Які умови виплати?
Однією з державних гарантій, передбачених ч. 1 ст. 57 Закону про освіту*, є виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) при наданні щорічної відпустки. Аналогічна норма також передбачена п.п. 8.3.2 Галузевої угоди**
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Право на виплату «оздоровчої» допомоги мають педагогічні та науково-педагогічні працівники, перелік посад яких наведено у постанові № 963*
Допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу виплачується педагогам:
— тільки за основним місцем роботи;
— незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження або обсягу роботи, що виконується (див. лист Мінсоцполітики від 30.11.2011 № 1079/13/84-11);
— незалежно від виду трудового договору (строковий чи безстроковий).
Також варто зазначити, що протягом 2023 року продовжують діяти нормативно-правові акти, які встановлюють підвищення посадових окладів для:
— педагогічних працівників — на 10 % (постанова № 22*);
— науково-педагогічних працівників — на 11 % (постанова № 36**).
* Постанова КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 № 22.
У випадках, коли працівникам закладів та установ освіти передбачено підвищення ставок (посадових окладів), то з урахуванням підвищень утворюються нові ставки (посадові оклади). Про це чітко зазначено у п. 34 Інструкції № 102*. Тож допомогу на оздоровлення слід розраховувати виходячи із посадового окладу педпрацівника з урахуванням підвищень (див. також лист МОН від 28.05.2020 № 1/11-3542).
Чи обов’язково виплачувати?
Допомога на оздоровлення для педагогічних працівників є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом. Під час формування фонду оплати праці на відповідний рік для кожного педагога передбачається одна допомога на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 31.03.2016 № 351/13/84-16).
Допомога на оздоровлення педагогічним працівникам при наданні їм щорічної відпустки має бути виплачена обов’язково
Оскільки допомога на оздоровлення педагогічним працівникам є гарантованою виплатою, то у разі надання педагогу щорічної основної відпустки повної тривалості безперервно окремої заяви на її виплату подавати не обов’язково.
У випадку поділу щорічної відпустки на частини «оздоровчі» можуть виплачуватись педагогу один раз на рік при наданні будь-якої з частин відпустки за його заявою. Утім, як правило, щорічна основна відпустка педпрацівникам надається повною тривалістю у період літніх канікул (п. 2 Порядку № 346*).
Також ураховуйте: при виплаті компенсації за невикористану відпустку допомога на оздоровлення не виплачується (див. спільний лист МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.06.2001 № 1/9-223, № 02-8/267).
Чи підлягає поверненню?
Жоден галузевий нормативно-правовий акт не містить норми стосовно повернення допомоги на оздоровлення педагогічним працівником у разі його звільнення.
Випадки, які дозволяють здійснювати відрахування із заробітної плати працівника, визначені ст. 127 КЗпП. Утім зазначеною нормою також не передбачено повернення допомоги на оздоровлення працівником у разі його звільнення.
Відтак, вимога щодо повернення педагогом, який звільняється з посади за основним місцем роботи після щорічної відпустки, суми допомоги на оздоровлення, виплаченої йому при наданні такої відпустки, не відповідає нормам чинного законодавства.
Висновки
- Допомога на оздоровлення педагогічним працівникам виплачується у розмірі посадового окладу з урахуванням підвищень і тільки за основним місцем роботи.
- «Оздоровча» допомога при наданні щорічної відпустки педагогам є обов’язковою виплатою, що гарантована їм чинним законодавством.
- Чинним законодавством не передбачено повернення «оздоровчих», виплачених працівнику при виході в щорічну відпустку, якщо після відпустки він вирішив звільнитися.