Теми статей
Обрати теми

Періодичний психіатричний огляд: чи обов’язковий для вчителів?

Гаращук Ольга, завідувач відділу вищої школи і науки ЦК Профспілки працівників освіти і науки України
Чи зобов’язані вчителі закладів загальної середньої освіти проходити періодичні психіатричні огляди? Який термін проведення оглядів та яким документом підтверджується факт їх проходження?

Види психіатричних оглядів

З метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я вона підлягає обов’язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам (ст. 9 Закону про психіатричну допомогу*). Порядок проведення психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

* Закон України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 № 1489-III.

Організаційні засади проведення психіатричних оглядів передбачені Порядком № 651*. Так, у п. 2 цього Порядку встановлено, що попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин проводяться:

лікарем-психіатром у закладі з надання психіатричної допомоги будь-якої організаційно-правової форми;

або

фізичними особами — підприємцями, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та забезпечують на її підставі медичне обслуговування населення, безпосередньо пов’язане з наданням психіатричної допомоги.

* Порядок проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затверджений наказом МОЗ від 18.04.2022 № 651.

Попередній психіатричний огляд проводять перед обранням особи на посаду чи прийняттям (призначенням) на роботу, службу або перед початком виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я.

Позачерговий психіатричний огляд проводять на вимогу роботодавця чи установи, організації, які уповноважили, найняли чи призначили особу виконувати окремі види діяльності, у разі виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами за наявності згоди особи.

Періодичний (у процесі діяльності) психіатричний огляд проводиться у строки, визначені у Переліку № 139*. Як зазначає МОЗ на своєму офіційному сайті, періодичність психіатричного огляду залежить від виду діяльності особи, яка підлягає такому огляду. Так, відповідно до позиції 18 Переліку № 139 для працівників закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів, зокрема, вчителів, проведення періодичного психіатричного огляду здійснюється один раз на 5 років.

* Перелік категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, затверджений наказом МОЗ від 26.01.2024 № 139.

Документ про огляд

Після проведення психіатричного огляду особі видається форма первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин».

Така довідка підлягає реєстрації у формі первинної облікової документації № 100-3/о «Журнал реєстрації виданих Довідок про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин». Форма довідки та журналу затверджені наказом МОЗ від 18.04.2022 № 651 (ср. ).

Первинна медична документація щодо відповідних відомостей про проведення психіатричних оглядів вноситься до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я. У разі відсутності технічної можливості щодо внесення відомостей до зазначеного Реєстру, їх внесення здійснюється одразу при появі такої можливості.

Строк дії довідки за формою № 100-2/о становить один рік з дати проведення огляду. Але, зважаючи на те, що уся інформація щодо проходження психіатричного огляду зберігається у Реєстрі медзаписів, строк дії довідки не впливає на встановлений термін періодичного огляду працівника.

МОЗ у листі від 04.07.2024 № 03.1-17/26990/2-24 (додається) зазначило, що довідка за формою № 100-2/о надається особі, стосовно якої проведено попередній, періодичний та позачерговий психіатричний огляд, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин. Вона свідчить, що особа пройшла огляд та відповідно має чи не має протипоказання для виконання окремих видів діяльності. Зазначена довідка надається працівником роботодавцю під час прийому на роботу та у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності.

Тож за результатами отриманої з форми № 100-2/о інформації роботодавець приймає рішення щодо допуску чи недопуску працівника/кандидата на зайняття посади до виконання робіт. Закінчення терміну дії довідки, що становить один рік, не може бути підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та не є підставою для проведення повторного огляду.

Відповідальність за порушення

За допуск працівника до роботи без проходження обов’язкового медичного (психіатричного) огляду роботодавець несе:

— адміністративну відповідальність у вигляді штрафу у розмірі від 340 до 680 грн (ч. 5 ст. 41 КУпАП*). Застосовується до посадових осіб, які допустили порушення;

— фінансову відповідальність у вигляді штрафу у розмірі 1 МЗП за кожне порушення (абз. 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Але у разі виконання припису Держпраці та усунення виявлених порушень у визначені приписом строки заходи щодо притягнення до відповідальності не застосовуються. Детальніше про це читайте у статті «Трудові медогляди працівників: що треба знати роботодавцю» // «Оплата праці», 2023, № 22.

* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.

Висновки

  • Для вчителів проходження періодичного психіатричного огляду передбачено один раз на років.
  • Після проведення психіатричного огляду особі видається довідка за формою № 100-2/о.
  • За результатами отриманої з довідки інформації роботодавець приймає рішення щодо допуску чи недопуску працівника до виконання робіт.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі