Тарифний розряд
Посадові оклади працівникам закладів освіти установлюють згідно з наказом 557*. Так, згідно з додатком 11 до цього наказу для юрисконсультів та інших фахівців закладів освіти залежно від кваліфікаційної категорії передбачені такі тарифні розряди:
— провідний — 10-й тарифний розряд;
— I категорії — 9-й тарифний розряд;
— II категорії — 8-й тарифний розряд;
— без категорії — 7-й тарифний розряд.
Кваліфікаційні вимоги
Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає, зокрема, професійні стандарти та кваліфікаційні характеристики (ст. 96 КЗпП).
При встановленні кваліфікаційних категорій керуються Довідником № 336*. Так, у тексті цього Довідника зазначено, що юрисконсульт належить до професіоналів. Для осіб, які обіймають цю посаду, установлюються наступні кваліфікаційні вимоги:
— провідний юрисконсульт: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); стаж роботи юрисконсультом I категорії — не менше 2 років;
— юрисконсульт I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); для магістра — без вимог до стажу роботи, спеціаліста — стаж роботи за професією юрисконсульта II категорії — не менше 1 року;
— юрисконсульт II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст); стаж роботи за професією юрисконсульта — не менше 1 року;
— юрисконсульт: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст), без вимог до стажу роботи.
Отже, виходячи з норм Довідника № 336 працівнику з вищою юридичною освітою (диплом магістра) можна відразу при прийнятті на роботу встановити I кваліфікаційну категорію, навіть якщо він не має стажу роботи на посаді юрисконсульта.
Застарілі норми
Довідник № 336 розроблений відповідно до Закону № 103* та вже недіючого Закону № 2984** (втратив чинність 06.09.2014). Тому досі містить поняття «повна вища освіта». Водночас у кваліфікаційних вимогах до рівня освіти юрисконсульта та інших професіоналів згадується освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст».
* Закон України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.98 № 103/98-ВР.
** Закон України «Про вищу освіту» від 17.01.2002 № 2984-III.
У свою чергу, в нині чинному Законі № 1556* термін «повна вища освіта» взагалі відсутній. А здобути вищу освіту наразі можна за такими ступенями: молодший бакалавр; бакалавр; магістр; доктор філософії та доктор наук. (ср. )
Також на сьогодні вища освіта за освітньо-кваліфікаційним рівнем:
— спеціаліста (повна вища освіта) прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра (п.п. 2 п. 2 розд. XV Закону № 1556);
— молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до вищої освіти за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра (п.п. 4 п. 2 розд. XV Закону № 1556).
* Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII.
Тож на вимогу про повну вищу освіту можна не звертати увагу.
Сподіваємось, що у майбутньому існуюча невідповідність все ж таки буде виправлена й у Довідник № 336 будуть внесені відповідні зміни.
Присвоєння кваліфкатегорії
Присвоєння кваліфікаційних категорій працівникам здійснюють комісії з проведення кваліфатестації (п. 10 Загальних положень Довідника № 336). Керівник закладу освіти видає наказ про проведення кваліфатестації та затвердження складу комісії (у разі її відсутності).
Порядок присвоєння кваліфкатегорії може регламентуватися положенням, яке приймається в установі як додаток до колективного договору або затверджується керівником за погодженням з профспілкою (див. лист Мінпраці від 29.09.2010 № 299/13/116/10).
Також слід ураховувати, що якщо працівник претендує на посаду, для якої в штатному розписі передбачена інша, ніж йому встановлюється, кваліфкатегорія, то встановити йому таку категорію можна лише після внесення відповідних змін до штатного розпису.
У ситуації, що розглядається, працівник має вищу юридичну освіту (диплом магістра), відповідно при прийнятті на роботу йому слід присвоїти I кваліфікаційну категорію. І як наслідок — встановити 9-й тарифний розряд за ЄТС.
Зверніть увагу! Якщо б працівник з вищою юридичною освітою мав диплом спеціаліста але у нього був відсутній стаж роботи на посаді юрисконсульта, усе одно він би мав право на встановлення I категорії. Адже особа з дипломом спеціаліста відповідно до п.п. 2 п. 2 розд. XV Закону № 1556 має всі законні підстави обійняти посаду «юрисконсульт I категорії», оскільки її освітньо-кваліфікаційний рівень відповідає рівню магістра.
Висновки
- Тарифний розряд для юрисконсульта закладу освіти встановлюється залежно від кваліфікаційної категорії та з урахуванням норм додатка 11 до наказу № 557.
- Юрисконсульту, який має вищу юридичну освіту ступеня магістра, присвоюється I кваліфікаційна категорія і встановлюється 9-й тарифний розряд.