Воєнний стан
В Україні діє воєнний стан. Його систематично продовжують на кожні 90 діб. На сьогодні діє чергове продовження до 09.11.2024 включно. Це передбачено Указом № 469*. Очікуємо наступного продовження.
Нове бронювання
Загалом про можливість бронювання каже нам розділ V Закону про мобілізацію*. А конкретні правила бронювання затверджені Порядком № 76**.
* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.
Законодавство не містить норм, які б анулювали чинне бронювання з причини продовження дії воєнного стану. Тож переброньовувати працівників у такому разі немає необхідності.
А от чи анулюється відстрочка, надана на підставі бронювання? Далі розберемось.
Нова відстрочка
Згідно з приписом п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими держорганами, ОМС, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому КМУ, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
На підставі бронювання надається відстрочка від призову на військову службу. Відстрочка із типом «Бронювання». Саме так все виглядає у застосунку Резерв+ (див. рисунок нижче).
Відстрочка із типом «Бронювання» у застосунку Резерв+
Правила оформлення відстрочки прописані в Порядку № 560*. Причому їх можна умовно розділити на дві групи:
— правила для отримання відстрочки з підстав, наведених у ст. 23 Закону про мобілізацію (крім бронювання);
— правила для заброньованих та посадових (службових) осіб органів державної та місцевої влади.
Загальна відстрочка. Отримати відстрочку з інших передбачених підстав (наприклад, за наявності інвалідності, трьох та більше неповнолітніх дітей на утриманні тощо) можна, подавши до ТЦК відповідні документи. А саме заяву за формою, визначеною у додатку 4 до Порядку № 560, та документи, що підтверджують право на відстрочку, або засвідчені копії таких документів (п. 58 Порядку № 560).
Питання про надання відстрочки розглядає комісія в ТЦК. Вона ж згідно з п. 60 Порядку № 560 вивчає отримані заяву та документи. І на їх підставі видає рішення про надання або відмову в наданні відстрочки.
Крім того, цим же п. 60 Порядку № 560 установлено, що відстрочка надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірку підстав у військовозобов’язаного на відстрочку проводять за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
І для продовження строку дії відстрочки при виданні Указу Президента України про продовження мобілізації військовозобов’язаний подає (надсилає) на розгляд комісії ТЦК відповідну заяву.
Згаданий Указ про продовження мобілізації зазвичай видається одночасно із Указом про продовження дії воєнного стану. На сьогодні діє Указ № 470*. Ним строк загальної мобілізації продовжено до 09.11.2024 (так само, як і воєнний стан).
Тож у разі чергового продовження мобілізації з 10.11.2024 військовозобов’язаним, які самостійно отримали відстрочку, треба буде її продовжити.
Бронювання. Для заброньованих передбачені спеціальні правила надання відстрочки.
По-перше, відстрочку для них зобов’язані оформити органи, установи чи підприємства, які їх забронювали. Для цього керівник роботодавця надає клопотання щодо оформлення відстрочки заброньованих та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов’язаних.
По-друге, в п. 57 Порядку № 560 чітко вказано: питання надання відстрочок від призову на військову службу заброньованим комісією не розглядаються. Отже, на них не поширюються і норми п. 60 Порядку № 560: щодо розгляду заяви та документів на відстрочку та її переоформлення у разі продовження мобілізації.
По-третє, для заброньованих п. 2 Порядку № 76 передбачені окремі строки надання відстрочки. І вони не прив’язані до продовження воєнного стану та мобілізації.
Це підтверджує і практика. У прикладі, наведеному на рисунку вище, відстрочку на підставі бронювання надано до 01.12.2024. Тобто довше, ніж закінчення та ймовірне продовження воєнного стану та мобілізації.
Тож ми вважаємо, що по заброньованим працівникам у разі продовження воєнного стану та загальної мобілізації з 10.11.2024 не потрібно оновлювати відстрочку.
Висновки
- Бронювання є підставою для надання відстрочки.
- Військовозобов’язані, які оформили відстрочку з інших підстав (самостійно), мають оновити відстрочку після продовження мобілізації Указом Президента.
- По заброньованим працівникам не потрібно оновлювати бронювання та відстрочку в разі продовження воєнного стану та мобілізації з 10.11.2024.