Причини змін
Відпустка при народженні дитини — це одноразова оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів), яка надається:
— не пізніше 3 місяців з дня народження дитини;
— одній з осіб, зазначених у ч. 1 ст. 773 КЗпП. А саме: (1) чоловіку, дружина якого народила дитину; (2) батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини; (3) бабі, або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, який фактично здійснює догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком);
— в порядку, передбаченому ст. 191 Закону про відпустки* та Порядком № 693**.
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
** Порядок надання відпустки при народженні дитини, затверджений постановою КМУ від 07.07.2021 № 693.
Водночас Порядок № 693 був затверджений КМУ з таким поспіхом, що він вийшов дещо недопрацьованим. Особливо багато запитань виникало до документального оформлення відпустки, коли вона надається батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини.
Щоб виправити цю ситуацію, Кабмін затвердив постанову «Про внесення змін до Порядку надання відпустки при народженні дитини» від 29.03.2024 № 356 (набула чинності 03.04.2024), якою дещо підкоригував Порядок № 693.
Що саме було змінено, розкажемо далі.
Що змінилося?
Перш за все, у Порядку № 693 тепер прописано, що для отримання відпустки при народженні дитини особа, яка має на неї право, повинна надати роботодавцю заяву у письмовому вигляді.
По суті, зміна незначна, адже у ст. 191 Закону про відпустки з самої її появи прямо зазначено, що відпустка при народженні надається на підставі письмової заяви. Водночас через відсутність такого уточнення у Порядку № 693 могли виникати суперечки. Завдяки постанові № 356 вони тепер усунені.
Серйозніших змін зазнав перелік документів, які має надати роботодавцю батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини. Що це за зміни — читайте далі.
Зміна 1. Розширено перелік документів для підтвердження права на відпустку батька дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини.
З 03.04.2024 у Порядку № 693 зазначено, що батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, має право на відпустку при народженні дитини за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки і це підтверджується письмовою заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини (!). А отже, батьку дитини без шлюбу доведеться потурбуватися про наявність таких документів.
До речі, також було підкориговано п.п. 3 п. 3 Порядку № 693. Тепер у цій нормі передбачено, що відпустка при народженні дитини надається бабі, або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком) — на підставі письмової заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини. Але цією зміною КМУ лише привів у відповідність норми Порядку № 693 до вимог ст. 191 Закону про відпустки.
Зміна 2. Розширено перелік документів, необхідних для надання відпустки батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини.
З 03.04.2024 для отримання відпустки при народженні дитини батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, має надати роботодавцю:
— заяву про надання відпустки (у письмовій формі);
— свідоцтво про народження дитини, у якому зазначена відповідна інформація про батька дитини;
— письмову заяву матері дитини про те, що вони з батьком дитини спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
А ось документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, чи довідка про реєстрацію місця проживання для отримання відпустки цією особою вже не підійдуть.
Для більшої наочності наведемо нижче перелік документів, необхідних для отримання відпустки при народженні дитини, з урахуванням останніх змін.
Документи для отримання відпустки
Статус працівника | Документи |
Чоловік, дружина якого народила дитину | 1) заява про надання відпустки; 2) документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини (тобто медичне свідоцтво про народження), або свідоцтво про народження дитини; 3) свідоцтво про шлюб |
Батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі | 1) заява про надання відпустки; 2) свідоцтво про народження дитини, у якому зазначена відповідна інформація про батька дитини; 3) письмова заява матері дитини про те, що вони з батьком дитини спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки |
Баба, або дід, або інший повнолітній родич дитини (тобто повнолітній рідний брат або сестра), які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати якої є одинокою (батько якої є одиноким) | 1) заява про надання відпустки; 2) документ, необхідний для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтво про народження дитини; 3) заява одинокої матері (одинокого батька), в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною (дід, баба, повнолітні рідні брат або сестра). Одинокому батьку потрібно ще зазначити в заяві про невикористання ним такої відпустки; 4) для одинокої матері — копія витягу з Реєстру про державну реєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька дитини відповідно до ст. 135 СКУ або свідоцтво про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим. А для одинокого батька — свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою |
Висновки
- Постановою від 29.03.2024 № 356 КМУ розширив перелік документів, необхідних для отримання відпустки при народженні дитини батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини.
- Тепер, окрім заяви на відпустку, він має надати свідоцтво про народження дитини, а також письмову заява матері дитини про те, що вони з батьком дитини спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.