Доплата за науковий ступінь
Доплата за науковий ступінь кандидата наук, доктора філософії установлюється педпрацівникам у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати). Про це зазначено у п.п. «г» п.п. 3 п. 4 наказу № 557*. Таку доплату установлюють на підставі:
— диплома кандидата наук;
— заяви працівника;
— наказу керівника.
Доплата за науковий ступінь установлюється працівникам, якщо їх діяльність за профілем (посадою) збігається з наявним науковим ступенем. Відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу освіти.
При цьому фахівці ЦК Профспілки працівників освіти і науки України зазначають, що умови щодо відповідності спеціальності, з якої захищено дисертацію, професійній діяльності нормативно-правовими актами не врегульовані. Тому науковий ступінь кандидата педагогічних наук повністю збігається з педагогічною діяльністю на посаді вчителя ЗСО незалежно від предмета, який він викладає, та спеціальності, з якої захищено дисертацію (див. консультацію у статті «Доплата за науковий ступінь кандидата педагогічних наук» // «Оплата праці», 2020, № 10/1.
Згідно з п.п. 6.3.27 Галузевої угоди* керівникам закладів освіти рекомендовано забезпечити встановлення доплати за наукові ступені в максимальному розмірі — 15 % посадового окладу.
Майте на увазі: відповідно до п. 1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін цієї угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів.
Залежність від навантаження
Норма годин на ставку для вчителя ЗСО становить 18 годин на тиждень (ст. 24 Закону про середню освіту*). Розподіл педагогічного навантаження у закладі освіти затверджується його керівником відповідно до вимог законодавства. Педагогічне навантаження вчителя обсягом менше норми встановлюється за його письмовою згодою.
* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.
Крім того, у п. 63 Інструкції № 102* зазначено, що навчальне навантаження між учителями та іншими педагогічними працівниками ЗСО розподіляється керівником закладу освіти за погодженням з профспілковим комітетом:
— залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами;
— за наявності відповідних педагогічних кадрів;
— виходячи з інших конкретних умов, що склалися у закладі.
Місячна зарплата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції № 102). Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
При цьому доплату за науковий ступінь кандидата наук установлюють залежно від навчального навантаження та обсягу виконуваної роботи (див. спільний лист Міносвіти та ЦК профспілки працівників освіти і науки України від 14.02.2006 № 1/9-102; № 02-5/68).
Таким чином, якщо вчитель має науковий ступінь кандидата педагогічних наук і працює з неповним навантаженням (14 годин на тиждень), то доплату за наявність наукового ступеня визначають пропорційно обсягу навчального навантаження.
Обов’язкове підвищення окладу
Не слід забувати, що згідно з постановою № 22* посадові оклади (ставки зарплати) педагогічних працівників ЗСО підвищуються на 10 %. І хоча про таке підвищення у запитанні читача нічого не зазначено, воно продовжує діяти й у 2024 році.
* Постанова КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 № 22.
При цьому згідно з п. 34 Інструкції № 102 у випадках, коли працівникам закладів освіти передбачено підвищення ставок (посадових окладів), то з урахуванням підвищень утворюються нові ставки (посадові оклади). А тому у ситуації, що розглядається, доплата вчителю ЗСО за науковий ступінь нараховується на оклад з урахуванням 10-відсоткового підвищення.
Розглянемо на прикладі, як обчислити доплату за науковий ступінь.
Приклад. Вчителю ЗСО (вища кваліфікаційна категорія) встановлені:
— навчальне навантаження обсягом 14 год на тиждень;
— посадовий оклад у розмірі 7732 грн (14-й тарифний розряд за ЄТС);
— підвищення посадового окладу на 10 % згідно з постановою № 22;
— доплата за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % посадового окладу.
У жовтні 2024 року вчитель відпрацював усі робочі дні за графіком роботи.
Обчислимо суму доплати за науковий ступінь пропорційно навантаженню:
8505,20 х 14 год : 18 год х 15 % = 992,27 (грн),
де 8505,20 — посадовий оклад для 14-го тарифного розряду з підвищенням на 10 %;
18 год — норма годин на ставку для вчителя ЗСО.
Висновки
- Доплата за науковий ступінь кандидата наук установлюється педагогічним працівникам у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати).
- Відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу освіти.
- Доплату за науковий ступінь обчислюють пропорційно обсягу навчального навантаження.