Теми статей
Обрати теми

Працівник пів місяця не працював: скільки разів платити зарплату?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Працівник бюджетної установи з 02.01.2023 по 13.01.2023 перебував у відпустці без збереження зарплати. Зарплата йому буде виплачена лише один раз на місяць 30.01.2023 (без авансу). Чи є це порушенням ч. 1 ст. 115 КЗпП?

Порядок виплати зарплати

Вимоги до строків та періодичності виплати зарплати встановлені в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону про оплату праці*. Згідно із зазначеними нормами виплата зарплати має здійснюватись:

1) не рідше 2 разів на місяць (це мінімальна кількість виплат зарплати на місяць, ніщо не заважає роботодавцеві виплачувати зарплату своїм працівникам частіше);

2) через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;

3) не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (тобто зарплату за першу половину місяця виплачують не пізніше 22-го числа поточного місяця, а зарплата за місяць — не пізніше 7-го числа місяця, що настає за місяцем її нарахування).

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Проте чимало бюджетних установ датою виплати авансу та зарплати встановлюють останній день періоду, за який проводиться виплата. Тобто 15-го числа поточного місяця виплачують аванс. А зарплату за другу половину місяця виплачують в останній день місяця — 30-го або 31-го числа. Звичайно, що це не є порушенням трудового законодавства. Адже проводити виплату слід не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який вона здійснюється. Тобто пізніше встановленого строку — не можна. А раніше — не заборонено.

Утім у будь-якому випадку порядок виплати зарплати (періоди, строки, розмір тощо) має бути прописаний у колективному договорі або іншому нормативному акті роботодавця (наприклад, у Положенні про оплату праці), погодженому з профкомом.

ВАЖЛИВО!

Виплата зарплати щонайменше двічі на місяць — це обов’язок, а не право роботодавця.

Він підлягає безумовному виконанню незалежно від згоди працівника отримувати зарплату один раз на місяць. І навіть на підставі заяви працівника виплачувати зарплату один раз на місяць не можна.

Також пам’ятайте, що виплачувати зарплату потрібно у робочі дні за графіком роботи установи. Якщо день виплати авансу або зарплати припадає на вихідний, святковий (неробочий) день, то проводити виплату потрібно напередодні — у найближчий робочий день. (див. лист Мінсоцполітики від 06.09.2019 № 1268/0/206-19).

Усі вищезазначені вимоги не зупинено на період дії воєнного стану. Так, у ч. 1 ст. 10 Закону № 2136* зазначено, що зарплата виплачується працівникам на умовах, визначених трудовим договором. Тож під час воєнного стану роботодавці мають виплачувати зарплату в строки, встановлені в колективному договорі або іншому внутрішньому акті.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Виплата авансу

Аванс — це зарплата за першу половину місяця, тобто за період з 1-го по 15-те число (див. лист Мінсоцполітики від 23.07.2018 № 1305/0/101-18/28). Розмір авансу має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку окладу або тарифної ставки працівника (ч. 3 ст. 115 КЗпП). Зверніть увагу на два важливих моменти.

По-перше, при розрахунку авансу премії, доплати (у тому числі і доплата до МЗП), надбавки та інші заохочувальні та компенсаційні виплати не враховують. Тобто працюємо з «голим» окладом працівника. А ось премії, доплати надбавки тощо ви нарахуєте працівникові наприкінці місяця й виплатите у складі зарплати за другу половину місяця.

По-друге, сума авансу залежить від фактично відпрацьованого працівником часу в періоді, за який його виплачуєте. Як правило, для розрахунку суми авансу відповідальні за ведення Табеля обліку використання робочого часу (типова форма № П-5) працівники подають його до бухгалтерії за першу половину місяця.

Тож якщо працівник з 02.01.2023 по 13.03.2023 перебував у відпустці без збереження зарплати, то зарплата йому буде виплачена лише один раз на місяць (без виплату авансу). І це не є порушенням. Адже розмір авансу прив’язаний до відпрацьованого часу, а у працівника за першу половину місяця не було жодного відпрацьованого дня:

— з 2 по 13 січня — відпустка за свій рахунок;

— 1, 14 та 15 січня — вихідні дні.

До речі, це ж саме стосується і того випадку, коли працівника прийнято на роботу після 15-го числа місяця, але до дати виплати авансу. Оскільки в першій половині місяця такий працівник не працював, то й аванс йому не виплачують.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі