Страховий стаж: правила визначення
Законом про соцстрахування* передбачено обчислення двох видів страхового стажу:
— загального страхового стажу;
— страхового стажу за 12 місяців, що передують дню настання страхового випадку.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Загальний страховий стаж впливає на відсоток оплати днів тимчасової непрацездатності працівників (ст. 17 Закону про соцстрахування). Страховий стаж за останні 12 місяців визначають для того, щоб правильно застосувати обмеження, встановлені для сум лікарняних / декретних.
Інакше кажучи, від того, яким буде страховий стаж працівника, залежить, яку суму лікарняних / декретних він зможе отримати в разі настання страхового випадку.
Порядок обчислення страхового стажу визначає ст. 14 Закону про соцстрахування.
Відповідно до цієї норми страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
Тобто на сьогодні для того, щоб той чи інший місяць повністю увійшов до страхового стажу особи, повинні виконуватися дві умови:
умова 1: особа має бути застрахованою особою;
умова 2: за таку особу має бути сплачено ЄСВ у сумі не менше за мінімальний страховий внесок*.
* Мінімальний страховий внесок — це сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінзарплати та розміру внеску, встановленого законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід).
А якщо сума сплаченого за відповідний місяць ЄСВ менше, ніж мінімальний страховий внесок? Тоді цей період зараховують до страхового стажу частково — пропорційно сплаченому ЄСВ.
Більше подробиць про визначення страхового стажу — у статті «Страховий стаж: як визначити й не помилитися» // «Оплата праці», 2023, № 13 (ср. ).
Дізнатися, чи був за особу сплачений ЄСВ в тому чи іншому місяці, можна, отримавши відповідну інформацію з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Як саме? За допомогою:
— довідок за формами ОК-5 та ОК-7. Як їх отримати на порталі ПФУ, читайте у статті «Страховий стаж працівника: як отримати дані на вебпорталі ПФУ» // «Оплата праці», 2023, № 12;
— форми «Дані про трудовий стаж» (додаток 9 до Положення № 10-1*) — за період з 01.01.2016.
Але зверніть увагу! Сформувати страховий стаж особи можуть не тільки періоди, протягом яких за таку особу сплачувався ЄСВ. Це можуть бути й періоди, прирівняні до страхового стажу.
Період безробіття і страховий стаж
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 14 Закону про соцстрахування до страхового стажу особи також входять:
— період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
— період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності).
Такі періоди включаються до страхового стажу особи як такі, за які сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Всі існуючі види загальнообов’язкового державного соціального страхування перелічені в ст. 4 Закону № 16/98*. Серед них й страхування на випадок безробіття.
А отже, з цього можна зробити висновок, що
період отримання допомоги по безробіттю включається до страхового стажу працівника для оплати листка непрацездатності
Із цим свого часу погоджувався ФСС. Такої ж думки притримується й ПФУ. Так, у своєму листі від 28.03.2024 № 2800-030401-8/18707 пенсійники заявили, що період отримання допомоги по безробіттю зараховується до страхового стажу особи як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального ЄСВ.
Тому у ситуації, що розглядається, роботодавець має спочатку дізнатися, чи отримував працівник допомогу по безробіттю в період перебування на обліку в центрі зайнятості.
Якщо так — то все добре. Пів року перебування в статусі безробітного зарахуються до страхового стажу такого працівника для оплати днів тимчасової непрацездатності. Якщо ні — цей період у страховий стаж працівника не потрапить.
Адже
періоди, протягом яких особа перебувала на обліку в центрі зайнятості, але не отримувала допомогу по безробіттю, до страхового стажу не зараховують
Проте як дізнатися про те, чи отримував працівник допомогу по безробіттю, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості? Тут роботодавцю знов стануть у пригоді довідки за формами ОК-5 та ОК-7.
Якщо працівник отримував допомогу по безробіттю, то в цих довідках буде сформовано окрему табличку із відомостями про страховий стаж особи без сплати страхових внесків (в її назві використовується абревіатура «БСВ»). У цій табличці:
— період отримання допомоги по безробіттю буде позначений кодом «ЗПЗ056А3»*;
— буде зазначена кількість місяців та днів, протягом яких особа отримувала таку допомогу. Саме вони й увійдуть до страхового стажу працівника.
Висновки
- До страхового стажу особи входять періоди, протягом яких за неї сплачувався ЄСВ, а також періоди, зарахування яких до страхового стажу передбачено законодавством. Зокрема, зараховується період отримання виплат за окремими видами соціального страхування.
- Страхування на випадок безробіття є одним із видів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тому період отримання допомоги по безробіттю включається до страхового стажу працівника для оплати листка непрацездатності.
- Періоди, протягом яких особа перебувала на обліку в центрі зайнятості, але не отримувала допомогу по безробіттю, до страхового стажу не зараховують.