Як визначити тарифний розряд?
Посадовий оклад вихователя ЗДО без категорії встановлюється на рівні 10 — 11-го тарифного розряду. Про це зазначено у додатку 9 до наказу № 557*. Водночас приміткою до цього додатка передбачено, що фахівцям, які мають освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста або магістра, установлюється 11-й тарифний розряд.
Тому особам, які приймаються на роботу у ЗДО на посади вихователів та не мають освітнього ступеня магістра або спеціаліста, встановлюється посадовий оклад як спеціалісту без категорії на рівні 10-го тарифного розряду.
У свою чергу, зміна розмірів ставок заробітної плати й посадових окладів протягом року провадиться при здобутті освіти або поновленні документа про освіту — з дня подання відповідного документа (п.п. б) п. 5 Інструкції № 102*). Зазначена позиція також відображена у листі МОН від 30.06.2021 № 4.5/1882-21.
Чи потрібна атестація?
Атестація щодо вихователів, які мають вищу педагогічну або іншу вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра (повна вища освіта), проводиться на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційних категорій. Така умова встановлена у п. 4.1 Типового положення № 930*.
Кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, присвоєні педагогічним працівникам за результатами атестації, можуть змінюватися лише за рішенням атестаційної комісії
Тому при підвищенні тарифного розряду до 11-го в межах кваліфікації «без категорії» проводити атестацію не потрібно, оскільки кваліфікаційна категорія працівнику не присвоюється, а тарифний розрад вихователя залишається на рівні спеціаліста без категорії.
Отже, вихователю ЗДО, який отримав освітній ступень магістра, має бути встановлено посадовий оклад на рівні 11-го тарифного розряду за рішенням керівника закладу освіти, без проведення атестації.
Відповідальність за своєчасне і правильне встановлення працівникам ставок заробітної плати, посадових окладів, обчислення заробітної плати покладається на керівників та головних бухгалтерів (бухгалтерів) закладів освіти (п. 6 Інструкції № 102).
Також слід зазначити, що п. 4.8 Типового положення № 930 передбачено, що педагогічні працівники, які не мають повної вищої освіти і працюють на педпосадах, після отримання відповідної повної вищої освіти атестуються на присвоєння кваліфкатегорії:
— «спеціаліст другої категорії» за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше двох років;
— «спеціаліст першої категорії» — не менше п’яти років;
— «спеціаліст вищої категорії» — не менше восьми років.
Висновки
- Під час прийняття на посаду вихователя особі, яка не має диплома спеціаліста або магістра, потрібно встановлювати 10-й тарифний розряд.
- Якщо вихователь отримав диплом магістра, то зміна тарифного розряду з 10-го на 11-й відбувається без проведення атестації.