Теми статей
Обрати теми

Лікарняний у відпустці: чи переносити відпустку?

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Роботодавці часом стикаються із ситуацією, коли під час відпустки у працівника з’являється лікарняний. Чи завжди при цьому відпустка переривається і продовжується / переноситься на інший період? Та чи завжди в такому разі лікарняний оплачується? На ці та інші питання відповімо у статті.

Відпустки, які переносяться через хворобу працівника

Правила перенесення відпусток врегульовані у ст. 80 КЗпП та ст. 11 Закону про відпустки*.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Щорічні відпустки. Так, щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої у встановленому порядку (ч. 2 ст. 80 КЗпП, ч. 2 ст. 11 Закону про відпустки).

Ця норма стосується щорічних відпусток, до яких належать:

— основна відпустка;

— додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці;

— додаткова відпустка за особливий характер праці, у тому числі за умови праці та ненормований робочий день;

— інші додаткові відпустки, передбачені законодавством (щорічна додаткова відпустка за стаж державної служби, за стаж служби в ОМС).

Соціальна відпустка на дітей. Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи переносяться на інший період або продовжуються у порядку, визначеному ст. 11 Закону про відпустки, тобто за правилами, установленими для щорічної відпустки (ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки).

Умови продовження / перенесення відпустки. У вищезгаданих нормах зазначено, що продовження / перенесення відпустки:

— відбувається, якщо захворів саме працівник і тимчасова непрацездатність засвідчена у встановленому порядку;

— це обов’язок роботодавця. При цьому рішення про перенесення відпустки приймається за згодою між працівником та роботодавцем.

Лікарняний. У випадку хвороби працівника у зазначених вище відпустках лікарняний оплачується за загальними правилами.

Зауважте, працівникам-сумісникам роботодавець також має продовжити / перенести відпустку, як і основному працівнику. Проте лікарняний оплачується тільки за одним місцем роботи. І пріоритетним, як правило, є основне. Тоді за сумісництвом буде звичайна неоплачувана хвороба.

Якщо працівнику надано лікарняний по догляду за хворою дитиною під час його відпустки, то відпустка НЕ продовжується і НЕ переноситься на інший період, а дні збігу такого лікарняного з днями відпустки не підлягають оплаті.

Зауважте, щодо інших видів відпусток їх продовження / перенесення на кількість днів, які збіглися з хворобою, законодавством не передбачено. Наведемо найпоширеніші з них.

Відпустки, які НЕ переносяться через хворобу

Додаткова відпустка у зв’язку з навчанням, творча відпустка. При збігу додаткової відпустки у зв’язку з навчанням або творчої відпустки з лікарняним працівника така відпустка не переривається, не продовжується і не переноситься на інший період. У такому випадку пріоритетною подією є відпустка.

Дні такого збігу у навчальній або творчій відпустці оплачуються відповідно відпускними. В табелі обліку робочого часу такі дні зазначаються як відповідна відпустка.

Допомога по тимчасовій непрацездатності за дні хвороби, які збігаються із такими відпустками, не надається (п. 6 ч. 1 ст. 16 Закону про соцстрахування*).

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Також не продовжується / не переноситься відпустка для підготовки та участі в змаганнях.

Відпустки без збереження зарплати. Відпустки без збереження зарплати, надані за ст. 25 та 26 Закону про відпустки, а також п. 4 ст. 12 Закону № 2136*, не продовжуються та не переносяться на інший період, якщо збігаються з лікарняним.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Дні накладки відпустки без збереження зарплати і лікарняного залишаються неоплаченою відпусткою. В табелі домінантою є відпустка без збереження.

За дні збігу лікарняного і відпустки без збереження зарплати допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.

«Чорнобильські», «бойові» відпустки. Додаткова відпустка учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни надається із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. Якщо у такій відпустці працівнику буде видано лікарняний, то відпустка не переривається, не продовжується та не переноситься на інший термін. Вона триває до її завершення.

За час відпустки працівник отримає відпускні та в табелі обліку робочого часу і дні відпустки, і дні накладки лікарняного на відпустку табелюємо як відпустку.

Дні хвороби, які збігаються із відпусткою, не підлягають оплаті. Тобто допомога по тимчасовій непрацездатності за дні накладки не виплачується.

Відпустка по догляду за дитиною до 3 (6, 14, 16, 18) років. Доглядова відпустка не переривається, не продовжується і не переноситься на інший період.

При збігу з відпусткою для догляду до 3 (6, 14, 16, 18) років лікарняного, якщо при цьому працівник (працівниця) не працює, не оплачуються періоди тимчасової непрацездатності, оскільки лікарняні мають компенсувати (повністю або частково) працівникові втрату заробітної плати при настанні страхового випадку. Отже, немає зарплати — немає втрати заробітку. Відповідно немає що компенсувати.

Відпустка закінчилась, а хвороба триває

Якщо працівник продовжує хворіти і після закінчення відпустки, яка не підлягає перенесенню (наведені у попередньому розділі), то лікарняні йому оплачують з дня, що настає за днем закінчення відпустки. При цьому відлік перших 5 днів непрацездатності (за рахунок роботодавця) починають з першого дня хвороби працівника. Зауважте, при визначенні розрахункового періоду для обчислення середньої зарплати орієнтуємося на перший день хвороби працівника, зазначений у лікарняному.

Алгоритм продовження /перенесення відпустки

Загальна схема. У разі перенесення щорічної відпустки новий термін її надання встановлюється за згодою між працівником і роботодавцем. Якщо ж причини, що зумовили перенесення відпустки на інший період, настали під час її використання, то невикористана частина щорічної відпустки надається після закінчення дії причин, які її перервали, або за згодою сторін переноситься на інший період (ч. 3 ст. 80 КЗпП та ч. 4 ст. 11 Закону про відпустки).

Зауважте, невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка (ч. 2 ст. 12 Закону про відпустки).

Взагалі, і в разі продовження, і в разі перенесення відпустки на інший період алгоритм і порядок дій майже однаковий. Тобто:

— хвороба підтверджена (працівник надав належно оформлений листок непрацездатності або роботодавець побачив готовий до сплати е-лікарняний);

— новий строк відпустки, на яку припала хвороба, узгоджується між працівником і роботодавцем. Працівник пише відповідну заяву на продовження / перенесення такої відпустки;

— на підставі заяви працівника (зразок на рис. 1) і наявного лікарняного роботодавець видає відповідний наказ (зразок наведено на рис. 2).

Саме такої думки щодо алгоритму продовження / перенесення відпустки дотримується Мінсоцполітики (лист від 25.07.2019 № 1115/0/206-19) та Держпраці.

Наведемо приклад заяви на перенесення щорічної відпустки (див. рис. 1). Припустимо, щорічна основна відпустка, яка була надана у вересні 2024 року, була перервана лікарняним. Невикористана її частина становить 6 календарних днів.

img 1

Рис. 1. Приклад заяви на перенесення основної щорічної відпустки на інший термін

До речі, шаблон такої заяви ви можете знайти та завантажити тут.

На підставі заяви видаємо наказ (рис. 2).

img 2

Рис. 2. Наказ на перенесення щорічної основної відпустки у зв’язку із хворобою

Шаблон наказу ви можете знайти і завантажити тут.

Далі роботодавець має внести зміни у графік відпусток.

Щодо перенесення відпустки на інший термін все однозначно і алгоритм працює на практиці на 100 відсотків. А от із продовженням відпустки є одне питання.

Чи можна продовжити відпустку без заяви? Якщо працівник захворів під час відпустки, чи обов’язково має бути заява працівника для продовження відпустки на дні її збігу із хворобою?

Зауважте, згода сторін потрібна тільки для перенесення залишку відпустки на інший період (ч. 3 ст. 80 КЗпП та ч. 4 ст. 11 Закону про відпустки). Ні КЗпП, ні Закон про відпустки не містять вимоги про згоду сторін для продовження перерваної відпустки.

І це логічно, адже період надання відпустки сторонами уже було узгоджено. Неможливість її використання саме у зазначені в наказі строки спричинена обставинами, які не залежать від волі жодної зі сторін.

І якщо Держпраці вважає обов’язковою заяву у разі продовження відпустки, то суди здебільшого схиляються до можливості в такому разі автоматичного продовження відпустки (без заяви працівника)*.

* Про позицію Верховного Суду щодо необов’язковості подання заяви в разі продовження відпустки через хворобу автоматично див. постанову від 13.10.2020 у справі № 712/9213/18 // «Оплата праці», 2021, № 1.

Отже, якщо працівник хоче продовжити відпустку, перервану хворобою, і надав належно оформлений листок непрацездатності або у роботодавця «світиться» готовий до сплати е-лікарняний, який підтверджує хворобу, то усна домовленість на таке продовження (без заяви) цілком правомірна.

Проте якщо ви хочете перестрахуватися і не сперечатися з Держпраці, в разі виникнення питань щодо цього краще отримати від працівника заяву на продовження відпустки.

Висновки

  • Щорічні відпустки та додаткова відпустка на дітей мають бути продовжені або перенесені на інший період, якщо у такій відпустці хворіє працівник.
  • Для інших відпусток продовження / перенесення на інший термін через хворобу не передбачено законодавством.
  • Щоб перенести відпустку на інший період, керівник видає відповідний наказ на підставі листка тимчасової непрацездатності (е-лікарняного) працівника та його заяви.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі