Теми статей
Обрати теми

Відпускні працівнику-новачку: враховуємо квартальну премію

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Як урахувати квартальну премію у розрахунку відпускних, якщо працівник прийнятий на роботу не з першого дня кварталу, за який премія нарахована? Розберемо це питання у статті.

Як ураховувати премії у розрахунок відпускних

Механізм розрахунку середньоденної зарплати для визначення суми відпускних та компенсації за невикористану відпустку, регулює Порядок № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

У абз. 3 п. 3 Порядку № 100 визначений механізм врахування премій (у тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період (тобто квартальних премій та премій за півріччя, 9 місяців, винагороди за підсумками роботи за рік тощо). Щоб визначити суму премії, яка увійде у розрахунок, потрібно пройти 3 кроки.

Крок 1. Визначаємо місяці, в яких будемо враховуємо частину премії.

Премії враховуємо:

а) в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані;

б) починаючи з місяця, в якому вони нараховані.

Якщо премія нарахована за квартал, то її враховуємо в заробіток періоду, що дорівнює 3 місяцям, починаючи з місяця її нарахування (місяць нарахування + наступні 2 місяці). Наприклад, премія за ІІІ квартал 2023 року, що нарахована в жовтні 2023 року, при розрахунку середньої зарплати потрапить у заробіток таких 3 місяців розрахункового періоду: жовтень, листопад, грудень 2023 року.

Крок 2. Обчислюємо частину премії, яка припадає на кожний з місяців, в яких вона враховується в розрахунковому періоді. Для цього суму премії ділимо на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вона нарахована, та множимо на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, в якому враховується премія.

Крок 3. Обмежуємо суми премії, яку можна включити у розрахунок. Якщо період, за який нараховано премію, відпрацьовано не повністю, то врахована частина премії не може бути більшою за фактично нараховану суми премії. Якщо ж період, за який вона нарахована, відпрацьовано повністю, то обмеження не застосовується.

Далі розглянемо ситуацію, яка на практиці викликає найбільше питань щодо застосування обмеження, а саме коли працівник прийнятий не з першого робочого дня кварталу, за який нарахована премія, і з дня прийняття відпрацював усі робочі дні. Чи треба обмежувати для нього враховану у розрахунок середньої зарплати премію?

Практична ситуація

Приклад. Працівник, якого прийняли на роботу 17 липня 2023 року, йде у відпустку з 15.01.2024. Розрахунковий період для обчислення відпускної середньої зарплати — серпень 2023 — грудень 2023 року.

У жовтні 2023 року працівнику нарахована виробнича премія за 3 квартал 2023 року у сумі 5000 грн. У 3 кварталі 2023 року працівник фактично відпрацював 55 (всі робочі дні з дня прийняття на роботу) з 65 робочих днів за графіком роботи. У 4 кварталі відпрацьовано всі 65 робочих днів.

Визначаємо період. Правила врахування квартальної премії для працівника, який прийнятий на роботу не з початку кварталу, за який вона нарахована, такі самі, як і в загальному випадку. Тобто при розрахунку відпускної середньої зарплати квартальна премія ураховується у 3 місяцях починаючи з місяця її нарахування.

За умовами прикладу, премія за 3 квартал 2023 року, яка нарахована у жовтні 2023 року, має ураховуватися у жовтні — грудні 2023 року.

Розраховуємо суму. Визначимо суму врахованої премії у розрахунковому періоді для обчислення середньої зарплати.

Для цього загальну суму нарахованої премії (5000 грн) поділимо на 55 фактично відпрацьованих днів у 3 кварталі 2023 року і помножимо на кількість відпрацьованих днів у кожному місяці, в який вона враховується у розрахунковому періоді (у жовтні, листопаді і грудні 2023 року). За умовами прикладу працівник повністю відпрацював у жовтні і листопаді по 22 роб. дн., у грудні — 21 роб. дн.

Тоді сума премії, яку маємо врахувати у заробіток, складе:

— у жовтні 5000 грн : 55 роб. дн. х 22 роб. дн. = 2000 грн;

— у листопаді 5000 грн : 55 роб. дн. х 22 роб. дн. = 2000 грн;

— у грудні 5000 грн : 55 роб. дн. х 21 роб. дн. = 1909,09 грн.

Загальна сума врахованої в розрахунковому періоді премії становить 5909,09 грн (2000,00 + 2000,00 + 1909,09).

Вона виявилася більшою за суму нарахованої премії (5000,00 грн).

Обмежуємо премію. Якщо квартал, за який нарахована премія, відпрацьований частково, то в розрахунку середньої зарплати враховуємо премію у розмірі не більше за фактично нараховану.

Працівник за умовами наведеної ситуації у 3 кварталі відпрацював всі дні за своїм графіком роботи з дня прийняття на роботу. Але це не всі робочі дні за повний квартал. Тому виходить, що 3 квартал, за який нарахована премія, відпрацьовано працівником частково.

Отже, враховуючи премію для розрахунку середньої зарплати, маємо застосувати обмеження. Тобто у розрахунок потрапить сума премії в розмірі 5000,00 грн, а не визначена за загальним правилом сума 5909,09 грн.

Висновки

  • Квартальна премія враховується при розрахунку відпускної середньої зарплати у трьох місяцях, починаючи з місяця її нарахування.
  • Якщо період, за який нараховано премію, відпрацьовано частково, то в розрахунок беремо суму не більше фактично нарахованої премії.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі