Які є варіанти?
У разі надмірної або помилкової сплати ЄСВ у платника є два варіанти (ч. 13 ст. 9 Закону про ЄСВ*):
— або зарахувати ці суми в рахунок майбутніх платежів з ЄСВ;
— або повернути їх у порядку і строки, визначені Порядком № 417**.
Перший — застосовується в разі, якщо суми ЄСВ були зараховані на належний рахунок для сплати єдиного внеску (рахунок 3556), але у більшій сумі, ніж потрібно.
Це саме ваш варіант? Тоді вам нічого не доведеться робити. Податківці автоматично зарахують надлишок сплаченого ЄСВ у рахунок майбутніх платежів:
— за тим самим рахунком;
— відповідно до визначеного розміру ЄСВ;
— у порядку календарної черговості виникнення зобов’язань платника з цього платежу.
Після цього у наступному періоді вам можна буде сплатити лише різницю між нарахованою сумою ЄСВ та надлишком, який було сплачено у попередньому періоді.
Проте якщо ви не хочете враховувати надміру сплачений ЄСВ у рахунок майбутніх платежів або єдиний внесок був помилково сплачений не на належний рахунок 3556, можна піти іншим шляхом — повернути ці кошти.
Проте пам’ятайте: повернути надміру або помилково сплачені суми ЄСВ можна лише у чітко визначених випадках (перелічені у п. 5 Порядку № 417). А саме у разі:
1) надмірної або помилкової сплати сум ЄСВ на належний рахунок для сплати ЄСВ;
2) помилкової сплати сум ЄСВ не на належний рахунок для сплати ЄСВ (наприклад, якщо платник змінив місцезнаходження, але за звичкою сплатив ЄСВ на старий рахунок);
3) помилкової сплати сум ЄСВ на бюджетний рахунок за надходженнями;
4) помилкової сплати податкових зобов’язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених ПКУ та іншими законами, на рахунок для сплати ЄСВ;
5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок для сплати ЄСВ з єдиного рахунку.
Але зауважте, що для кожного з цих випадків передбачений свій алгоритм повернення коштів.
Як повернути кошти?
Повернення з рахунку 3556 (загальний випадок). Цей алгоритм передбачений для випадків, перелічених у пп. 1, 2 та 4 п. 5 Порядку № 417. А саме коли:
— надміру або помилково сплачено ЄСВ на належний рахунок для сплати ЄСВ;
— помилково сплачено ЄСВ не на належний рахунок для сплати ЄСВ;
— помилково сплачені податки, збори, штрафні санкції та пені на рахунок для сплати ЄСВ.
У такому разі
для повернення коштів платнику потрібно подати заяву про повернення коштів за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 417
Заповнити заяву нескладно. Для цього потрібно:
— роздрукувати додаток 1 до Порядку № 417;
— заповнити усі пункти цього документа;
— проставити підпис, П. І. Б. керівника або підприємця та печатку за наявності (для юросіб).
До заяви обов’язково слід додати завірену копію платіжної інструкції (платіжки), за якою було надміру/помилково сплачено ЄСВ. Для цього на документі необхідно:
— написати «згідно з оригіналом»;
— проставити підпис, П. І. Б. керівника або підприємця та печатку за наявності (для юросіб).
Увага! Заяву про повернення коштів потрібно оформлювати окремо на кожну помилково сплачену суму.
Далі подаємо заяву (разом із відповідним платіжним дорученням) до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів.
Зробити це можна одним із наступних способів (категорія 201.10 ЗІР ДПСУ):
— особисто платником ЄСВ або уповноваженою на це особою;
— надіслати поштою;
— в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
Щодо останнього, то тут можливі два варіанти.
Варіант 1. Направити заяву (разом із копією відповідного платіжного доручення) через Електронний кабінет.
Для цього потрібно:
а) відсканувати заповнену заяву та завірену копію платіжної інструкції (одним файлом в форматі pdf);
б) обрати меню «Листування з ДПС»;
в) у формі, що з’явиться:
— вказати: обласну ДПС, до якої надсилається заява, тип документа «Заява (клопотання)», тематику звернення «ЄСВ», короткий зміст документа «Повернення надміру/помилково перерахованого ЄСВ»;
— у полі «Файл» завантажити відскановані документи (заяву та копію платіжної інструкції);
— нажати «Зберегти», «Підписати» та «Відправити».
Протягом одного робочого дня після надсилання електронної заяви до податківців вас повідомлять про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації заяви в контролюючому органі. Цю інформацію можна переглянути в вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» Електронного кабінету.
Варіант 2. Направити заяву (разом із відповідним платіжним дорученням) через E-mail — на електронну пошту територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів.
Дізнатися її можна на офіційному сайті відповідного територіального органу ДПС. Наприклад, електронна пошта ГУ ДПС у Харківській області — kh.official@tax.gov.ua.
Повернення з рахунку 3556 (через технічні помилки). Якщо суми ЄСВ були помилково/надміру перераховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку через технічні та/або методологічні помилки (випадок, передбачений п.п. 5 п. 5 Порядку № 417), податківці у день виявлення такої помилки самостійно (п. 23 Порядку № 417):
— підготують висновок, в якому зазначать інформацію про суму коштів, яка підлягає поверненню, реквізити рахунків, з якого та на який необхідно перерахувати кошти;
— сформують розрахунковий документ на повернення коштів з рахунку 3556, на який їх було зараховано, та подадуть його до Казначейства для виконання.
Вам, як платнику, в цьому випадку робити нічого не потрібно.
Повернення з рахунку за надходженнями. Для повернення помилково сплаченого єдиного внеску на бюджетний рахунок за надходженнями (рахунок для зарахування податків) діємо відповідно до вимог ст. 43 ПКУ.
У зв’язку з цим пам’ятайте, що повернути переплату в такому разі можна за двох умов — якщо:
— у платника податків відсутній податковий борг (п. 43.1 ПКУ). У разі наявності податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплачених коштів проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків (п. 43.2 ПКУ);
— з дня утворення переплати не минуло 1095 днів (п. 43.3 ПКУ).
Умови виконані? Тоді для повернення коштів з бюджету залишається подати відповідну заяву разом із платіжною інструкцією (оригіналом або завіреною копією / відсканованою копією платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету).
Складають заяву у довільній формі. При цьому в ній обов’язково зазначають (п. 43.4 ПКУ):
— найменування платника (суб’єкта господарювання);
— код ЄДРПОУ (податковий номер — для ФОП);
— місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи;
— причину повернення (перерахування) коштів з бюджету;
— напрям перерахування помилково сплачених коштів (на рахунок у банку, небанківському надавачу платіжних послуг; на єдиний рахунок; на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів; повернення у готівковій формі коштів);
— найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг;
— місцезнаходження банку, в якому відкрито рахунок отримувача коштів;
— реквізити рахунку, на який потрібно повернути помилково сплачені суми ЄСВ.
Заяву (разом із платіжною інструкцією) подають у той податковий орган, на рахунок якого помилково/надміру сплатили кошти. Зробити це можна одним із наступних способів:
— особисто або уповноваженою на це особою;
— надіслати поштою;
— в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
В електронній формі заява подається через Електронний кабінет:
— або в розділі «Введення звітності» за ідентифікатором форми під кодом J1302001 — для юросіб і кодом F1302001 — для фізосіб. У такому разі в пропонованій формі заяви необхідно заповнити відповідні поля електронного документа. У вкладці «Додатки» прикріпити завірену копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перерахований до бюджету. Підписати та відправити;
— або через меню «Листування з ДПС» (відсканувавши необхідні документи — як це зробити, див. вище).
Далі — чекаємо на повернення коштів.
Строки розгляду документів / повернення коштів
Повернення з рахунку 3556. Звісно, процедура повернення надміру / помилково сплаченого ЄСВ займає певний час (у загальному випадку — 13 робочих днів). Адже вона складається з таких етапів.
Етап 1. Податківці перевіряють інформацію, зазначену платником у заяві про повернення коштів. На це їм дається 10 робочих днів з дня надходження заяви про повернення коштів (п. 9 Порядку № 417).
За результатами такої перевірки орган ДПС:
— або сформує висновок про повернення коштів з рахунків 3556 (якщо за результатами розгляду заяви встановлено правомірність повернення коштів);
— або прийме рішення про відмову у задоволенні заяви (платник отримає повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причин такої відмови — п. 11 Порядку № 417).
Увага! Причинами для відмови в задоволенні заяви можуть стати:
— невідповідність заяви формі, визначеній у додатку 1 до Порядку № 417;
— недостовірність викладеної у заяві інформації;
— подання заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум ЄСВ;
— наявність у платника заборгованості зі сплати ЄСВ та/або фінансових санкцій;
— ненадання копії розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо).
Якщо претензій до заяви немає, розпочинається процедура оформлення паперів на повернення.
Етап 2. Податківці формують розрахункові документи на повернення коштів з рахунку 3556 (на підставі висновку про повернення коштів та за умови наявності поточних надходжень за день на рахунку 3556) та подають їх до Держказначейства. Цей процес займає до 3 робочих днів.
Зверніть увагу! Якщо на рахунку 3556 поточних надходжень за день буде недостатньо для повернення коштів одноразово (на загальну суму), кошти будуть повертатися частинами. А отже, в такому разі процедура повернення коштів трохи затягнеться.
Ба більше, якщо коштів для повернення на рахунку буде недостатньо протягом 10 робочих днів, то органу ДПС доведеться звертатися за підкріпленням коштами рахунку 3556. Тоді процедура повернення коштів може розтягнутися більше ніж на 30 календарних днів.
Повернення з рахунку за надходженнями. Повернення помилково сплачених коштів відповідно до ст. 43 ПКУ у загальному випадку займає 20 робочих днів.
Спершу податківці не пізніше ніж за 5 робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платником заяви готують висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подають його для виконання Держказначейству (п. 43.5 ПКУ).
На підставі отриманого висновку Держказначейство протягом 5 робочих днів повертає помилково та/або надміру сплачені кошти відповідно до вимог Порядку № 787* (ср. ).
Проте у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для повернення (перерахування) помилково та/або надміру зарахованих коштів Держказначейству доведеться звертатися за підкріпленням коштами цих рахунків. А отже, повернення помилково сплачених коштів може ще трохи затриматися у часі.
Чи може така затримка привести до негативних наслідків?
Наслідки помилкової сплати ЄСВ
У разі помилкової сплати ЄСВ не на належний рахунок виходить дуже цікава ситуація: з одного боку, ЄСВ сплачено у встановлений законодавством строк, з іншого, кошти на належний рахунок для сплати ЄСВ не надійшли. Вони туди потраплять лише після того, як податківці повернуть помилково сплачені суми ЄСВ. А для цього знадобиться деякий час.
Разом з тим ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ передбачено обов’язок роботодавців сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20-го числа наступного місяця (крім гірничих підприємств).
Тому якщо строк для сплати ЄСВ вже наближається, а помилково сплачені кошти ще й досі не повернуто, доведеться повторно сплатити єдиний внесок, але вже тепер на належний рахунок, аби уникнути штрафних санкцій.
Адже податківці наполягають: у результаті сплати ЄСВ на невідповідний рахунок виникає недоїмка (див., наприклад, лист ДФСУ від 05.09.2018 № 3852/6/99-99-13-02-01-15/ІПК).
Нагадуємо! За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ накладається штраф у розмірі 20 % своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ). Крім того, на суму недоїмки нараховують пеню з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожен день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону про ЄСВ).
Зверніть увагу! До 01.08.2023 діяв мораторій на застосування штрафних санкцій, передбачених ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, та нарахування пені. А отже, в разі виникнення недоїмки з ЄСВ платникам єдиного внеску нічого не загрожувало.
Проте з 01.08.2023 такий мораторій було скасовано (див. оновлені пп. 921 та 922 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Тепер уникнути штрафів та пені можна, лише якщо платник ЄСВ, що має недоїмку, сплатить суми єдиного внеску, нарахованого за результатами документальної перевірки, яка була відновлена або розпочата з 01.08.2023 та завершена до дня закінчення воєнного стану, протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем отримання вимоги про сплату недоїмки з ЄСВ (п. 924 розд. VIII Закону про ЄСВ).
У такому разі суми штрафів, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону про ЄСВ, які були застосовані на суму такого ЄСВ, вважатимуться скасованими, а пеня не нараховуватиметься.
Якщо платник ЄСВ не встигне погасити недоїмку у встановлений строк, то для нього є ще один варіант. Він може звернутися до суду і захиститися від нападів податківців. Адже суди вважають, що перерахування ЄСВ не на той рахунок, але в строк, установлений законом, — це технічна помилка, яка не повинна призводити до фінансових санкцій*. Проте не всі платники захочуть доводити цю справу до розгляду цими інстанціями.
* Див. постанову Верховного Суду від 11.04.2019 № 822/3323/17.
І наостанок. Не забувайте, що за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ на посадових осіб підприємства може бути накладена адміністративна відповідальність — штраф у розмірі (ст. 1651 КпАП):
— від 680 до 1360 грн (за повторне порушення протягом року — від 2550 до 5100 грн) — якщо сума несплаченого / несвоєчасно сплаченого ЄСВ не перевищує 5100 грн;
— від 1360 до 2040 грн (за повторне порушення протягом року — від 2550 до 5100 грн) — якщо сума несплаченого / несвоєчасно сплаченого ЄСВ перевищує 5100 грн.
Висновки
- Процедура повернення ЄСВ залежить від того, на який рахунок було помилково сплачено ЄСВ.
- Помилково/надміру сплачені на рахунок для сплати ЄСВ суми повернуть тільки за умови подання відповідної заяви.
- На думку податківців, перерахування ЄСВ на неправильний рахунок не є підставою для звільнення від відповідальності за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.