Присвоєння кваліфкатегорій
Присвоєння або підвищення кваліфікаційних категорій здійснюють комісії з проведення кваліфікаційної атестації (п. 10 Загальних положень Довідника № 336*). Кваліфікаційна атестація — це визначення рівня кваліфікації та стажу роботи працівника, залежно від чого йому встановлюється кваліфікаційна категорія, рекомендується відповідний тарифний розряд.
Керівник установи видає наказ про проведення кваліфікаційної атестації та затвердження складу комісії (у разі її відсутності). Завдання кваліфікаційної комісії — оцінювати професійну кваліфікацію і ділові якості працівника виходячи з результатів його роботи. Рішення комісії доводиться до відома працівника та роботодавця протягом трьох днів після його прийняття.
Порядок присвоєння / підвищення кваліфкатегорії може регламентуватися Положенням, яке приймається в установі (закладі) як додаток до колдоговору або затверджується керівником за погодженням з профспілкою (див. лист Мінпраці від 29.09.2010 № 299/13/116/10).
Кваліфкатегорії підвищуються працівникам, які успішно виконують посадові завдання та обов’язки, сумлінно ставляться до службових доручень та вимог посадових інструкцій
На підставі висновку комісії про підвищення кваліфкатегорії працівнику керівник установи за необхідності приймає рішення про внесення відповідних змін до штатного розпису. Зміни, які вносяться до штатного розпису, затверджуються в тому ж порядку, що і штатний розпис.
«Базовий» місяць
За загальним правилом, установленим п. 5 Порядку № 1078*, у разі підвищення окладів (тарифних ставок) значення індексу споживчих цін (далі — ІСЦ) у місяці підвищення слід брати за 1 або 100 %. Для проведення подальшої індексації зарплати обчислення ІСЦ здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення окладів.
Тож «базовим» місяцем для індексації зарплати є місяць, в якому підвищили оклад (тарифну ставку) за посадою. При цьому право на індексацію зарплати виникає, коли ІСЦ наростаючим підсумком перевищить поріг індексації 103 % (абз. 2 п. 11 Порядку № 1078).
Крім того, у 2024 році діє особливе правило, закріплене в ст. 39 Закону про Держбюджет-2024*. Стосується воно насамперед тих працівників, яким у 2024 році посадові оклади не підвищувалися, тобто останнє підвищення було до 01.01.2024. «Базовим» місяцем для індексації їх зарплати є грудень 2023 року. Але відразу зазначимо — це не наш випадок. Тому йдемо далі.
* Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-IX.
Бюджетні нюанси
Умови оплати праці працівників установ та організацій, які фінансуються з бюджету, визначає КМУ (ч. 2 ст. 8 і ч. 1 ст. 13 Закону про оплату праці*).
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.
Підвищувати посадові оклади бюджетні установи можуть тільки на підставі актів Кабміну. Тож у питаннях індексації зарплати бюджетники повинні орієнтуватися на останнє законодавче підвищення окладів для відповідної категорії працівників.
У ситуації, що розглядається, йдеться про так зване індивідуальне збільшення розміру посадового окладу працівника. Воно відбулось у результаті підвищення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) за результатами проведеної кваліфікаційної атестації.
Водночас розміри посадових окладів для працівників з оплатою праці за ЄТС востаннє підвищувалися в січні 2024 року на підставі постанови № 23*. У липні 2024 року вони не змінюються. Відтак розмір посадового окладу за відповідною посадою (без прив’язки до конкретного працівника) залишається незмінним.
Тому якщо в липні 2024 року працівнику бюджетної установи (оплата праці за ЄТС) підвищено тарифний розряд і внаслідок цього збільшено посадовий оклад, то «базовим» для індексації його зарплати залишається січень 2024 року. Підтверджують зазначений факт у подібній ситуації й фахівці Мінсоцполітики в листі від 21.03.2016 № 138/10/136-16.
Підвищення кваліфкатегорії НЕ є підставою для визнання відповідного місяця «базовим»
Уперше право на індексацію зарплати у працівника від «базового» січня-2024 виникне в серпні 2024 року. Його зарплату слід проіндексувати на коефіцієнт 3,8 %. Сума індексації за повністю відпрацьований серпень становитиме 115,06 грн (3028 грн х 3,8 %).
Більше інформації про особливості індексації зарплат бюджетників у серпні 2024 року ви можете знайти у статті «Індексація зарплати бюджетників: починаємо з серпня 2024 року» // «Оплата праці», 2024, № 14.
Висновки
- Присвоєння / підвищення кваліфкатегорій здійснюють комісії з проведення кваліфатестації.
- «Базовим» місяцем для індексації зарплати є місяць, в якому підвищили оклад за посадою.
- Бюджетні установи можуть підвищувати посадові оклади тільки на підставі актів Кабміну.
- Підвищення кваліфкатегорії НЕ є підставою для визнання відповідного місяця «базовим».