Оподаткування «оздоровчих»
ПДФО. Матдопомога на оздоровлення підпадає під поняття «зарплата», з точки зору Податкового кодексу. Оскільки відповідно до п.п. 14.1.48 ПКУ заробітна плата — основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Тому матдопомога на оздоровлення оподатковується у складі доходів у вигляді зарплати, нарахованих (виплачених) працівнику відповідно до умов трудового договору (п.п. 164.2.1 ПКУ). Оподатковуємо її за ставкою 18 % за правилами, встановленими для зарплати. При цьому вона враховується у загальній сумі зарплати за місяць при визначенні права працівника на ПСП.
ВЗ. Із суми матеріальної допомоги на оздоровлення утримують ВЗ (п.п. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ) на загальних підставах. Ставка збору — 1,5 %.
ЄСВ. Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці*. Про це зазначено у п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ**.
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.
Оскільки матдопомога на оздоровлення включається до фонду оплати праці як заохочувальна чи компенсаційна виплата, то вона входить до бази нарахування ЄСВ
Тобто роботодавці повинні на суму «оздоровчої» матдопомоги нарахувати ЄСВ за ставкою 22 % (а якщо працівник є особою з інвалідністю — за ставкою 8,41 %).
Матдопомога у звітності
Д1. Суму матдопомоги на оздоровлення у Д1 Податкового розрахунку показуємо у місяці її нарахування у загальній сумі нарахованої зарплати, яка входить до бази нарахування внеску.
4ДФ. У 4ДФ сума «оздоровчих» також відображається у складі зарплати: у розд. I — з ознакою доходу «101» у місяці її фактичного нарахування/виплати за загальними правилами.
Матдопомога та відпускні
Правила розрахунку середньої зарплати для оплати часу відпусток (компенсації за невикористану відпустку) регламентовані Порядком № 100*.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
При обчисленні відпускної середньої враховуються всі суми нарахованої працівнику зарплати згідно із законодавством та умовами трудового договору (п. 3 Порядку № 100). Це, між інших, основна зарплата, доплати і надбавки, виробничі премії тощо. Також до розрахунку відпускних включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо) та допомога по тимчасовій непрацездатності.
Водночас у п. 4 Порядку № 100 наведені виплати, які не враховуються при розрахунку відпускних. Серед них прямо зазначені одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, вихідна допомога тощо).
При обчисленні відпускних суму допомоги на оздоровлення не включаємо у розрахунок
При цьому не важливо, в якому розмірі вона нарахована працівнику: посадовий оклад (працівники-ЄТСники) чи середньомісячна зарплата (ОМС та держслужба).
Матдопомога та лікарняні
Обчислення середньої зарплати для розрахунку лікарняних (як перших 5 днів за рахунок роботодавця, так і допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок ПФУ) проводиться згідно з нормами Порядку № 1266*.
Середньоденна зарплата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати, на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин (п. 3 Порядку № 1266). Середня обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до Об’єднаного звіту (Податкового розрахунку), який подається до ДФС (п. 32 Порядку № 1266). Тобто у розрахунку лікарняних беруть участь зарплатні доходи, які увійшли до бази нарахування ЄСВ і відображені у Податковому розрахунку.
Як ми вже з’ясували, матдопомога на оздоровлення є базою для нарахування ЄСВ. Як наслідок — така виплата бере участь у розрахунку лікарняних.
«Оздоровчі» та індексація
Зміна «базового» місяця для проведення індексації зарплати працівника відбувається тільки у разі підвищення посадового окладу (п. 5 Порядку № 1078*). Таким чином, виплата «оздоровчої» допомоги на порядок проведення індексації не впливає.
Висновки
- «Оздоровча» допомога оподатковується ПДФО, ВЗ та ЄСВ на загальних підставах.
- Сума допомоги на оздоровлення не включається у розрахунок відпускних та враховується при обчисленні лікарняних.
- Виплата «оздоровчих» не впливає на зміну «базового» місяця для проведення індексації.