Теми статей
Обрати теми

Допомога на оздоровлення: 5 топових ситуацій

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Допомога на оздоровлення — виплата не нова, але й досі при її наданні виникає чимало запитань. Чи можна надати «оздоровчу» допомогу працівнику-новачку? Як її виплачувати при поділі відпустки? Чи повертати «оздоровчі» при звільненні? Про це і не тільки — далі.

«Оздоровчі» і стаж роботи

Художник-реставратор (особа з інвалідністю) прийнятий до музею 16.01.2024. У травні 2024 року він йде у щорічну основну відпустку. Чи можна виплатити йому «оздоровчі»?

За загальним правилом у перший рік роботи право на щорічну відпустку повної тривалості виникає в працівника після закінчення 6 місяців безперервної роботи. Водночас ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки* містить перелік «пільговиків». Вони можуть піти у відпустку повної тривалості протягом першого півріччя роботи, зокрема, це особи з інвалідністю.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Для працівників державних та комунальних музеїв виплата допомоги на оздоровлення передбачена абз. 8 ч. 2 ст. 28 Закону про музеї* та п. 4 постанови № 82**.

* Закон України «Про музеї та музейну справу» від 29.06.95 № 249/95-ВР.

** Постанова КМУ «Про реалізацію окремих положень частини другої статті 28 Закону України «Про музеї та музейну справу» від 22.01.2005 № 82.

Право на таку допомогу мають працівники музеїв, посади яких розміщено у Переліку, затвердженому постановою № 82, у тому числі і художник-реставратор. При цьому слід ураховувати, що допомога на оздоровлення виплачується:

— при наданні щорічної відпустки;

— один раз на рік (мається на увазі календарний рік);

— у розмірі посадового окладу.

А ось обмежень щодо стажу роботи працеоплатна нормативка не містить.

Тож «оздоровчі» надаються один раз на рік незалежно від стажу роботи. Головна умова їх виплати — факт надання щорічної відпустки. І вихід працівника у відпустку раніше шестимісячного строку відпрацювання на своєму місці роботи не позбавляє його права на допомогу на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15).

Працівник-новачок не обмежений у праві на отримання допомоги на оздоровлення

Разом із цим виплата «оздоровчих» на кожного працівника обмежена фондом оплати праці, затвердженим кошторисом на відповідний рік. Рекомендуємо усі нюанси надання допомоги на оздоровлення працівникам-новачкам прописати в Положенні про виплату матдопомоги. Та в будь-якому разі рішення про виплату «оздоровчих» приймає керівник установи за наявності коштів.

Тож, керівник музею може прийняти рішення щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення художнику-реставратору при виході його у відпустку за наявності коштів.

Допомога при поділі відпустки

Практичний психолог терцентру у травні 2024 року йде у щорічну відпустку тривалістю 14 к. дн. Чи можна надати йому допомогу на оздоровлення до частини відпустки?

Перш за все зазначимо, що практичний психолог — це педагогічна посада. Педпрацівникам гарантується виплата допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки (ч. 1 ст. 57 Закону про освіту*). Тобто «оздоровча» допомога для педагогів є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

Про своє бажання отримати «оздоровчі» працівник зазначає у заяві (про надання відпустки або в окремій заяві). На підставі заяви керівник видає відповідний наказ. Якщо працівник йде у відпустку повної тривалості, то писати заяву на виплату «оздоровчих» не обов’язково.

У випадку поділу щорічної основної відпустки на частини «оздоровчі» виплачуються працівникові лише один раз при наданні будь-якої з частин відпустки за його заявою

Тобто фактично працівник сам обирає, до якої частини відпустки отримати допомогу на оздоровлення (див. листи Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15 та від 07.12.2017 № 23966/0/2-17/28). При цьому чинне законодавство не містить вимоги щодо виплати «оздоровчих» до більшої частини щорічної основної відпустки або до основної безперервної її частини.

Разом із цим варто пам’ятати, що допомога на оздоровлення виплачується тільки один раз на рік. І отримавши її з першою частиною відпустки, працівник не матиме права на її виплату вдруге з наданням наступної частини щорічної відпустки.

«Оздоровчі» та неповна зайнятість

У закладі освіти медична сестра працює з неповною зайнятістю (0,5 ставки). В якому розмірі їй виплачувати допомогу на оздоровлення: повний оклад чи пропорційно зайнятості?

Медичним працівникам державних та комунальних установ (у тому числі медсестрі терцентру) в обов’язковому порядку виплачують допомогу на оздоровлення. Розмір останньої дорівнює посадовому окладу. Виплату «оздоровчої» допомоги проводять під час надання щорічної основної відпустки. Це передбачено абз. 4 п. 2 постанови № 524*.

* Постанова КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524.

Якщо медпрацівник працює на умовах неповного робочого часу (0,25; 0,5; 0,75 ставки тощо), то розмір допомоги визначають від фактично зайнятого посадового (неповного) окладу

Про це зазначили фахівці МОЗ у листі від 02.03.2017 № 10.1-13/Д-1/697-17/6006. Розмір «оздоровчої» допомоги у цьому випадку визначають шляхом множення посадового окладу, встановленого в місяці надання щорічної відпустки, на частину зайнятості працівника.

Тож якщо медсестра працює у закладі освіти на 0,5 ставки та має, наприклад, першу кваліфікаційну категорію (8-й тарифний розряд за ЄТС), то для неї розмір допомоги на оздоровлення має становити 2620 грн (5240 грн х 0,5). При наявності підвищень при визначенні розміру «оздоровчих» беруть до уваги посадовий оклад з підвищеннями.

Зауважимо, що визначення розміру допомоги на оздоровлення пропорційно зайнятості не стосується педагогів. Адже їм «оздоровчі» надаються у розміру посадового окладу (з урахуванням підвищень) незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження (див. лист Мінсоцполітики від 30.11.2011 № 1079/13/84-11).

Допомогу не повертають

Спеціаліст сільради при виході у щорічну відпустку отримав допомогу на оздоровлення. Відразу після відпустки працівник звільняється. Чи повинен він повертати «оздоровчі»?

Посадовим особам органів місцевого самоврядування (далі — ОМС) надається щорічна відпустка тривалістю 30 к. дн., якщо законодавством не передбачена триваліша відпустка, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу (ч. 5 ст. 21 Закону № 2493)*.

* Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III.

Водночас у п.п. 3 п. 2 постанови № 268* зазначено, що посадовим особам ОМС у межах затвердженого фонду оплати праці при наданні щорічної відпустки надається допомога на оздоровлення у розмірі, що не перевищує розміру середньомісячної зарплати.

* Постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268.

Тобто оклад — це мінімальний гарантований розмір «оздоровчих» для посадових осіб. Якщо фонду оплати праці вистачає, то «оздоровчі» можуть бути виплачені в розмірі середньої.

Жоден галузевий нормативно-правовий акт не містить норми стосовно повернення допомоги на оздоровлення працівником у разі його звільнення (див. лист Мінсоцполітики від 04.09.2013 № 963/13/84-13). Випадки, які дозволяють здійснювати відрахування із зарплати працівника, визначені у ст. 127 КЗпП. Утім цією нормою також не передбачено повернення допомоги на оздоровлення працівником у разі його звільнення.

Чинним законодавством не передбачено повернення допомоги на оздоровлення, виплаченої при виході в щорічну відпустку, якщо згодом працівник звільняється

Відтак, спеціаліст сільради, який звільняється після щорічної відпустки, не повинен повертати суму допомоги на оздоровлення, яка була виплачена йому при наданні відпустки.

До речі, якщо щорічну відпустку не було використано у зв’язку з тим, що її перервала тимчасова непрацездатність працівника, то надані до відпустки «оздоровчі» також поверненню не підлягають (див. лист Мінсоцполітики від 07.10.2016 № 1382/13/84-16).

«Оздоровчі» та доплата до МЗП

Робітнику держоргану у квітні 2024 року виплачено допомогу на оздоровлення. Як ураховувати «оздоровчі» при розрахунку доплати до МЗП «зверху» чи «всередині»?

У ст. 31 Закону про оплату праці* зазначено, що розмір зарплати працівника за виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижче розміру мінімальної зарплати. Тобто доплата до МЗП прив’язана до відпрацьованого часу.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

До зарплати, яку порівнюємо з МЗП, включаємо виплати, що є складовими фонду оплати праці, нараховані за відпрацьований час (оклад, доплати, надбавки, премії тощо). Не включаємо виплати, які прямо зазначені у ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці. До них належать доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та понаднормовий час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат.

Щодо допомоги на оздоровлення, то така виплата прямо не вказана серед виплат, які не враховують при порівнянні з мінзарплатою. Як ми вже зазначили, для виконання МЗП-гарантії важливо, щоб елементи нарахованої зарплати були пов’язані з виконанням місячної (годинної) норми праці. А допомога на оздоровлення не залежить від відпрацьованого працівником часу, тому її нараховуємо «зверху» МЗП.

Висновки

  • Новоприйнятий працівник має право на отримання «оздоровчих» при наданні щорічної відпустки у межах фонду оплати праці, затвердженого кошторисом.
  • Якщо щорічна відпустка поділена на частини, то працівник має право отримати допомогу на оздоровлення до будь-якої з її частин (про це він зазначає у заяві).
  • Чинним законодавством не передбачено повернення «оздоровчої» допомоги, виплаченої при виході в щорічну відпустку, якщо згодом працівник звільняється.
  • Допомога на оздоровлення не залежить від відпрацьованого працівником часу, а тому її нараховуємо «зверху» МЗП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі