Теми статей
Обрати теми

Неповний робочий час: трудова доплата та нарахування ЄСВ

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Поговоримо про нюанси в оплаті праці, які можуть виникнути при нарахуванні зарплати працівнику, який працює на умовах неповного робочого часу. А саме про трудову доплату та вимогу сплати ЄСВ з МЗП.

Трудова доплата

Зарплата працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчою за розмір МЗП (ст. 31 Закону про оплату праці*).

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Якщо фактично нарахований заробіток виявився нижчим за мінзарплату, то маємо розрахувати трудову доплату. Це буде різниця між МЗП (мінзарплатною межею) і фактично нарахованою зарплатою.

Порівняння нарахованої працівникові заробітної плати із мінзарплатною межею проводимо у зіставних умовах.

У разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу та/або якщо працівник не виконав місячну/годинну норму праці (наприклад, через хворобу, відпустку, простій), нараховану йому зарплату порівнюємо з МЗП, визначеною пропорційно виконаній нормі праці (відпрацьованому часу).

Пояснимо на прикладах.

Приклад 1. Працівнику Козубу А. І. (зовнішній сумісник, займає 0,5 штатної одиниці) у лютому 2024 року за повністю відпрацьований місяць нарахована зарплата у сумі 4000 грн, інших нарахувань немає.

По-перше, нагадаємо, що контроль необхідності обчислення трудової доплати також виконуємо і за сумісництвом. Тобто за кожним трудовим договором.

По-друге, нарахована за місяць зарплата працівника (4000 грн) менша за МЗП (7100 грн). Але працівник займає 0,5 штатної одиниці. А отже, маємо розрахувати мінзарплатну межу для виконання мінгарантії. Тобто визначимо МЗП з урахуванням зайнятості:

7100 х 0,5 = 3550 (грн).

У цьому випадку нарахована за місяць зарплата більша за мінзарплатну межу з урахуванням зайнятості (4000 грн > 3550 грн). Трудову доплату в такому випадку визначати не треба.

Приклад 2. Працівнику Лимарю І. К. (основне місце роботи, займає 0,75 штатної одиниці) у лютому 2024 року за повністю відпрацьований місяць нарахована зарплата у сумі 4500 грн, інших нарахувань немає.

Як і в першому прикладі, нарахована за місяць зарплата працівника (4500 грн) менша за МЗП (7100 грн). Працівник займає 0,75 штатної одиниці і місяць відпрацьовано ним повністю.

У цьому випадку також визначаємо мінзарплатну межу з урахуванням зайнятості:

7100 х 0,75 = 5325 (грн).

Порівнюємо фактично нараховану зарплату за лютий з мінзарплатною межею (4500 < 5325). Оскільки фактично нарахована зарплата менша за мінзарплатну межу — розраховуємо трудову доплату:

5325 - 4500 = 825 (грн).

Нарахована зарплата за лютий працівника становитиме:

4500 + 825 = 5325 (грн).

Увага! Не плутайте трудову доплату з вимогою про сплату ЄСВ з МЗП. Це різні речі, щодо визначення яких працюють різні правила. Проведення трудової доплати встановлене трудовим законодавством і покликане забезпечити гарантований мінімальний рівень в оплаті праці. Натомість для вимоги про сплату ЄСВ з мінзарплати працюють інші правила. Про них далі.

Вимога про сплату ЄСВ з МЗП

Вимога про сплату ЄСВ з МЗП установлена Законом про ЄСВ*. Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП та ставки єдиного внеску (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Контроль виконання зазначеної вимоги потрібно здійснювати роботодавцям щодо працівників за основним місцем роботи, до доходу яких застосовується ставка ЄСВ у розмірі 22 % і за умови перебування у трудових відносинах повний місяць. Детальніше про це читайте у статті «Вимога про сплату ЄСВ з МЗП: коли та як виконувати» // «Оплата праці», 2023, № 21.

А як цю вимогу виконувати при неповній зайнятості? Її треба виконувати на загальних підставах. Тобто якщо фактична база нарахування ЄСВ за місяць, яка визначена за основним працівником (ставка ЄСВ 22 %, весь місяць у трудових відносинах), нижча за МЗП, то ЄСВ роботодавець має сплатити з МЗП. При цьому не має значення зайнятість працівника (повна чи часткова).

Давайте розглянемо на прикладі.

Приклад 3. За основу візьмемо працівників з прикладів 1 і 2. Працівникам із ставкою ЄСВ 22 % (без інвалідності) за лютий 2024 року нарахована зарплата:

— Козубу А. І. (зовнішній сумісник) — у сумі 4000 грн, інших нарахувань немає;

— Лимарю І. К. (основне місце роботи) — у сумі 5325 грн, інших нарахувань немає.

Оскільки працівник Козуб А. І. працює за зовнішнім сумісництвом, то ЄСВ роботодавець має сплатити з фактичної бази нарахування внеску (до якої входить зарплата). Адже вимогу щодо сплати ЄСВ з МЗП роботодавець має виконувати за основним місцем роботи. А за зовнішнім сумісництвом - не треба.

Сума ЄСВ буде така:

4000 х 22 % = 880 (грн).

А от інший працівник працює за основним трудовим договором, повний місяць перебував у трудових відносинах і його фактична база нарахування внеску менша за МЗП. Тоді роботодавець має сплатити ЄСВ з МЗП. Тобто у сумі 1562 грн (7100 х 22 %).

Для реалізації цієї вимоги в Об’єднаному звіті роботодавець має визначити додаткову базу нарахування ЄСВ. Вона становить 1775 грн (7100 - 5325). ЄСВ з додаткової бази — 390,50 грн (1775 х 22 %).

Об’єднаний звіт

Якщо трудовий договір укладений із працівником на умовах неповного робочого часу, то це має бути відображено в Об’єднаному звіті. А саме в табличній частині Д1 Податкового розрахунку.

Позначку про роботу працівника на умовах неповного робочого часу роботодавець вносить у графу 22 «Ознака неповного робочого часу (1 — так, 0 — ні)» додатка Д1 за сформованими за працівником рядками. Тобто у графі 22 проставляє «1».

Відобразимо зарплату працівників з неповним робочим часом з прикладу 3 в додатку Д1.

На працівника Козуба А. І формуємо в Д1 один рядок. На працівника Лимаря І. К. — два рядки:

— один для відображення зарплати;

— другий для додаткової бази нарахування внеску.

Як це реалізувати в Д1, показано на рисунку.

img 1

Фрагмент Д1 за лютий 2024 року

У графі 22 за всіма рядками, що сформовані на працівників, з трудовим договором на умовах роботи з неповним робочим часом зазначаємо «1».

Висновки

  • Зарплата працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчою за розмір МЗП, визначений з урахуванням зайнятості та пропорційно відпрацьованому часу.
  • На здійснення контролю виконання вимоги сплати ЄСВ з МЗП не впливає факт установлення неповного робочого часу працівнику.
  • У табличній частині Д1 Податкового розрахунку інформація про роботу працівника на умовах неповної зайнятості зазначається у графі 22 позначкою «1» за рядками, сформованими на такого працівника.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі