Теми статей
Обрати теми

Доплата за науковий ступінь: чи залежить від навантаження?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
З 1 жовтня 2024 року до закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) на посаду вчителя було прийнято працівника, який має науковий ступінь кандидата педагогічних наук. При прийнятті на роботу йому було встановлено навчальне навантаження обсягом 14 годин на тиждень. Чи враховувати при нарахуванні доплати за науковий ступінь обсяг навантаження?

Доплата за науковий ступінь

Доплата за науковий ступінь кандидата наук, доктора філософії установлюється педпрацівникам у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати). Про це зазначено у п.п. «г» п.п. 3 п. 4 наказу № 557*. Таку доплату установлюють на підставі:

— диплома кандидата наук;

— заяви працівника;

— наказу керівника.

* Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів та установ освіти» від 26.09.2005 № 557.

Доплата за науковий ступінь установлюється працівникам, якщо їх діяльність за профілем (посадою) збігається з наявним науковим ступенем. Відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу освіти.

При цьому фахівці ЦК Профспілки працівників освіти і науки України зазначають, що умови щодо відповідності спеціальності, з якої захищено дисертацію, професійній діяльності нормативно-правовими актами не врегульовані. Тому науковий ступінь кандидата педагогічних наук повністю збігається з педагогічною діяльністю на посаді вчителя ЗСО незалежно від предмета, який він викладає, та спеціальності, з якої захищено дисертацію (див. консультацію у статті «Доплата за науковий ступінь кандидата педагогічних наук» // «Оплата праці», 2020, № 10/1.

Згідно з п.п. 6.3.27 Галузевої угоди* керівникам закладів освіти рекомендовано забезпечити встановлення доплати за наукові ступені в максимальному розмірі — 15 % посадового окладу.

* Галузева Угода між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 — 2025 роки, зареєстрована Мінекономіки 18.06.2021 за № 12.

Майте на увазі: відповідно до п. 1.4 Галузевої угоди її положення діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін цієї угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів.

Залежність від навантаження

Норма годин на ставку для вчителя ЗСО становить 18 годин на тиждень (ст. 24 Закону про середню освіту*). Розподіл педагогічного навантаження у закладі освіти затверджується його керівником відповідно до вимог законодавства. Педагогічне навантаження вчителя обсягом менше норми встановлюється за його письмовою згодою.

* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Крім того, у п. 63 Інструкції № 102* зазначено, що навчальне навантаження між учителями та іншими педагогічними працівниками ЗСО розподіляється керівником закладу освіти за погодженням з профспілковим комітетом:

— залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами;

— за наявності відповідних педагогічних кадрів;

— виходячи з інших конкретних умов, що склалися у закладі.

* Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.93 № 102.

Місячна зарплата педагогічних працівників визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції № 102). Встановлена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

При цьому доплату за науковий ступінь кандидата наук установлюють залежно від навчального навантаження та обсягу виконуваної роботи (див. спільний лист Міносвіти та ЦК профспілки працівників освіти і науки України від 14.02.2006 № 1/9-102; № 02-5/68).

Таким чином, якщо вчитель має науковий ступінь кандидата педагогічних наук і працює з неповним навантаженням (14 годин на тиждень), то доплату за наявність наукового ступеня визначають пропорційно обсягу навчального навантаження.

Обов’язкове підвищення окладу

Не слід забувати, що згідно з постановою № 22* посадові оклади (ставки зарплати) педагогічних працівників ЗСО підвищуються на 10 %. І хоча про таке підвищення у запитанні читача нічого не зазначено, воно продовжує діяти й у 2024 році.

* Постанова КМУ «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» від 11.01.2018 № 22.

При цьому згідно з п. 34 Інструкції № 102 у випадках, коли працівникам закладів освіти передбачено підвищення ставок (посадових окладів), то з урахуванням підвищень утворюються нові ставки (посадові оклади). А тому у ситуації, що розглядається, доплата вчителю ЗСО за науковий ступінь нараховується на оклад з урахуванням 10-відсоткового підвищення.

Розглянемо на прикладі, як обчислити доплату за науковий ступінь.

Приклад. Вчителю ЗСО (вища кваліфікаційна категорія) встановлені:

— навчальне навантаження обсягом 14 год на тиждень;

— посадовий оклад у розмірі 7732 грн (14-й тарифний розряд за ЄТС);

— підвищення посадового окладу на 10 % згідно з постановою № 22;

— доплата за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % посадового окладу.

У жовтні 2024 року вчитель відпрацював усі робочі дні за графіком роботи.

Обчислимо суму доплати за науковий ступінь пропорційно навантаженню:

8505,20 х 14 год : 18 год х 15 % = 992,27 (грн),

де 8505,20 — посадовий оклад для 14-го тарифного розряду з підвищенням на 10 %;

18 год — норма годин на ставку для вчителя ЗСО.

Висновки

  • Доплата за науковий ступінь кандидата наук установлюється педагогічним працівникам у граничному розмірі 15 % посадового окладу (ставки заробітної плати).
  • Відповідність наукового ступеня профілю діяльності працівника на займаній посаді визначається керівником закладу освіти.
  • Доплату за науковий ступінь обчислюють пропорційно обсягу навчального навантаження.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі