Теми статей
Обрати теми

Матдопомога працівникам соцзахисту: підстави, умови та розмір виплати

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Соціальному працівнику терцентру у квітні 2024 року при виході у щорічну відпустку була виплачена матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу. Чи має він право отримати матдопомогу на вирішення соціально-побутових питань у 2024 році?

Виплату матеріальної допомоги для кожної галузі бюджетної сфери передбачає своя працеоплатна нормативка. І якщо для одних категорій бюджетників передбачена обов’язкова виплата матдопомоги на оздоровлення до відпустки і необов’язкова для вирішення соціально-побутових питань, то для інших — лише одна матдопомога. Тобто або на оздоровлення, або на соцпобут, які не є обов’язковими і виплачуються за рішенням керівника.

Чи належать працівники терцентрів до цієї категорії? Давайте з’ясуємо.

Умови виплати

Для працівників, оплата праці яких базується на ЄТС, головним орієнтиром в оплатних питаннях є постанова № 1298*. Згідно з п.п. «б» п. 4 цієї постанови працівники мають право на матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матдопомоги на поховання. Галузеві оплатні документи містять схожі норми.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Так, у абз. 6 п.п. 5.11 Умов № 308/519* зазначено, що керівники установ соцзахисту мають право надавати працівникам матдопомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матдопомоги на поховання.

* Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519.

Як бачимо, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у нормах постанови № 1298 та Умов № 308/519 прямо не згадується. Утім її можна віднести до інших видів матдопомоги (крім допомоги на оздоровлення та на поховання).

Матдопомога на соцпобут надається працівнику в разі настання непередбачених обставин (наприклад, у разі скрутного матеріального становища, у зв’язку з тривалою хворобою, родинними обставинами тощо). Конкретні умови та обставини, за яких надається матеріальна допомога, прописують зазвичай у відповідному Положенні або в колективному договорі (див. лист Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15).

Проте слід ураховувати, що матдопомога на оздоровлення або соцпобут не є обов’язковою та виплачується в межах фонду оплати праці (п.п. 1.6 Умов № 308/519). Тобто за наявності коштів на таку виплату. При цьому рішення щодо такої виплати приймає керівник.

Матеріальна допомога працівникам терцентрів надається в межах фонду оплати праці і не є гарантованою виплатою

Для отримання матеріальної допомоги, яка не має обов’язкового характеру, потрібна заява працівника. Адже саме в ній працівник повинен вказати обставини, які спричинили необхідність такої виплати. У разі позитивного рішення керівника установи він видає відповідний наказ, визначає конкретну суму матдопомоги в межах граничного розміру.

Що стосується кола отримувачів, то в нормах Умов № 308/519 не конкретизовано, які саме працівники мають право на отримання матдопомоги. Тому матдопомогу можуть отримати як соціальні працівники, фахівці із соціальної роботи, так і інші працівники терцентрів.

Також зауважимо, що жодних заборон чи обмежень щодо виплати матеріальної допомоги під час дії воєнного стану не встановлено (див. статтю «Оздоровчі» і «соцпобут»: чи можна надати допомогу під час війни?» // «Оплата праці», 2022, № 10 (ср. ).

Максимальний розмір

Із норми абз. 6 п.п. 5.11 Умов № 308/519 випливає, що максимальна сума матдопомоги на рік (на оздоровлення + соцпобут) може складати один посадовий оклад.

Якщо працівник отримав матдопомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, то інша матдопомога протягом року йому не може бути виплачена

Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінсоцполітики у своїх роз’ясненнях, наведених у листі від 27.05.2019 № 73/0/205-19. Також вони зазначають, що якщо допомога на оздоровлення в поточному році надавалася працівникові у розмірі, меншому ніж один посадовий оклад, то за умови наявності фонду оплати праці йому може бути виплачена в цьому ж році матдопомога на соцпобут. При цьому сума її дорівнює різниці між розміром посадового окладу працівника і вже отриманою допомогою на оздоровлення.

Також враховуйте, що при визначенні граничного розміру матеріальної допомоги враховуються наявні у працівника підвищення посадового окладу (12-та графа тарифікаційного списку), зокрема, за «шкідливість» (п.п. 2.4.5 Умов № 308/519).

Матдопомога та МЗП

У ст. 31 Закону про оплату праці* зазначено, що розмір зарплати працівника за виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижче розміру мінімальної зарплати. Тобто доплата до МЗП прив’язана до відпрацьованого часу.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

До зарплати, яку порівнюємо з МЗП, включаємо виплати, що є складовими фонду оплати праці, нараховані за відпрацьований час (оклад, доплати, надбавки, премії тощо).

Матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань — це виплати, які не пов’язані з виконанням роботи (норми часу), тому їх не враховуємо при порівнянні зарплати з МЗП. При цьому не має значення, у якому розмірі виплачено матдопомогу: у розмірі посадового окладу або середньої зарплати (див. лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 294/0/101-17/282).

Тож матдопомогу на оздоровлення та соцпобут нараховуємо «зверху» МЗП.

Висновки

  • Матеріальна допомога для працівників терцентрів не є гарантованою виплатою і надається за рішенням керівника в межах фонду оплати праці.
  • Якщо соціальний працівник терцентру у поточному році отримав допомогу на оздоровлення в розмірі окладу, то права на отримання матдопомоги на соцпобут він не має.
  • Матдопомога на оздоровлення та соцпобут не залежить від відпрацьованого працівником часу, а тому її нараховуємо «зверху» МЗП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі