Теми статей
Обрати теми

Переведення до іншої установи: чи можна звільнити декретницю?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Працівниця установи перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Чи можна її звільнити на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП у зв’язку з переведенням до іншої установи?

Переведення ≠ звільнення за ініціативою роботодавця

Переведення працівників до іншої установи зазвичай оформлюється звільненням на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Відповідно старий трудовий договір розривають. А потім приймають за новим трудовим договором.

Але якщо йдеться про звільнення працівниці, яка перебуває у «доглядовій» відпустці, то в кадровиків можуть виникнути сумніви щодо правомірності застосування зазначеної підстави. Справа в обмеженнях, установлених у ч. 3 ст. 184 КЗпП.

За приписом цієї норми заборонено звільняти за ініціативою роботодавця працівниць, які належать до таких категорій:

1) вагітні жінки;

2) жінки, які мають дітей віком до трьох років (до шести років — ч. 6 ст. 179 КЗпП);

3) одинокі матері, що мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

Виняток становить випадок повної ліквідації установи, організації. Але й тоді звільнення дозволено лише з обов’язковим працевлаштуванням.

Крім того, в умовах воєнного стану діють обмеження, встановлені в ч. 1 ст. 5 Закону № 2136*. І вони також забороняють роботодавцю звільняти з власної ініціативи працівників у період їх перебування у відпустках у зв’язку вагітністю та пологами та для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ.

Проте тут слід враховувати, що звільнення згідно з п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП — це припинення трудового договору у зв’язку з переведенням працівника, за його згодою, на інше підприємство, в установу, організацію або перехід на виборну посаду. Отже, таке звільнення не вважається звільненням з ініціативи роботодавця.

Детальніше про звільнення за переведенням ви можете прочитати у статті «Переведення до іншого роботодавця» // «Оплата праці», 2021, № 6.

Нюанси на новому місці

Припинення трудового договору з працівницею, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП є можливим та правомірним за погодженням трьох сторін: самої працівниці, майбутнього та колишнього роботодавців. Після переведення жінки до нового роботодавця «доглядова» відпустка має бути оформлена за новим місцем роботи.

Також зауважте, що працівниця може на свій розсуд у будь-який час перервати та продовжити таку відпустку або, перебуваючи у відпустці, розпочати роботу на умовах неповного робочого часу. Свої роз’яснення з цього приводу надали фахівці Управління Держпраці в Кіровоградській області.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі