Теми статей
Обрати теми

Допомога на оздоровлення в ОМС

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
У цій статті поговоримо про надання допомоги на оздоровлення працівникам органів місцевого самоврядування (далі — ОМС). З’ясуємо, в якому розмірі та за яких умов виплачуються «оздоровчі» посадовим особам, службовцям та робітникам ОМС.

Посадові особи

Посадовим особам ОМС надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законами України не передбачена триваліша відпустка, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Такий припис містить ч. 5 ст. 21 Закону № 2493*.

* Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III.

Простіше кажучи, посадовим особам ОМС гарантовано виплачується допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

У свою чергу, у п.п. 3 п. 2 постанови № 268* зазначено, що посадовим особам ОМС у межах затвердженого фонду оплати праці при наданні щорічної відпустки надається допомога на оздоровлення у розмірі, що не перевищує розміру середньомісячної зарплати працівника.

* Постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268.

Фахівці НАДС у листі від 23.04.2020 № 3242/13-20 вважають, що при наданні посадовій особі ОМС щорічної відпустки слід виплачувати допомогу у розмірі окладу. Оскільки, на їх думку, існує нормативна колізія між ч. 5 ст. 21 Закону № 2493 і п.п. 3 п. 2 постанови № 268. А в разі існування суперечності між актами, прийнятими різними за місцем в ієрархічній структурі органами — вищим та нижчим за рівнем, застосовується акт, прийнятий вищим органом, що має більшу юридичну силу (лист Мін’юсту від 26.12.2008 № 758-0-2-08-19).

Водночас Мінекономіки у листі від 06.04.2020 № 3511-06/22904-09 зазначає, що і в Законі № 2493, і в постанові № 268 йдеться про одну й ту ж «оздоровчу» допомогу, а не дві різні. Тобто оклад — це мінімальний гарантований розмір «оздоровчих» для посадових осіб ОМС. Якщо фонду оплати праці вистачає, то «оздоровчі» можуть бути виплачені в розмірі середньої.

Ми згодні з фахівцями Мінекономіки, адже Кабмін має право встановлювати додаткові «розширені» умови надання допомоги на оздоровлення. Так, у ч. 3 ст. 21 Закону № 2493 зазначено, що умови оплати праці посадових осіб ОМС визначаються саме Кабміном. Підтримують аналогічну до Мінекономіки позицію і представники Феміди (див. рішення Одеського окружного адміністративного суду від 03.02.2021 у справі № 420/14480/20).

Допомога на оздоровлення, передбачена Законом № 2493 та постановою № 268, — це одна й та сама допомога, виплата якої здійснюється за наявності фінансових можливостей

Якщо допомога на оздоровлення виплачується в розмірі посадового окладу, то враховується оклад на момент надання відпустки.

Якщо ж «оздоровчі» надають у розмірі середньомісячної зарплати, то їх розмір визначають згідно з Порядком № 100*. Розрахунковим періодом у такому разі будуть останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виходу у відпустку. Детально про розрахунок середньої для матдопомоги ми розповімо у одному із наших наступних матеріалів.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Рішення про виплату допомоги на оздоровлення головам обласних, районних і районних у містах рад, заступникам сільських, селищних і міських голів приймає відповідна рада. Для секретарів сільських, селищних, міських рад, заступників сільських, селищних, міських голів, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, старост рішення про виплату «оздоровчих» залишається за сільським, селищним, міським головою (п. 6 постанови № 268).

Службовці ОМС

У п.п. 3 п. 2 постанови № 268 зазначено, що допомога на оздоровлення виплачується працівникам ОМС, а це означає, що, крім посадових осіб, отримати її можуть ще й службовці. Перелік посад, віднесених до службовців ОМС, наведено у додатку № 55 до постанови № 268 (це, наприклад, діловод, комендант, стенографіст тощо).

Для службовців ОМС допомога на оздоровлення не є обов’язковою виплатою

Якщо керівник прийняв рішення про виплату «оздоровчої» допомоги, то її розмір не повинен перевищувати середньомісячну зарплату.

Якщо ж коштів, передбачених у кошторисі на виплату допомоги у розмірі середнього заробітку недостатньо, то її можна надати в меншому розмірі виходячи з фінансових можливостей, наприклад у розмірі окладу (адже мінімального розміру не встановлено).

Робітники ОМС

Про можливість виплати матеріальної допомоги на оздоровлення робітникам ОМС (водій, прибиральниця, двірник тощо) зазначено у п.п. 2.2 наказу № 609*. Для них така допомога не є обов’язковою, тому її виплачують за наявності коштів та за рішенням керівника ОМС.

* Наказ Мінекономіки «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» від 23.03.2021 № 609.

Допомога на оздоровлення робітникам ОМС може бути надана чітко у розмірі середньомісячного заробітку (у меншому розмірі не виплачується). До того ж «оздоровчі» є одним із видів матдопомоги, яку можуть надати. Якщо робітник отримає «оздоровчу» допомогу при виході у відпустку, то інші види допомоги (зокрема, на соцпобут) протягом поточного року йому не виплачуються (див. лист Мінсоцполітики від 15.03.2016 № 272/13/84-16).

Висновки

  • Мінімальний гарантований розмір «оздоровчих» для посадових осіб ОМС — оклад. Якщо фонду оплати праці вистачає, то «оздоровчі» можуть бути виплачені їм у розмірі середньої.
  • Для службовців ОМС допомога на оздоровлення не є обов’язковою виплатою. Її виплачують за рішенням керівника ОМС та залежно від наявних коштів, при цьому її розмір не повинен перевищувати середньомісячну зарплату.
  • «Оздоровча» допомога для робітників ОМС не є обов’язковою і надається залежно від фінансових можливостей. Вона може бути надана лише у розмірі середньомісячного заробітку.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі