Відповідальність
Роботодавці повинні здійснювати страхові виплати працівникам у порядку, передбаченому Законом про соцстрахування*. А саме:
— після того як е-лікарняний набуде статусу «Готовий до сплати», комісія чи уповноважена особа має прийняти рішення про оплату або ж про відмову в оплаті листка непрацездатності;
— в разі позитивного рішення бухгалтерія повинна розрахувати середню зарплату** та денну зарплату, нарахувати лікарняні / декретні виплати та подати заяву-розрахунок до ПФУ,
а після надходження страхових коштів на спецрахунок — виплатити лікарняні / декретні працівнику.
* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.
Увага! За порушення порядку використання страхових коштів роботодавець несе відповідальність (ч. 5 ст. 8 Закону про соцстрахування).
Тому якщо роботодавець виявить завищення суми допомоги по тимчасовій непрацездатності / декретних, він має:
— повернути протягом 3 робочих днів страхові кошти, які були зайво нараховані та виплачені працівнику на відповідний рахунок ПФУ (ч. 1 ст. 26 Закону про соцстрахування);
— сформувати лист-пояснення причин повернення коштів у довільній формі (п. 12 Порядку № 12*);
* Порядок фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів ФСС, затверджений постановою правління ФСС від 19.07.2018 № 12 (діє до прийняття правлінням ПФУ нового механізму фінансування страхувальників).
— відкоригувати заяву-розрахунок (тип «Корегування зменшення») та разом із письмовим поясненням причин повернення коштів та платіжною інструкцією направити до ПФУ. Як це зробити, читайте у статті «Завищили суму лікарняних/декретних: виправляємо заяву-розрахунок» // «Оплата праці», 2023, № 21.
Зверніть увагу! Якщо 3-денний строк не буде дотримано або буде повернуто лише частину зайвих страхових коштів, то до роботодавця може бути застосований штраф у розмірі 10 % несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів (ч. 6 ст. 8 Закону про соцстрахування).
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій буде нарахована пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Ну і не забуваємо про адмінвідповідальність. За порушення порядку використання коштів ПФУ на винних посадових осіб буде накладений адмінштраф у розмірі від 136 до 255 грн — згідно з ч. 1 ст. 1655 КпАП*. За повторне порушення протягом року — від 170 до 340 грн.
* Кодекс про адміністративні правопорушення від 07.12.84 № 8073-X.
Але і це ще не все. Якщо завищення суми страхових виплат буде виявлене під час перевірки, то роботодавцю:
— доведеться повернути до ПФУ всю суму страхових коштів, які визнають неправомірно витраченими;
— загрожуватиме штраф у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів.
А чи буде застосовуватись така відповідальність до роботодавця, який виправить помилку, поверне надміру нараховані страхові кошти та направить лист-пояснення до початку перевірки?
Маленьке «якщо»
Коли фінансування страхових коштів входило до функцій ФСС (тобто до 01.01.2023), цей орган дотримувався такої позиції: якщо страхувальник самостійно виявляє помилку у сумі лікарняних / декретних та належним чином її виправляє до початку перевірки, то фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів до такого страхувальника не застосовуються (лист ФСС від 27.06.2019 № 1322-11-4).
Однак з 01.01.2023 функції та обов’язки ФСС щодо виплати лікарняних / декретних перейшли до Пенсійного фонду. Чи буде таким же лояльним до роботодавців і Пенсійний фонд? Ми вирішили це з’ясувати й направили відповідний запит до ПФУ.
Скажемо одразу, відповідь нас дуже потішила, адже вона взагалі не відрізняється від позиції, якої раніше дотримувався ФСС.
Так, у листі ПФУ від 09.10.2024 № 42306-51549/К-08/8-2800/24 (текст листа ви знайдете наприкінці статті) пенсійники зазначили, що фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів до страхувальника не застосовуються, якщо він:
— самостійного виявить помилку, допущену при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності за минулий період та виправить її;
— поверне до ПФУ у повному обсязі надміру нараховані та виплачені кошти до початку перевірки;
— складе бухдовідку та направить обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.
Усі умови дотримані? У такому разі хвилюватись через штрафи за порушення порядку використання коштів роботодавцю не доведеться.
Висновки
- У разі завищення суми лікарняних / декретних роботодавець має повернути протягом 3 робочих днів надміру нараховані страхові кошти до ПФУ.
- За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі надміру нарахованих страхових коштів роботодавцю загрожує штраф у розмірі 10 % від такої суми (+ пеня).
- Якщо завищення суми допомоги буде виявлено в ході перевірки, роботодавцю загрожуватиме штраф у розмірі 50 % неправомірно витрачених страхових коштів.
- Уникнути фінансової відповідальності роботодавець зможе, якщо він до початку перевірки самостійно виправить помилку, поверне надміру нараховані кошти та надасть обґрунтоване письмове пояснення щодо причин повернення страхових коштів.