Відпустка педагогів
У ч. 1 ст. 54 Закону про освіту* зазначено, що педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники мають право на подовжену оплачувану відпустку.
* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
Конкретна тривалість щорічної основної відпустки для педагогів наведена в додатку до Порядку № 346*. Вона залежить від посади, яку обіймає педагогічний працівник, та типу закладу освіти або закладу (установи, організації) іншого напрямку, в якому він працює. Так, наприклад, учитель ЗСО має право на щорічну основну відпустку тривалістю 56 к. дн.
Щорічна основна відпустка педагогам закладів освіти надається в період літніх канікул. Водночас абз. 4 п. 2 Порядку № 346 передбачає єдину можливість поділу щорічної відпустки та отримання її частини протягом навчального року — для санаторно-курортного лікування.
Якщо відпустку педагога було поділено на частини, то її невикористану частину надають у період літніх канікул або в інший канікулярний період. І такі дії мають бути визначені в колективному договорі (див. лист Мінсоцполітики від 08.11.2017 № 2720/0/101-17/214).
Робота під час канікул
Розподіл педагогічного навантаження у закладі освіти затверджується його керівником відповідно до вимог законодавства (ч. 5 ст. 24 Закону про середню освіту*). Керівник закладу освіти зобов’язаний довести до відома педпрацівників наприкінці навчального року (до надання відпустки) педнавантаження в наступному навчальному році (п.п. «е» п. 20 Типових правил № 455**).
* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
Освітній процес у ЗСО організовується в межах навчального року, що розпочинається в День знань — 1 вересня (ч. 3 ст. 10 Закону про середню освіту). Тож у серпні ще тривають літні канікули. Під час канікул, які не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педпрацівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул (п. 25 Типових правил № 455).
Коло обов’язків, які виконує кожен працівник за своєю кваліфікацією чи посадою, визначається посадовими інструкціями та положеннями, затвердженими в установленому порядку. Ці та інші питання визначення робочого часу педпрацівників у період канікул можуть бути прописані в правилах внутрішнього трудового розпорядку, затверджених у закладі освіти.
Оплата в канікулярний період
Місячна зарплата педагогічних працівників закладів освіти визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції № 102*).
Установлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року. Зарплата за посадою вчителя визначається залежно від:
— установленої за наслідками атестації кваліфікаційної категорії,
— педагогічного звання,
— обсягу навчального навантаження,
— стажу педагогічної роботи;
— виконання інших видів педагогічної роботи.
За час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників здійснюється з розрахунку зарплати, установленої при тарифікації, що передувала початку канікул (абз. 1 п. 71 Інструкції № 102). Тобто з усіма доплатами та надбавками, зокрема доплатою за перевірку навчальних робіт, за класне керівництво, за завідування навчальним кабінетом тощо. Розміри доплат за окремі види педагогічної діяльності працівникам у державних і комунальних закладах освіти затверджені постановою № 1391*.
Години роботи вчителя в період канікул табелюють у загальному порядку. Оскільки оплата праці здійснюється відповідно до обсягу педнавантаження, то в табелі обліку робочого часу проставляють години педроботи (див. лист Мінсоцполітики від 30.06.2011 № 212/13/116-11).
Особливостей в оплаті праці вчительки ЗСО за період канікул немає. Зарплату їй виплачують у звичайному порядку за тим педнавантаженням, яке вона мала до канікул
Також зауважте, що в серпні 2024 року для працівників з оплатою праці за ЄТС з’явилося право на індексацію — 115,06 грн за умови повністю відпрацьованого місяця (див. статтю «Індексація зарплати бюджетників: починаємо з серпня 2024 року» // «Оплата праці», 2024, № 14). Оскільки місяць вчителькою відпрацьовано не повністю, то індексацію виплачують пропорційно відпрацьованим дням.
Висновки
- Щорічна основна відпустка педагогам закладів освіти надається в період літніх канікул.
- Під час канікул керівник ЗСО залучає педагогів до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, який не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул.
- За робочі дні серпня 2024 року вчительці ЗСО слід нарахувати зарплату відповідно до тарифікації, яка діяла до виходу у відпустку.