Теми статей
Обрати теми

Лікарняні та декретні під час простою: визначаємо пріоритетність

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
У цій статті розглянемо, чи підлягає оплаті тимчасова непрацездатність і відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо така подія припала на час перебування працівника у простої не з його вини.

Тимчасова непрацездатність

Працівник, перебуваючи у довготривалому простої, захворів. Чи оплачувати йому лікарняний?

На сьогодні Мінсоцполітики (лист від 05.07.2022 № 2063/0/290-22/45) і ПФУ (лист від 22.02.2023 № 2800-030401-8/9101) вважають, що оплачувати такий лікарняний немає підстав.

Думка Мінсоцполітики така: працівник, який захворів у період простою, не має права на допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо згідно з рішенням роботодавця під час такого простою він не зобов’язаний бути присутнім на робочому місці.

ПФУ у вищезгаданому листі також на боці неоплати тимчасової непрацездатності, яка почалася і триває у період простою. Їх висновки базуються на тому, що під час простою відбувається зупинення роботи і працівник фактично її не виконує. При цьому у працівника у разі хвороби або травми, тривалість якої збігається з часом простою, не настає стан тимчасової непрацездатності в цей період. Відповідно такий працівник не вважається тимчасово непрацездатним протягом цього періоду. Натомість у період перебування у простої, тобто в період зупинення, невиконання роботи, застрахована особа (працівник) отримує компенсаційну виплату за невідпрацьований час у розмірі не нижче 2/3 тарифної ставки.

У разі настання тимчасової непрацездатності в період перебування її у простої не з вини працівника втрати зарплати не відбувається, а тому здійснювати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності як компенсацію втраченого заробітку немає підстав.

Рішення про відмову у призначенні допомоги по тимчасовій непрацездатності працівнику приймається на підставі ч. 1 ст. 15 Закону про соцстрахування*, через відсутність втрати заробітної плати в цей період.

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

У табелі обліку робочого часу дні тимчасової непрацездатності, які почалися і припадають на період простою, фіксуємо як простій. Тобто проставляємо позначку «П» (цифровий код «23»).

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

Під час перебування у довготривалому простої працівниця йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Як оплачувати цей період?

У наведеному випадку керуємося прямою нормою ч. 3 ст. 18 Закону про соцстрахування.

У разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Отже, страхувальник на підставі виданого листка непрацездатності з причиною непрацездатності «Вагітність та пологи» зобов’язаний надати працівниці відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами та особисто або через уповноважених ним осіб призначити допомогу по вагітності та пологах за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, у розмірі 100 % середньої заробітної плати на загальних підставах. Оплата відбувається відповідно до правил Порядку № 1266**.

** Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266.

Для цього переривати простій окремим наказом не потрібно.

У табелі обліку робочого часу відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами позначаємо буквеним кодом «ВП» (цифровий код «16»).

Висновки

  • Тимчасова непрацездатність, яка розпочалася і триває у період, коли працівник перебуває у простої, оплаті не підлягає. Такий час буде покритий простійною оплатою з розрахунку не нижче від 2/3 окладу.
  • У табелі обліку робочого часу час хвороби, який припадає на період простою, позначається як простій — позначкою «П» (цифровий код «23»).
  • Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, яка почалася у період простою, підлягає оплаті. У табелі її показуємо буквеним кодом «ВП» (цифровий код «16»).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі