного;

— період непрацездатності та кількість днів, що не підлягають оплаті;

— причину відмови в призначенні допомоги — «увільнений у зв’язку з проходженням військової служби на підставі наказу № …».

І на цьому все.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі