Теми статей
Обрати теми

Оподаткування остаточних виплат: правила та строки

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Які правила оподаткування остаточних виплат, що належать працівникові при звільненні? Чи є особливі строки сплати податків?

У більшості випадків працівнику, який звільняється, потрібно виплатити:

— зарплату пропорційно відпрацьованому часу з урахуванням надбавок, доплат, премій;

— компенсацію за невикористані дні щорічних відпусток і відпустки на дітей;

— і в окремих випадках — вихідну допомогу.

А чи є якісь особливі правила оподатковування ПДФО, ВЗ та ЄСВ цих виплат? Давайте розбиратися.

Правила оподаткування

Зарплата та відпускна компенсація. Спочатку візьмемо зарплату і компенсацію за невикористану відпустку. Вони входять до фонду заробітної плати. На це вказують пп. 2.1.1 і 2.2.12 Інструкції № 5*. Тому з таких виплат потрібно утримати ПДФО. Підставу для цього дає п.п. 164.2.1 ПКУ: доходи у вигляді зарплати, нараховані (виплачені) платнику податків відповідно до умов трудового договору, включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Ставка податку — 18 %.

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.

У додатку 4ДФ до Об’єднаного звіту такі доходи відображають з ознакою «101». Причому одним рядком загальною сумою (зарплата + компенсація).

Разом із ПДФО треба утримати ще й ВЗ. Адже, серед іншого, його об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Це врегульовано п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. А як ми вже з’ясували, зарплата і відпускна компенсація потрапляють до такого оподатковуваного доходу. Тож і ВЗ із них також утримуємо. Ставка збору — 1,5 %.

Крім того, на такі виплати необхідно нарахувати ЄСВ. Аргумент простий: до бази нарахування цього внеску потрапляє, зокрема, зарплата за видами виплат, які включають основну і додаткову зарплату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Це передбачено абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ*.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

У додатку Д1 Об’єднаного звіту на звільненого працівника формують один рядок із загальною сумою зарплати і компенсації за відпустку.

Зверніть увагу! Компенсацію відпустки (на відміну від відпускних) не потрібно показувати в окремому рядку в Д1.

Вихідна допомога. А тепер про вихідну допомогу. Відповідно до п. 3.8 Інструкції № 5 вона не належить до фонду оплати праці. Крім того, вона ще й включена до Переліку безЄСВшних виплат № 1170* (п. 4 розд. І). У цьому документі зібрані виплати, на які не нараховують ЄСВ. Отже, вихідна допомога не є базою для нарахування ЄСВ.

* Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений КМУ від 22.12.2010 № 1170.

Тож у додаток Д1 Об’єднаного звіту така виплата не потрапить.

А ось ПДФО з неї утримати доведеться. Аргумент простий: така виплата не зазначена в ст. 165 ПКУ, що звільняє доходи від оподаткування. Тож із суми вихідної допомоги потрібно утримати ПДФО за стандартною ставкою 18 %.

У додатку 4ДФ таку виплату відображають з ознакою доходу «127».

Також із вихідної допомоги доведеться утримати і військовий збір за ставкою 1,5 %. Адже виплати, що оподатковуються ПДФО, також потрапляють і до бази оподаткування ВЗ.

Приклад 1. Працівника звільнено через скорочення штату 26.01.2024. За відпрацьовані дні січня йому нараховано зарплату 13043,48 грн, компенсацію за 3 дні невикористаної щорічної основної відпустки 1740,55 грн та вихідну допомогу в сумі 15000 грн.

Вихідні дані та розрахунок ПДФО, ВЗ і ЄСВ наведемо у таблиці нижче. Оскільки зарплата і відпускна компенсація в Об’єднаному звіті відображаються загальною сумою, то і в таблиці вони теж вказані загалом.

Оподаткування остаточних виплат

Виплата

Сума виплати,

грн

ПДФО,

грн (18 %)

Військовий збір,

грн (1,5 %)

ЄСВ,

грн (22 %)

Зарплата

14784,03

2661,13

221,76

3252,49

Відпускна компенсація

Вихідна допомога

15000,00

2700,00

225,00

Строки сплати податків

А коли саме потрібно сплатити ЄСВ, ВЗ та ПДФО? Тут діють загальні правила. І вони наведені у таблиці нижче.

Також зверніть увагу на таке: якщо граничний строк сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ припадає на вихідний, останнім днем його сплати вважається операційний день, що настає за вихідним (п. 57.1 ПКУ, п. 6 розд. IV Інструкції № 449*). Це правило діє і для святкових днів. Але оскільки під час війни вони є звичайними календарними днями, то правило тимчасово заморожено.

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Строки сплати ПДФО, ВЗ і ЄСВ роботодавцем

Варіант виплати

Строк сплати ПДФО та ВЗ

Строк сплати ЄСВ

Гроші отримано з банківського рахунку

Одночасно з отриманням грошей у банку (п.п. 168.1.2 ПКУ)

У день виплати заробітної плати, на яку нараховано ЄСВ (абз. 2 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ)

Гроші перераховано в безготівковій формі на рахунок працівника

Одночасно з перерахуванням грошей на рахунок (п.п. 168.1.2 ПКУ)

Виплата готівкою з каси*

Протягом трьох операційних днів, що настають за днем виплати (п.п. 168.1.4 ПКУ)

Виплата в натуральній формі

Дохід нараховано, але не виплачено

Протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем місяця, у якому нараховано дохід (п.п. 49.18.1, п. 57.1, п.п. 168.1.5 ПКУ)

Не пізніше 20-го (для гірничих підприємств — не пізніше 28-го) числа наступного місяця (абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ)

* За рахунок грошових коштів, які не були отримані в банку на здійснення виплат працівникам, а надійшли до каси підприємства, наприклад, як виручка.

Далі розглянемо ситуацію, коли працівникові нараховано, але не виплачено зарплату.

Приклад 2. Підприємство при звільненні у лютому 2024 року нарахувало працівнику зарплату за відпрацьований час цього місяця, але не виплатило її.

У такому випадку за загальним правилом потрібно сплатити ПДФО та ВЗ протягом 30 календарних днів, що настають за місяцем нарахування доходу, а саме в період з 1 по 30 березня 2024 року. Зверніть увагу! На сплату дається не місяць (адже в ньому може бути 28, 29, 30 або 31 день), а саме рівно 30 днів. У нашому прикладі 30 березня — це вихідний день (субота). Тому останнім днем сплати ПДФО та ВЗ стає понеділок 1 квітня 2024 року. А ЄСВ потрібно сплатити не пізніше 20 березня 2024 року.

Висновки

  • Зарплата і відпускна компенсація оподатковуються ПДФО і ВЗ. Також ці виплати є базою для нарахування ЄСВ.
  • Вихідна допомога також оподатковується ПДФО та ВЗ. Але ЄСВ на таку виплату не нараховують.
  • Сплатити ПДФО, ВЗ та ЄСВ слід у звичайні строки їх сплати.
  • Якщо граничний строк сплати припадає на вихідний, останнім днем його сплати вважається операційний день, що настає за вихідним.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі