Загальний алгоритм
Суму компенсації за невикористану відпустку обчислюємо за правилами Порядку № 100*. Її знаходимо шляхом множення середньоденної зарплати на кількість днів відпустки, яку компенсуємо.
* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.
Залежно від того, скільки часу відпрацював працівник, Порядок № 100 передбачає три варіанти розрахунку середньоденної зарплати.
1. Відпрацьовано більше року. Це загальна ситуація. Середню заробітну плату для виплати компенсації за невикористані відпустки обчислюємо виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю виплати компенсації (абз. 1 п. 2 Порядку № 100).
Проте обчислення компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31.12.2023, проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році (абз. 2 п. 2 Порядку № 100). У випадку, який ми розглядаємо, право на відпустку набуто після 31.12.2023. Тому це правило до нього не застосовуємо.
2. Відпрацьовано менше року. Якщо працівник пропрацював менше року, то розрахунковим періодом будуть повні місяці (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю виплати відпускної компенсації (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).
3. Відсутній розрахунковий період. Якщо у розрахунковому періоді відсутня зарплата чи у працівника відсутній розрахунковий період, то розрахунок середньої зарплати проводимо з окладу / тарифної ставки, встановлених на час розрахунку (п. 4 Порядку № 100).
Якщо посадовий оклад нижчий від МЗП, то розрахунок проводимо з мінімалки, яка встановлена на час розрахунку (зокрема, на день звільнення), пропорційно до зайнятості працівника.
Обираємо правильний варіант
Ситуацію, яка описана у запитанні, змоделюємо на прикладі з усіма вихідними даними і виберемо правильний варіант для обчислення відпускної компенсації.
Приклад. Працівника прийняли на роботу 1 жовтня 2024 року (зайнятість повна), звільняється 31 жовтня 2024 року. Йому належить компенсація за невикористану щорічну основну відпустку за 2 дні. Оклад працівника становить 25000 грн. За жовтень йому нарахована зарплата у сумі 28000 грн (оклад + місячна премія).
Як обчислити відпускну середню: виходячи з окладу чи з розрахункового періоду 1 — 31 жовтня 2024?
Ідемо звичними для нас нормами обчислення середньоденної зарплати.
Працівник пропрацював менше 12 місяців, тому загальний випадок (перший варіант) з розрахунковим періодом рік нам не підходить.
У ситуації, яку ми розглядаємо, працівник відпрацював повний місяць з 1-го по 31-ше число, АЛЕ (!) не у місяці, який передує місяцю виплати компенсації при звільненні.
Іноді роботодавці при обчисленні середньоденної зарплати беруть до уваги повний місяць, але забувають, що він має бути перед місяцем звільнення. Це неправильно.
Тобто варіант 2 нам теж не підходить. Адже тут немає місяця з 1-го до 1-го числа, який передує місяцю виплати компенсації. Якщо б працівник звільнявся 1 листопада, то розрахунковим періодом був би повний місяць жовтень. А в цьому випадку — ні.
За умовами цього прикладу у працівника відсутній розрахунковий період. Оклад працівника на день звільнення (виплати компенсації) становить 25000 грн (більший за МЗП 8000 грн), зайнятість повна.
Отже, розрахунок середньоденної зарплати проводимо виходячи з окладу.
Для цього оклад помножимо на 12 місяців умовного розрахункового періоду жовтень 2023 — вересень 2024 і поділимо на 366 календарних днів цього розрахункового періоду:
25000 х 12 : 366 = 819,67 (грн).
Далі обчислимо суму відпускної компенсації, помноживши 2 дні невикористаної відпустки на середньоденний заробіток:
2 х 819,67 = 1639,34 (грн).
Отже, у день звільнення, 31 жовтня 2024 року, роботодавець проведе повну процедуру звільнення та виплатить працівнику всі кошти, які йому належать від підприємства, зокрема і компенсацію за 2 дні невикористаної відпустки.
Висновки
- Якщо працівник пропрацював у одного роботодавця з 1-го (дата прийняття на роботу) по останнє число місяця, яким звільняється, то при обчислення середньої зарплати цей місяць не включається до розрахункового періоду. Відповідно розрахунковий період буде відсутнім.
- У разі відсутності розрахункового періоду обчислення середньоденної зарплати проводимо виходячи з посадового окладу працівника, але не менше за МЗП і пропорційно зайнятості.