Теми статей
Обрати теми

Працівник з інвалідністю: заповнюємо Об’єднаний звіт

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Якщо на підприємстві є працівники з інвалідністю, то під час виконання деяких вимог до доходів таких працівників роботодавець може застосувати ставку ЄСВ 8,41 %. Нарахувати та сплатити суму ЄСВ за пільговою ставкою — це пів справи. Потім потрібно правильно відобразити такі доходи в Об’єднаному звіті. Як це зробити — читайте у статті.

Про застосування пільгової ставки ЄСВ до доходу працівників з інвалідністю ви можете прочитати у статті «Пільгова ставка ЄСВ 8,41 %: нюанси застосування» // «Оплата праці», 2024, № 15. У продовження цієї теми ми розповімо, як заповнити Податковий розрахунок та його додатки, якщо на підприємстві є працівники з інвалідністю.

Додаток Д1

Доходи працівників з інвалідністю, на які нараховується ЄСВ за ставкою 8,41 %, відображають окремо від інших їхніх доходів (за наявності) з відповідним кодом категорії застрахованої особи (далі — код КЗО).

Звичайні роботодавці відображають у Д1 код КЗО в графі 08:

— «2» — якщо працівнику з інвалідністю нараховано зарплату;

— «36» — якщо хворів працівник з інвалідністю;

— «43» — якщо у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами йде працівниця з інвалідністю;

— «66» — якщо працівнику з інвалідністю, якого призвано (прийнято) на військову службу, нараховано середній заробіток (ставка ЄСВ — 8,41 %).

До речі, КТН «2» у графі 08 також зазначається, якщо працівнику з інвалідністю був нарахований середній заробіток за період виконання завдань у теробороні (цивільна частина), оскільки, на відміну від звичайних працівників (із ставкою ЄСВ 22 %), спецкоду для працівників із ставкою внеску 8,41 % немає.

Решта граф у Д1 заповнюється за загальними правилами.

Попрактикуємося.

Приклад 1. Абраменка М. С. прийняли на основне місце роботи з неповним робочим часом з 27 травня 2024 року. Він є особою з інвалідністю, але при прийнятті на роботу інвалідність не підтвердив. Копію довідки до акта огляду МСЕК він надав 18 червня. Цього ж дня роботодавець завірив її. За червень 2024 року працівнику було нараховано зарплату в сумі 7600 грн, у тому числі з 1 по 17 червня — 4180 грн, а з 18 по 30 червня — 3420 грн.

Той факт, що інвалідність була встановлена у травні, не впливає на ставку ЄСВ, яку застосували до травневих доходів. Перерахунок за травень робити не треба. Пільгову ставку ЄСВ починаємо застосовувати від дати, якою завірена копія довідки МСЕК, тобто з 18 червня.

До доходу працівника за червень застосовуємо ставку ЄСВ:

— з 1 по 17 червня — 22 %. ЄСВ становитиме 919,60 грн (4180 х 22 %);

— з 18 по 30 червня — 8,41 %. ЄСВ становитиме 287,62 грн (3420 х 8,41 %).

На рис. 1 ви бачите, як ці дані за червень відображати в Д1.

img 1

Рис. 1. Фрагмент Д1 за червень 2024 року

База нарахування ЄСВ за червень менша за мінімальну, але вимогу щодо сплати ЄСВ з МЗП тут не застосовуємо. У цьому місяці до доходу працівника застосовувалися дві різні ставки внеску, зокрема ставка ЄСВ 8,41%.

Тобто в разі якщо до доходу працівника з інвалідністю пільгова ставка ЄСВ застосовується не з першого числа місяця, то в такому місяці вимогу про нарахування ЄСВ з МЗП не виконують. Це також підтверджують податківці (див. роз’яснення ДПСУ в категорії 201.04.01 ЗІР).

Додаток 4ДФ

Доходи працівників з інвалідністю оподатковуються ПДФО та ВЗ за загальними правилами і ставками (ПДФО — 18 %, ВЗ — 1,5 %).

Якщо працівник з інвалідністю має право на застосування податкової соціальної пільги, то може скористатися нею. Її оформлення та відображення в 4ДФ відбуваються також за загальними правилами.

У 4ДФ Податкового розрахунку відображення доходів працівників з інвалідністю нічим не відрізняється від звичайних працівників (без інвалідності). Тобто особливих нюансів і будь-яких позначок для осіб з інвалідністю 4ДФ не передбачає.

Податковий розрахунок

Дотаблична частина. Працівників з інвалідністю відображаємо в дотабличній частині Податкового розрахунку, зокрема в рядках:

— 101 «Середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період, осіб»,

— 102 «працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб»,

— 104 «Облікова кількість штатних працівників у звітному періоді».

Таблична частина. Розділ І табличної частини Податкового розрахунку формуємо на підставі даних Д1 у розрізі місяців кварталу.

Нарахований дохід працівників з інвалідністю потрапить у загальну суму рядка 1, а також у рядки 1.1 — 1.5 за видами виплат, у рядки 2 та 2.2, у рядки 3 та 3.2.

Зверніть увагу! За працівниками, до доходу яких застосована ставка внеску 8,41 %, треба ще заповнювати рядки 3.2.1, 3.3.1, 3.4.1. У них показуємо суми ЄСВ, які б нарахував роботодавець на базу нарахування ЄСВ працівника з інвалідністю, якби не застосовував пільгову ставку ЄСВ. Суми з цих рядків не потрапляють у підсумкові зобов’язання з ЄСВ (7 та 8 розділу І). Вони носять суто інформаційний характер.

Приклад 2. Скористаємося умовами прикладу 1. Припустимо, що за травень працівнику нараховано зарплату в сумі 1652,17 грн. Сума ЄСВ становила 363,48 грн (1652,17 х 22 %).

До яких рядків і граф табличної частини Податкового розрахунку потрапить зарплата працівника, зображено на рис. 2.

img 2

Рис. 2. Фрагмент Податкового розрахунку за 2 квартал 2024 року

Зауважте, у рядку 3.2.1 за червень зазначено 752,40 грн (3420 х 22 %). Це довідкова інформація, яка не потрапляє у підсумковий рядок 7.

Висновки

  • У Д1 дохід працівника з інвалідністю відображається окремо від інших доходів із спеціальним кодом КЗО у графі 08.
  • У 4ДФ доходи працівника з інвалідністю відображаються так само, як і доходи звичайних працівників.
  • У Податковому розрахунку інформацію щодо кількості штатних працівників з інвалідністю зазначають у дотабличній частині, а в табличній — дохід таких працівників і нарахований на нього внесок винесені в окремі рядки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі