Теми статей
Обрати теми

Вихідна допомога: практичні ситуації

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Із загальними правилами виплати вихідної допомоги ми вас познайомили у статті «Вихідна допомога: кому, коли та скільки» // «Оплата праці», 2024, № 2*. Тепер візьмемо кілька окремих випадків і визначимось, чи потрібно в них платити вихідну допомогу.

* i.factor.ua/ukr/journals/ot/2024/january/issue-2/article-127751.html

Ліквідація і декретниця

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 років. У лютому 2024 року підприємство ліквідується. Чи потрібно виплачувати такій працівниці вихідну допомогу?

Звільнення. Спочатку розберемося із самим звільненням декретниці. Трудове законодавство містить перелік категорій працівників, яких не можна звільнити з ініціативи роботодавця. До таких «захищених» категорій належать, зокрема, вагітні жінки та жінки, які мають дітей віком до 3 (6) років, одинокі матері за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю. Єдиний виняток із цього правила — підприємство повністю ліквідують. У такому разі звільнення вищезазначених категорій працівниць допускається за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Проте роботодавцю доведеться попіклуватися про їх подальше працевлаштування (ч. 3 ст. 184 КЗпП).

Суди також підтримують позицію щодо звільнення декретниці в разі ліквідації підприємства саме за п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП (постанова ВС від 24.04.2018 у справі № 911/3259/16).

На час воєнного стану немає жодних особливостей у цьому питанні. Приписом ч. 1 ст. 5 Закону № 2136* установлено, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку). У цьому разі дата звільнення є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Отже, звільняти за ініціативою роботодавця працівницю (працівника), що перебуває у відпустці для догляду за дитиною, як і раніше, не можна. За винятком повної ліквідації підприємства із обов’язковим працевлаштуванням.

Вихідна допомога. При ліквідації підприємства трудові договори з працівниками припиняються на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП із виплатою вихідної допомоги. На наш погляд, ситуація з декретницею у цьому випадку не є винятком.

При ліквідації підприємства декретниця має бути звільнена відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП із виплатою вихідної допомоги

Такого ж підходу дотримуються і фахівці Мінекономіки в листі від 04.05.2021 № 4712-06/26166-07 // «Оплата праці», 2021, № 10/1.

Реорганізація шляхом приєднання

Підприємство реорганізують шляхом приєднання до іншого підприємства. Працівники переходять до «нової» юрособи. Чи виплачувати їм вихідну допомогу?

Одразу відповісти на це запитання не можна. Потрібно спершу з’ясувати, як саме працівники переходять до нового підприємства: чи звільняють їх у процесі реорганізації підприємства, а якщо так, то на якій підставі?

Трудові відносини з працівниками підприємства, яке реорганізується шляхом злиття, приєднання, розділення, виділення, перетворення можуть бути продовжені (без звільнення) чи припинені (схема «звільнення — прийняття»). Розглянемо обидва варіанти.

Трудові відносини продовжено. Це можливо на підставі ч. 6 ст. 36 КЗпП (перше речення): у разі зміни роботодавця, а також у разі їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Звісно, якщо дія трудового договору продовжується, про вихідну допомогу й мови бути не може.

Трудові відносини припинено. Та ж ч. 6 ст. 36 КЗпП містить норму (друге речення), згідно з якою при реорганізації підприємства звільнення за ініціативою роботодавця можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП). От у цьому випадку вихідну допомогу виплачувати потрібно.

Тут виникає цікаве запитання: а чи не завадить виплаті вихідної допомоги той факт, що працівників одразу ж працевлаштовано до іншого підприємства? Вважаємо, що ні. Законодавство не наводить додаткових умов для виплати чи невиплати вихідної допомоги при реорганізації підприємства. Ключовою є підстава звільнення.

Водночас підставами для звільнення можуть бути власне бажання працівника чи угода сторін (ч. 1 ст. 38 та п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП відповідно). За жодної з них вихідна допомога «не світить».

Поновлення і повернення

Працівника було звільнено за скороченням штату на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП з виплатою вихідної допомоги. Після цього він звернувся до суду і за рішенням останнього його було поновлено на роботі. Чи повинен він повернути суму вихідної допомоги?

Ні. Незважаючи на те, що після поновлення працівника на роботі підстави для виплати вихідної допомоги відсутні, вона не підлягає поверненню роботодавцеві.

Така правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 12.08.2020 у справі № 306/1325/18 (ср. ). При цьому в своєму рішенні Суд посилається на постанову Великої Палати Верховного Суду від 16.01.2019 у справі № 753/15556/15 (провадження № 14-445цс18).

За основний аргумент представники Феміди використали ст. 1215 ЦКУ. Зазначена норма говорить про те, що не підлягають поверненню, зокрема, заробітна плата і платежі, прирівняні до неї, допомоги, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою:

1) добровільно;

2) за відсутності рахункової помилки з її боку;

3) за відсутності недобросовісності з боку набувача.

Причому в цій законодавчій нормі йдеться про безпідставно набуте майно, що не підлягає поверненню. А у випадку, що ми розглядаємо, при виплаті вихідної допомоги підстава була. Це вже після поновлення працівника на роботі вона ніби-то «зникла». Хоча і так вважати некоректно.

Оскільки вихідна допомога була виплачена працівникові у зв’язку з вимогами законодавства, а не у зв’язку з помилкою, то вимагати її повернення роботодавець не має права. А те, що працівник у судовому порядку оскаржує наказ про звільнення з посади, не може свідчити про його недобросовісність.

Аліменти

Працівників звільняють з виплатою вихідної допомоги. Один з них сплачує аліменти на користь неповнолітніх дітей. Чи утримувати аліменти із суми вихідної допомоги?

Ні, утримувати аліменти не потрібно.

Доходи, з яких не утримуються аліменти, наведено у п. 1 ч. 1 ст. 73 Закону № 1404* та п. 12 Переліку № 146**. Серед них є і така виплата, як вихідна допомога.

* Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

** Перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.93 № 146.

Отже, відрахування аліментів із сум вихідної допомоги не проводять.

Висновки

  • У разі звільнення при ліквідації підприємства працівниці (працівника), що перебуває у відпустці для догляду за дитиною, їй виплачують вихідну допомогу на загальних підставах.
  • Якщо при реорганізації підприємства трудові відносини з працівником не розривають, то вихідна допомога не надається. Якщо відбувається звільнення за скороченням штату або численності з подальшим працевлаштуванням, то вихідну допомогу виплачують.
  • Працівник, якого звільнено із виплатою вихідної допомоги, а згодом поновлено на посаді за рішенням суду, не повинен повертати вихідну допомогу.
  • Аліменти із суми вихідної допомоги не утримують.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі