Теми статей
Обрати теми

Квартальна премія та відрядження: обчислюємо денну та середньоденну зарплату

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Як оплатити період відрядження, якщо в розрахунковому періоді або в місяці перебування у відрядженні нарахована квартальна премія? Відповідь на це запитання — у нашій статті.

Оплату праці відрядженого працівника здійснюють відповідно до умов, визначених у трудовому або колективному договорі, але не нижче середнього заробітку (ч. 4 ст. 121 КЗпП).

Для виконання цієї вимоги роботодавець обчислює денний заробіток працівника та його середньоденну зарплату, порівнює ці два показники і оплачує час відрядження виходячи з найбільшого. Детальніше про відповідні розрахунки ви можете прочитати у статті «Відрядження: як оплатити дні службової поїздки» // «Оплата праці», 2024, № 4.

Далі з’ясуємо, яку роль у цих розрахунках відведено для квартальної премії.

Квартальна премія і денний заробіток

Нагадаємо, що денний заробіток обчислюємо виходячи з повністю відпрацьованого місяця, в якому працівник перебував у відрядженні. До розрахунку денного заробітку включають усі елементи зарплати, які працівник отримає згідно з умовами трудового або колективного договору у місяці перебування у відрядженні. Сюди входять, зокрема, оклад, доплати, надбавки, премії, які не носять разового характеру тощо.

Окремого порядку включення премій у розрахунок денного заробітку немає. Тому всі премії, включаючи квартальні, враховують:

— у заробітку того місяця, в якому вони нараховуються відповідно до умов трудового договору та положення про преміювання;

— у повній сумі (без розподілу за місяцями).

Якщо квартальна премія нарахована в місяці, у якому працівник перебував у відрядженні, то до розрахунку денного заробітку така премія потрапляє в повній сумі

Жодних пропорційних розрахунків проводити не потрібно.

Квартальна премія і середня

Середньоденну зарплату розраховують відповідно до вимог Порядку № 100*. У загальному випадку — виходячи з виплат за останні 2 календарних місяці, що передують місяцю, в якому працівник був направлений у відрядження.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

У розрахунку середньої беруть участь тільки ті виплати, які безпосередньо нараховані за відпрацьований час та зазначені у п. 3 Порядку № 100. Серед них є і квартальна премія

Обчислення суми квартальної премії, яка має потрапити до розрахунку середньоденної зарплати, можна умовно розбити на 3 кроки.

Крок 1. Визначаємо, до яких місяців розрахункового періоду потрапить нарахована сума премії. За загальними правилами премію враховуємо:

— у заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вона нарахована;

— починаючи з місяця, в якому вона нарахована.

Крок 2. Визначаємо розрахункову частину премії, яка потрапить до розрахункового періоду. Для цього нараховану суму квартальної премії ділимо на кількість фактично відпрацьованих днів у кварталі, за який вона нарахована, та множимо на кількість фактично відпрацьованих днів у місяцях розрахункового періоду, у яких така премія враховується.

Крок 3. Застосовуємо обмеження (в разі необхідності). Воно працює так: у разі, якщо квартал, за який нарахована премія, відпрацьований не повністю, то врахувати у розрахунковому періоді можна суму розрахункової премії не більшу за нараховану.

Розглянемо приклад.

Приклад. Припустимо, що працівник перебував у відрядженні з 4 по 6 березня 2024 року. Розрахунковий період: січень — лютий 2024 року. Сума основної зарплати, нарахованої в розрахунковому періоді, — 32000 грн, а кількість відпрацьованих днів — 44 роб. дн. (23 роб. дн. у січні і 21 роб. дн. у лютому). Оклад працівника — 16000 грн. Щомісячних премій, доплат, надбавок у січні — лютому немає.

Квартальна премія нараховується в останньому місяці кварталу. У грудні 2023 року працівнику нарахована премія за 4 квартал 2023 року в сумі 8000 грн. У цьому кварталі з повної кількості (65) робочих днів відпрацьовано 50. У березні 2024 року працівнику нарахована премія за 1 квартал 2024 року в сумі 9000 грн.

Денний заробіток. Загальна сума зарплати працівника у березні 2024 року (за умовами повністю відпрацьованого місяця) дорівнює 25000 грн (16000оклад + 9000премія за 1 квартал).

Кількість робочих днів згідно з графіком роботи в березні 2024 року — 21 роб. дн.

Відповідно денний заробіток дорівнює:

25000 грн : 21 роб. дн. = 1190,48 грн.

Середньоденна зарплата. Тут почнемо з премії.

Нарахована в грудні 2023 року премія за 4 квартал 2023 року (три місяці) враховується в грудні, січні та лютому, якщо ці місяці потраплять до розрахунку. Але до розрахункового періоду входять лише два місяці — січень і лютий 2024 року.

Далі визначаємо розрахункову суму премії. Для цього нараховану суму премії ділимо на кількість відпрацьованих днів у кварталі, за який вона нарахована, та множимо на відпрацьовані дні в місяцях розрахункового періоду, на які вона припадає.

А потім загальну суму розрахункової премії за місяці розрахункового періоду січень — лютий 2024 року порівнюємо з фактично нарахованою її сумою в грудні 2023 року.

Вихідні дані і розрахунок частини суми квартальної премії, яку включаємо в розрахунок середньої зарплати, наведемо в таблиці.

Нарахована премія за 4 квартал 2023 року

Розрахункова премія

Місяць нарахування

Сума премії,

грн

Відпрацьо-

вано днів

Місяці

розрахункового

періоду

Відпрацьо-

вано днів

Сума премії,

грн

Грудень-2023

8000

50

Січень-2024

23

3680

Лютий-2024

21

3360

Разом:

7040

Четвертий квартал відпрацьований частково (період, за який нарахована премія). Тоді обов’язково перевіряємо обмеження щодо суми премії. Як бачимо з таблиці, загальна сума розрахункової премії (7040 грн) менша за суму фактично нарахованої премії (8000 грн). Тож саме цю суму беремо для розрахунку середньої зарплати.

Зарплата працівника за розрахунковий період становить:

32000 + 7040 = 39040 грн.

Відповідно середньоденна зарплата дорівнює:

39040 грн : 44 роб. дн. = 887,27 грн.

Порівняльні розрахунки. Порівнюємо середньоденну зарплату з денним заробітком за березень 2024 року. У нашому випадку перемагає денний заробіток, адже він виявилася більшим за середньоденну зарплату (1190,48 грн > 887,27 грн). Відповідно працівникові за період відрядження має бути нарахована зарплата за умовами трудового договору.

Висновки

  • Якщо квартальна премія нарахована в місяці, у якому працівник перебував у відрядженні, то до розрахунку денного заробітку вона потрапляє в повній сумі (без розподілу між місяцями).
  • Квартальну премію включаємо до розрахунку середньої зарплати у відповідній кількості місяців, починаючи з місяця, в якому вона нарахована.
  • При включенні квартальної премії у розрахунок середньої потрібно виконувати умову щодо обмеження її розміру, якщо період, за який вона нарахована, відпрацьований не повністю.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі