Нормативне підґрунтя
Одразу скажемо, що мова піде про компенсацію за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Порядок надання такої виплати роботодавцям передбачений Порядком № 331*.
Зауважимо, що законодавством також передбачена виплата компенсації у разі працевлаштування ВПО із числа зареєстрованих безробітних. Порядок надання такої підтримки роботодавцям визначений у Порядку № 696*. Але сьогодні ми її розглядати не будемо.
Щодо компенсації за працевлаштування ВПО, виплата якої передбачена Порядком № 331, то особливістю її надання є те, що:
— отримати її можна лише в період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування/припинення;
— вона не передбачає участі центру зайнятості при працевлаштуванні ВПО. Це відомство лише отримує документи від роботодавця на виплату ВПО-компенсації, перевіряє їх на відповідність умовам та перераховує відповідні суми на рахунок роботодавця (в разі позитивного рішення).
Хто та як може отримати ці кошти — поговоримо далі.
Хто може отримати
За ВПО-компенсацією може звернутися будь-який роботодавець, який використовує найману працю фізосіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов’язки із сплати їм заробітної плати. Тобто це може бути:
— і юрособа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво);
— і фізособа-підприємець;
— і незалежний професіонал.
Виняток — бюджетні установи (окрім надавачів соціальних послуг) та фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування. Такі особи отримати ВПО-компенсацію не можуть (п. 2 Порядку № 331).
За влаштування яких осіб дають
ВПО-компенсацію надають за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (п. 1 Порядку № 331).
Хто ці особи? Це ті особи, які після введення воєнного стану Указом Президента «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64 отримали довідку про взяття на облік ВПО відповідно до вимог Порядку № 509*.
Тобто якщо роботодавець працевлаштує у себе особу, яка має довідку ВПО, отриману після 24.02.2022, він може претендувати на отримання компенсації.
Зверніть увагу! На сьогодні для отримання ВПО-компенсації не має значення:
— чи ведуться бойові дії на території, з якої перемістилася особа;
— чи отримує така особа допомогу для ВПО;
— коли після 24.02.2022 така особа отримала довідку (до працевлаштування чи після нього).
Крім того, для отримання ВПО-компенсації не важливо, на умовах строкового чи безстрокового трудового договору (контракту) буде працевлаштована внутрішньо переміщена особа. Ба більше, вона може бути прийнята на роботу і за сумісництвом. Порядок № 331 це дозволяє.
А ось уклавши цивільно-правовий договір (зокрема, гіг-контракт) із ВПО, роботодавець компенсації, передбаченої Порядком № 331, не отримає.
Іще один важливий нюанс. Особа з числа ВПО може бути працевлаштована на умовах, визначених Порядком № 331, лише один раз.
Тобто компенсацію за працевлаштування ВПО може отримати тільки той роботодавець, який працевлаштує внутрішньо переміщену особу і звернеться за ВПО-компенсацією вперше. Наступний роботодавець особи, за яку компенсація витрат вже була виплачена або виплачується такому або іншому роботодавцю, отримати таку виплату вже не зможе.
Водночас загальна кількість ВПО-працівників у одного роботодавця, за яких він може отримати компенсацію, Порядком № 331 не обмежена.
Розмір компенсації та тривалість виплати
На сьогодні ВПО-компенсація виплачується (п. 3 Порядку № 331):
— у розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом, — за повний місяць роботи працівника-ВПО;
— у сумі, обчисленій пропорційно розміру мінзарплати, — якщо особа працювала неповний місяць.
Розмір компенсації в останньому випадку визначають так: розмір МЗП, установлений у відповідному місяці, ділять на кількість робочих днів згідно з графіком роботи працівника (або кількість годин у разі погодинного обліку робочого часу), та множать отриманий результат на кількість робочих днів (або кількість годин), за які надається компенсація.
Звернуть увагу! Загальна тривалість надання компенсації:
— не більше 3 місяців (!) з дня працевлаштування особи — в загальному випадку;
— не більше 6 місяців — для осіб з інвалідністю з числа ВПО.
Тобто сумарно роботодавець може отримати 24000 грн за кожну внутрішньо переміщену особу, працевлаштовану починаючи з квітня 2024 року (за умови, що дію воєнного стану буде продовжено й після 14.05.2024). Але лише у разі, якщо виконає низку умов.
Умови для отримання
Щоб отримати ВПО-компенсацію, роботодавець має виконати наступні умови:
— перебувати на обліку як платник ЄСВ;
— працевлаштувати у себе особу з числа ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (хто ці особи — див. вище);
— встановити такому працівнику зарплату за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не нижче за розмір МЗП, установленої законодавством (у квітні — грудні 2024 року — 8000 грн). Тобто нарахована сума зарплати у такого працівника за повністю відпрацьований місяць має бути не менша за мінімалку;
— подати податкову квартальну (річну) звітність за останній звітний період на дату подання заяви на отримання компенсації. Тут, вочевидь, йдеться про подання роботодавцями Об’єднаного звіту.
Якщо роботодавець виконає умови, перелічені вище, йому буде надано компенсацію за працевлаштування ВПО за кожного працевлаштованого переселенця, за якого роботодавцем сплачується ЄСВ.
Зауважте, невідповідність роботодавця одній з перелічених умов є підставою для відмови у наданні ВПО-компенсації.
Порядок отримання
Для отримання ВПО-компенсації роботодавець має виконати наступні кроки.
Крок 1. Подати заяву про компенсацію витрат до центру зайнятості (за місцезнаходженням роботодавця).
Строк подання заяви (п. 4 Порядку № 331):
— не раніше ніж через 5 календарних днів після працевлаштування особи та
— не пізніше 6 місяців з дня працевлаштування особи.
Відповідно до п. 4 Порядку № 331 форма заяви може бути:
— або електронною (подається через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі — Портал Дія);
— або паперовою (подається особисто під час відвідування центру зайнятості або надсилається на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості).
Водночас форму паперової заяви про компенсацію витрат має ще затвердити Державний центр зайнятості. Але й досі цієї форми немає. Тому у роботодавця залишається лише один варіант — подати заяву в електронній формі.
Для цього йому потрібно:
1) зайти на Портал Дія, створити особистий електронний кабінет користувача та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію;
2) заповнити, підписати та подати заяву, яка формується засобами Порталу Дія (деякі дані будуть заповнені автоматично).
Така заява міститиме не тільки інформацію щодо роботодавця, який звертається за ВПО-компенсацією, а й про кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу.
Крок 2. Отримати відповідь від центру зайнятості.
Протягом 5 календарних днів після отримання заяви від роботодавця регіональний центр зайнятості приймає рішення щодо надання або відмови у наданні ВПО-компенсації. Протягом ще 3 календарних днів він надсилає роботодавцю свою відповідь (щодо надання ВПО-компенсації або відмови у її наданні) у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви.
Крок 3. Отримати ВПО-компенсацію за 1-й місяць.
У разі позитивного рішення кошти за перший місяць роботи працівника надійдуть роботодавцю протягом 5 робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості (п. 10 Порядку № 331).
Крок 4. Підтвердити продовження зайнятості осіб, стосовно яких прийнято рішення щодо надання ВПО-компенсації.
Для отримання ВПО-компенсації за другий та наступні місяці роботодавець має підтвердити продовження зайнятості працевлаштованих ВПО, стосовно яких прийнято рішення щодо надання компенсації.
Це можна зробити за допомогою Порталу Дія або шляхом подання відомостей про працівників до центру зайнятості (особисто або на адресу електронної пошти).
Крок 5. Отримати ВПО-компенсацію за 2-й і наступні місяці.
Регіональний центр зайнятості перераховує кошти роботодавцю за другий та наступні місяці роботи працівника протягом 5 робочих днів після зарахування коштів на рахунок регіонального центру зайнятості.
Зверніть увагу! Якщо роботодавець надасть відомості про працевлаштування особи після закінчення 3 місяців з дня працевлаштування ВПО (а по особам з інвалідністю — протягом 6 місяців) центр зайнятості має перерахувати компенсацію роботодавцю одразу за всі місяці роботи такої особи (звісно, в межах тривалості надання компенсації).
Якщо щось пішло не за планом
Здається отримати ВПО-компенсацію просто. Але це тільки на перший погляд. Адже центр зайнятості:
— пильно перевіряє достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання ВПО-компенсації, а також дотримання порядку їх використання роботодавцем;
— моніторить збереження зайнятості працівників шляхом проведення відповідної перевірки протягом 180 календарних днів після останньої виплати такої компенсації;
— має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення, зокрема в письмовій формі.
Зауважте, що перевірка, яка проводиться центром зайнятості, може бути проведена як за місцезнаходженням роботодавця, так і у приміщенні центру зайнятості. В першому випадку роботодавець зобов’язаний допустити працівників центру зайнятості до проведення перевірки, а в другому — подати відповідні документи.
Які ж наслідки можуть чекати на роботодавців-порушників? Наведемо їх у таблиці нижче.
Наслідки для роботодавця, який порушив вимоги Порядку № 331
Порушення | Наслідки |
За результатами додаткової перевірки виявлено, що: | |
— роботодавець не відповідає вимогам Порядку № 331 | Рішення щодо надання ВПО-компенсації витрат скасовується, а кошти, виплачені роботодавцю, підлягають поверненню (п. 9 Порядку № 331) |
— працівник не відповідає вимогам Порядку № 331 | |
— працівника було звільнено на дату прийняття центром зайнятості рішення про надання ВПО-компенсації | Роботодавець зобов’язаний відшкодувати суму компенсації, яка розраховується і виплачується пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць (п. 9 Порядку № 331) |
— працівника було звільнено до завершення строку виплати ВПО-компенсації | Роботодавець зобов’язаний протягом 5 робочих днів з дня звільнення повернути суму невикористаної компенсації* на рахунок центру зайнятості (п. 11 Порядку № 331) |
* Така сума визначається як різниця між сумою компенсації, встановленою на місяць, та її розміром, розрахованим пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць. | |
— роботодавець подав недостовірні документи та відомості, на підставі яких призначено ВПО-компенсацію | Роботодавець добровільно чи на підставі рішення суду зобов’язаний повернути кошти, отримані або використані з порушенням Порядку № 331 (п. 17 Порядку № 331) |
Висновки
- ВПО-компенсацію надають за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.
- Така компенсація надається у розмірі МЗП (якщо особа повністю відпрацювала місяць) або у сумі, обчисленій пропорційно розміру мінзарплати (якщо особа працювала неповний місяць).
- Загальна тривалість надання компенсації — не більше 3 місяців з дня працевлаштування особи (для осіб з інвалідністю з числа ВПО — не більше 6 місяців).
- Щоб отримати компенсацію, роботодавець має подати відповідну заяву до регіонального центру зайнятості. На сьогодні це можливо зробити лише за допомогою Порталу Дія.