Теми статей
Обрати теми

Вихідна допомога: кому, коли і скільки

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Звільняючи працівника, слід пам’ятати, що в деяких випадках йому потрібно виплатити вихідну допомогу. Кому, коли та скільки? Ось вам зручна шпаргалка.

Загальні підстави

Вихідну допомогу виплачують працівникам при звільненні за певних підстав. Які саме підстави та в яких мінімальних розмірах — усе це врегульовано ст. 44 КЗпП. А ми зібрали вам цю інформацію у зручній табл. 1. Зверніть увагу: установлено саме мінімальну суму вихідної допомоги. Водночас не бюджетним роботодавцям ніхто не забороняє виплатити допомогу при звільненні в більшому розмірі. Для цього відповідну суму необхідно зазначити в колективному договорі чи іншому внутрішньому документі роботодавця.

Таблиця 1. Загальні підстави для виплати та розміри вихідної допомоги

Підстава для припинення трудового договору

Законодавча норма

Мінімальний

розмір

вихідної

допомоги

Відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці

П. 6 ч. 1 ст. 36 КЗпП

Середній місячний заробіток

Зміни в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідація, реорганізація, банкрутство або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників

П. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП

Виявлення невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню цієї роботи, а також відмова в наданні допуску до державної таємниці або скасування такого допуску, якщо виконання покладених на працівника обов’язків вимагає доступу до державної таємниці

П. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП

Поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу

П. 6 ч. 1 ст. 40 КЗпП

Порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного або трудового договору, вчинення мобінгу (цькування) стосовно працівника або невжиття заходів щодо його припинення

Ч. 3 ст. 38 і ч. 1 ст. 39 КЗпП

Тримісячний середній заробіток

Припинення повноважень посадових осіб

П. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП

Шестимісячний середній заробіток

Військовослужбовці. Зверніть увагу на одну особливу підставу звільнення із виплатою вихідної допомоги: у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу. В таблиці її немає. Справа в тому, що у ст. 44 КЗпП вона існує давно, але визнана неконституційною. До того ж на сьогодні звільняти таких працівників узагалі не можна. За ст. 119 КЗпП на час військової служби за ними треба зберігати місце роботи і посаду. Отже, і питання із виплатою вихідної допомоги відпадає.

Спеціальні підстави

Окрім загальних підстав, що діють відповідно до норм КЗпП для всіх категорій працівників, є також спеціальні. Їх наведено в окремих (профільних) законах для певних категорій працівників. Вони зібрані в табл. 2.

Таблиця 2. Спеціальні підстави для виплати та розміри вихідної допомоги

Підстава для припинення трудового договору

Законодавча норма

Мінімальний розмір ВД

Державні службовці

Припинення держслужби у разі незгоди держслужбовця на проходження держслужби у зв’язку зі зміною її істотних умов

П. 6 ст. 83 Закону № 889*

Середня місячна заробітна плата

Припинення держслужби у разі досягнення держслужбовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом**

П. 7 ст. 83 Закону № 889

Скорочення чисельності або штату державних службовців

П.п. 1 п. 1 ст. 87 Закону № 889

Дві середні місячні зарплати

Скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату держслужбовців

Реорганізація державного органу

Ліквідація державного органу

П.п. 11 п. 1 ст. 87 Закону № 889

Чорнобильці

Ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників

П. 7 ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 21, п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону № 796***

Три середні місячні зарплати****

* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

** Вихідна допомога виплачується одноразово за його бажанням у разі виходу на пенсію або досягнення 65-річного віку.

*** Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 № 796-XII.

**** При звільненні працівника, який належить до осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 або 2, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, потрібно виплатити два види допомоги: вихідну допомогу в розмірі не менше однієї середньомісячної зарплати за рахунок підприємства на підставі норм КЗпП та другу допомогу в розмірі трьох середньомісячних зарплат згідно зі спецнормами Закону № 796. Правила виплати такої допомоги прописані в Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМУ від 20.09.2005 № 936.

Сумісники. Вимоги ст. 44 КЗпП щодо виплати вихідної допомоги поширюються як на основних працівників, так і на сумісників (і внутрішніх, і зовнішніх). Тобто при звільненні сумісника за підставами, зазначеними вище, йому виплачується вихідна допомога на загальних підставах (п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 № 13).

Сезонні і тимчасові працівники. Трудові відносини із сезонними/тимчасовими працівниками регламентують два документи — Указ № 310* і Указ № 311**. В них наведені свої (відмінні від КЗпП) розміри вихідної допомоги.

* Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах» від 24.09.74 № 310-IX.

** Указ Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці тимчасових робітників і службовців» від 24.09.74 № 311-IX.

Але! Враховуючи «вік» цих документів і те, що наразі вони діють лише в частині, що не суперечить Конституції та іншому чинному законодавству України,

для сезонних/тимчасових працівників слід застосовувати підстави для виплати вихідної допомоги та її розміри, зазначені в ст. 44 КЗпП

Детальніше про роботу таких працівників читайте у статтях «Сезонні працівники: кадрові та працеоплатні особливості» // «Оплата праці», 2023, № 20, та «Тимчасові працівники: кадрові та працеоплатні нюанси» // «Оплата праці», 2023, № 20.

Висновки

  • Вихідна допомога виплачується працівнику при звільненні його на певних підставах з ініціативи роботодавця.
  • Законодавчо установлені мінімальні розміри вихідної допомоги. Небюджетні роботодавці можуть виплатити допомогу в більшому розмірі.
  • Спеціальні підстави звільнення із виплатою вихідної допомоги передбачені профільними законами, наприклад для державних службовців та чорнобильців.
  • Сумісникам, тимчасовим та сезонним працівникам вихідну допомогу надають на загальних підставах.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі