Теми статей
Обрати теми

Центри профрозвитку педпрацівників: окремі моменти діяльності

Гаращук Ольга, завідувач відділу вищої школи і науки ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
У міському центрі професійного розвитку педагогічних працівників (далі — ЦПРПП) працюють директор, психолог та консультант. Чи зобов’язані ці працівники організовувати та проводити конкурси «Вчитель року» та «Вихователь року», щорічну серпневу конференцію, учнівські олімпіади та інші подібні заходи?

Створення ЦПРПП

Створення районних, міських (районних у містах) ЦПРПП забезпечують органи місцевого самоврядування (далі — ОМС). До речі, ЦПРПП можуть бути утворені навіть кількома ОМС на підставі договору про спільну діяльність громад. Утім фактично місцеві ради мали створити ЦПРПП шляхом реорганізації підпорядкованих науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів) до 1 вересня 2020 року (п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 463*).

* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Для реалізації зазначеного Кабміном свого часу було затверджено Положення № 672*. Це Положення визначає завдання ЦПРПП, а також містить норми щодо їх управління, кадрового забезпечення та фінансування. Так, до штату ЦПРПП вводяться такі педагогічні посади:

— директор;

— консультант;

— психолог.

* Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників, затверджене постановою КМУ від 29.07.2020 № 672.

На ці педагогічні посади призначаються особи, які:

— є громадянами України;

— вільно володіють державною мовою;

— мають вищу педагогічну освіту ступеня не нижче магістра;

— мають стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше 5 років;

— пройшли конкурсний відбір і визнані переможцями конкурсу відповідно до порядку, затвердженого засновником.

Посадові оклади директору, психологу та консультанту ЦПРПП встановлюються згідно з розд. І додатка 2 до постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. Також вони мають право на:

— встановлення надбавок за вислугу років та за престижність педагогічної праці;

— виплату допомоги на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки тощо.

Завдання ЦПРПП

Слід ураховувати, що Положення № 672 містить чітко визначений перелік завдань, що покладаються на ЦПРПП. Так, основними завданнями ЦПРПП є сприяння професійному розвитку педпрацівників, їх психологічна підтримка та консультування (п. 7 Положення № 672).

У листі МОН від 21.08.2020 № 1/9-466 зазначається, що ЦПРПП мають узагальнювати та поширювати інформацію про можливості професійного розвитку освітян: програми підвищення кваліфікації, вебресурси та інші інструменти, що можуть стати у пригоді для їхнього професійного зростання. ЦПРПП орієнтовані на консультування за такими напрямами, як:

— планування та визначення траєкторії професійного розвитку;

— розроблення документів закладу освіти;

— впровадження компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного та інклюзивного підходів у навчанні;

— застосування нових освітніх технологій;

— організація освітнього процесу за різними формами, зокрема з використанням технологій дистанційного навчання.

Організація і проведення конкурсів «Вчитель року» та «Вихователь року», щорічної серпневої конференції, учнівських олімпіад тощо не передбачено Положенням № 672. Тому виконання цих невластивих для ЦПРПП завдань та функцій НЕ може бути покладено на працівників цих установ.

ЦПРПП ≠ методичний кабінет

Створення ЦПРПП мало на меті здійснення функцій більш конкретного спрямування, ніж тих, які передбачені Положенням № 1119*. Зазначеним нормативним документом, який є чинним нині, передбачено, що завдання з проведення конкурсів, семінарів, конференцій, олімпіад, нарад тощо виконують методичні кабінети. Штатами методичних кабінетів передбачені посади методистів за напрямками діяльності, а саме дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти, з кожного предмета циклу загальної середньої освіти, корекційної освіти тощо.

* Положення про районний (міський) методичний кабінет (центр), затверджене наказом Міністерства освіти і науки від 08.12.2008 № 1119.

Існування методичних установ у системі освіти відповідає нормі ст. 75 Закону про освіту*. У ній чітко зазначено, що методичне забезпечення освіти здійснюють, зокрема, методичні установи, які можуть реалізовувати функції, передбачені законодавством та їх установчими документами. Особливості розроблення та затвердження методичного забезпечення освіти для окремих рівнів освіти можуть визначатися спеціальними законами.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Так, ч. 3 ст. 52 Закону № 463 встановлено, що методичне забезпечення системи загальної середньої освіти здійснюється відповідно до ст. 75 Закону про освіту. А у ст. 5 Закону № 2628* передбачено, що систему дошкільної освіти становлять й методичні установи. Їх функціонування та завдання передбачено ст. 22, 25 та 26 Закону № 2628.

* Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III.

Але ЦПРПП не належать до науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів). Вони виконують завдання, передбачені Положенням № 672, тому не можуть реалізовувати функції районних (міських) методичних кабінетів.

Висновки

  • Створення районних, міських (районних у містах) ЦПРПП забезпечують ОМС.
  • Основними завданнями ЦПРПП є сприяння професійному розвитку педагогічних працівників, їх психологічна підтримка та консультування.
  • ЦПРПП не можуть виконувати завдання, не передбачені Положенням № 672, тому не можуть реалізовувати функції науково-методичних (методичних) установ (центрів, кабінетів).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі