Теми статей
Обрати теми

Премія у відпустці «за свій рахунок»: бути minЄСВ чи не бути?

Біляєва Олена, експерт з питань оплати праці
Працівник (основний, без інвалідності) увесь місяць перебував у «карантинній» відпустці без збереження зарплати. У цьому ж місяці йому була нарахована і виплачена премія до професійного свята у розмірі 1500 грн. В якому розмірі сплачувати за цей місяць ЄСВ: з фактичної бази оподаткування (суми премії) чи з мінімальної зарплати?

У ситуації, що розглядається, головний орієнтир для нас ― Закон про ЄСВ. Він визначає, що звичайні роботодавці сплачують ЄСВ за ставкою 22 % від бази нарахування ЄСВ. При цьому якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати (далі ― МЗП), встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, суму ЄСВ розраховують як добуток розміру МЗП, установленої законом на місяць, за який отримано дохід, і ставки ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Порядок застосування цієї норми Закону про ЄСВ роз’яснений в Інструкції № 449*. Зокрема, в п.п. 6 п. 2 розд. III цієї Інструкції прописано, що вказаний алгоритм розрахунку ЄСВ (виходячи з МЗП) застосовується за умови перебування працівника в трудових відносинах повний календарний місяць або відпрацьованих усіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності згідно із законодавством.

* Інструкція про порядок нарахування і сплати ЄСВ, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Там же (у п.п. 6 п. 2 розд. III Інструкції № 449) наведено вичерпний перелік ситуацій, коли вимога про сплату ЄСВ з МЗП не застосовується. Так, мінЄСВшна вимога не працює, якщо:

• ЄСВ нараховують на зарплату, отриману не за основним місцем роботи (тобто за зовнішнім сумісництвом);

• до заробітної плати (доходу) працівника застосовують пільгові ставки ЄСВ (8,41 %; 5,3 %; 5,5 %);

• база нарахування ЄСВ визначена за працівником, якому надана відпустка без збереження заробітної плати відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (на період проведення антитерористичної операції у відповідному населеному пункті Донецької та Луганської областей).

Таким чином, у випадку якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати і йому цього місяця взагалі не нараховувалися доходи (відсутня база нарахування ЄСВ), вимогу про сплату ЄСВ з МЗП застосовувати не потрібно.

У нас інша ситуація ― у місяці перебування у відпустці «за свій рахунок» працівникові була нарахована премія до професійного свята. Ця виплата входить до фонду оплати праці і підлягає оподаткуванню ЄСВ. Тому у випадку якщо сума премії як єдина оподатковувана ЄСВ виплата за звітний місяць менше МЗП, ЄСВ потрібно сплачувати з мінімальної зарплати.

Приклад. Працівник увесь січень 2022 року перебував у відпустці без збереження зарплати. При цьому в січні йому нарахована премія в сумі 1500 грн.

Визначимо суму ЄСВ, нараховану по працівникові за січень:

• на суму січневої премії: 1500 грн х 22 % = 330 грн;

• на додаткову базу ЄСВ: (6500 грн - 1500 грн.) х 22 % = 1100 грн.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі