Теми статей
Обрати теми

Перехідні відпускні «вересень-жовтень»: як оподатковувати військовим збором?

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Що робити з перехідними відпускними «вересень-жовтень» на фоні очікуваного підвищення ставки військового збору? Може, заздалегідь розраховувати збір: окремо для вересня за ставкою 1,5 % та окремо для жовтня за ставкою 5 %? Таких запитань доволі багато. Ми маємо на них відповіді.

Принципи оподаткування

Нагадаємо, що законопроєктом № 11416* пропонується підвищити ставку військового збору (далі — ВЗ) до 5 %. І ввести її в дію планують заднім числом з 01.10.2024.

* Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану від 30.08.2024 № 11416-д.

Як бути в цих умовах із лікарняними, ми писали у статті «Лікарняні за вересень-2024: як оподатковувати військовим збором?» // «Оплата праці», 2024, № 18. А в ситуації зі звільненням на початку жовтня розбирались у статті «Якщо військовий збір зросте «заднім числом»: хто доплачуватиме за звільненого працівника» // «Оплата праці», 2024, № 18.

Сьогодні приділимо увагу відпускним. Вони належать до виплат за невідпрацьований час у складі додаткової зарплати. Відповідно вони потрапляють до загального оподатковуваного доходу як зарплата (п.п. 164.2.1 ПКУ).

Об’єктом оподаткування ВЗ (як і ПДФО) є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 ПКУ). Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. А він, у свою чергу, складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця (п.п. 164.1.2 ПКУ).

Ключовим у питанні оподаткування є момент нарахування загального місячного доходу

Зазвичай нарахування зарплати за місяць та усіх виплат роботодавець проводить один раз у кінці місяця, коли кадрова служба надає до бухгалтерії Табель обліку використання робочого часу.

Водночас ПКУ установлює строки сплати ПДФО та ВЗ. У більшості випадків це роблять під час виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ). Тобто доволі часто податки сплачують без їх нарахування. І у ситуації з підвищенням ставки, яку маємо сьогодні, це додає мороки.

Перехідні відпускні

Мова піде про відпустки, які починаються у вересні-2024 і переходять на жовтень-2024.

Приписами ч. 5 ст. 115 КЗпП та ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки* установлені строки виплати відпускних за весь час відпустки: до початку відпустки, якщо інше не передбачено законодавством, трудовим або колективним договором.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

За таким загальним правилом слід виплачувати відпускні і за перехідними відпустками. Тобто відпускні за перехідну відпустку «вересень-жовтень» виплачуємо у вересні. Разом з виплатою перераховуємо до бюджету ВЗ. І, звісно, за діючою на сьогодні ставкою 1,5 %. Бо законодавчих підстав застосовувати 5 % ще немає.

А от нараховувати перехідні відпускні, на відміну від фактичної виплати, можна в один із наступних способів. Будь-який із них можливий. І роботодавець сам обирає його на свій розсуд.

Спосіб 1. Все в місяці виплати. Тобто всю суму нараховують у тому місяці, в якому виплачують відпускні. Якщо ви обрали цей варіант, то перехідні відпускні «вересень-жовтень» будуть нараховані у вересні. А отже, ВЗ із них слід утримувати за діючою на сьогодні ставкою 1,5 %. Цей спосіб зручний тим, що у жовтні не доведеться нічого вирівнювати. Сплата та нарахування ВЗ одразу «згорнуться» однаковою сумою.

Спосіб 2. Пропорційними частинами. У такому разі маємо справу з нарахуванням відпускних із розбивкою по місяцях:

— у вересні нараховуємо відпускні тільки за дні відпустки, які припали на вересень. Звісно, оподатковуємо їх ВЗ за ставкою 1,5 %;

— у жовтні — за дні жовтня. У такому випадку ці відпускні будуть частиною загального місячного доходу за жовтень. А тому відповідь на запитання про оподаткування їх військовим збором залежатиме від того, коли і в якому вигляді буде прийнято законопроєкт № 11416. Скоріше за все, це буде 5 %. Тому ВЗ із жовтневих відпускних, сплачений за меншою ставкою, доведеться «вирівнювати» (доутримувати) при нарахуванні загального місячного оподатковуваного доходу за жовтень.

Жовтневі відпускні

Знову ж таки, пам’ятаємо про строки виплати відпускних: до початку відпустки. При цьому, коли саме «до», роботодавець установлює самостійно. Це може бути за 3 дні (за старою звичкою), за 10 днів чи разом із попередньою виплатою зарплати, чи за день до початку відпустки.

Отже, припустимо: відпускні за жовтневу відпустку виплачуємо на початку жовтня. Ще до опублікування славнозвісного закону. І відповідно ВЗ із них перерахуємо за ставкою 1,5 %. Адже застосовувати 5 % підстав немає.

І знову ж таки не забуваємо про принцип «за нарахуванням». Відпускні будуть нараховані у жовтні, тому, скоріше за все, слід буде застосовувати ставку ВЗ 5 %. Але точно стане відомо після опублікування закону. Тож майте на увазі, що при нарахуванні загального місячного оподатковуваного доходу за жовтень будемо все вирівнювати (доутримувати ВЗ) за рахунок утримання із наявного доходу.

Висновки

  • Закон, поданий як законопроєкт № 11416, планують ввести в дію заднім числом з 01.10.2024. Ставку ВЗ планується підвищити з 1,5 до 5 %.
  • Ключовим при застосуванні ставки ВЗ є момент нарахування доходу.
  • При виплаті відпускних у вересні ВЗ слід сплачувати за діючою ставкою 1,5 %.
  • При нарахуванні перехідних відпускних у вересні ставка ВЗ залишається у розмірі 1,5 % до усієї суми відпускних.
  • При виплаті відпускних на початку жовтня утримуємо ВЗ за діючою ставкою 1,5 %. Після набрання чинності змінами, можливо, доведеться доутримати збір за новою ставкою.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі