Громадські роботи
Нагадаємо, що до виконання громадських робіт залучають (п. 3 Порядку № 175*):
— зареєстрованих безробітних;
— осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах держслужби зайнятості як такі, що шукають роботу;
— працівників, які втратили частину зарплати внаслідок вимушеного скорочення до 50 % передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції.
З особами, які беруть участь у громадських роботах, роботодавці укладають строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів.
Громадські роботи проводяться на підставі договору про організацію громадських робіт і фінансування їх організації, який укладається між територіальним органом держслужби зайнятості і роботодавцем у межах відповідного бюджетного періоду.
Записи про участь осіб у громадських роботах вносяться роботодавцем до трудових книжок (за їх наявності) на вимогу таких осіб у загальному порядку (п. 5 Порядку № 175). При цьому:
— строковий характер трудових відносин у трудовій книжці не зазначається;
— назва роботи, професії (посади) працівника вказується відповідно до Класифікатору професій*. Зазвичай це проста некваліфікована праця, яка не вимагає від працівника спеціальних знань та вмінь. У Класифікаторі професій такі роботи зібрані в розділі 9 «Найпростіші професії» (лист Мінсоцполітики від 19.04.2019 № 102/0/193-19).
* Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327.
Наведемо приклад заповнення трудової книжки в такому випадку на рис. 1.
Рис. 1. Приклад внесення до ТК запису про участь у громадських роботах
Стажування
Стажуватися на підприємствах, в установах і організаціях мають право студенти вищих і учні професійно-технічних навчальних закладів, які: здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник», «молодший спеціаліст», «бакалавр», «спеціаліст» і продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні.
Стажуються студенти й учні за професією (спеціальністю), за якою вони здобувають освіту, на умовах, визначених договором про стажування, у вільний від навчання час (ч. 1 ст. 29 Закону про зайнятість*). Строк стажування не повинен перевищувати 6 місяців.
* Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI.
Щойно договір підписаний, керівник установи видає наказ (розпорядження) про проходження стажування і затверджує індивідуальну програму стажування.
На підставі наказу (розпорядження) вноситься запис про проходження студентом (учнем) стажування до його трудової книжки (за її наявності), яка в разі відсутності на вимогу працівника оформлюється згідно із законодавством (ст. 29 Закону про зайнятість).
Строк внесення запису — не пізніше за тижневий строк з дня прийняття студента (учня) на стажування.
При цьому в трудовій книжці зазначають (п. 2.17 Інструкції № 58*):
— посаду;
— період і місце проходження стажування (структурний підрозділ);
— спеціальність (кваліфікацію) або професію (кваліфікаційний рівень) стажиста.
На нашу думку, такий запис слід засвідчити підписом відповідальної особи і печаткою підприємства (за наявності).
Як внести запис до розділу «Відомості про роботу» трудової книжки про проходження студентом (учнем) стажування, покажемо на рис. 2.
Рис. 2. Вносимо до трудової книжки запис про стажування
Висновки
- Записи про участь осіб у громадських роботах вносяться роботодавцем до трудових книжок (за їх наявності) на вимогу таких осіб у загальному порядку (як при прийнятті на роботу та звільненні).
- Запис про проходження студентом (учнем) стажування вноситься (за його вимогою) до його трудової книжки на підставі відповідного наказу (розпорядження).