Навіщо треба
Уявімо ситуацію: працівник звільняється, перебуваючи за кордоном. Усі документи можна надіслати йому в електронному вигляді або міжнародним поштовим відправленням. А от з паперовою трудовою (звісно, якщо вона ще зберігається у роботодавця) так не можна*. А точніше, не можна було. До 12.09.2024. А от із цієї дати вже дозволено.
* Про це ми писали у статті «Звільнити дистанційно: місія здійсненна» // «Оплата праці», 2024, № 17.
Як було та як стало
Приписом абз. 4 п. 2 Переліку № 958* було передбачено, що трудові книжки забороняється пересилати у міжнародних поштових відправленнях.
Але з 12.09.2024 цієї норми більше не існує.
Натомість у п. 26 Правил № 270* з’явилась нова норма. У ній вказано, що пересилання за межі України трудових книжок здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях.
* Правила надання послуг поштового зв’язку, затверджені постановою КМУ від 05.03.2009 № 270.
Що таке реєстроване відправлення? Поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на прості та реєстровані. Реєстровані поштові відправлення поділяються на відправлення без оголошеної цінності (рекомендовані) та відправлення з оголошеною цінністю (п. 8 Правил № 270).
Прості поштові відправлення (листи, поштові картки, бандеролі) приймають до пересилання без видачі квитанцій і вручаються адресатам без розписки. Наприклад, листи, які кидають у поштову (абонентську) скриньку.
А реєстровані — приймаються від відправників з видачею квитанції, реєструються на певних етапах пересилання у відповідних документах і видаються одержувачу під розписку. Це, по суті, більшість повсякденних відправлень.
Отже, якщо ваш працівник знаходиться за кордоном, то можна надіслати йому трудову книжку зареєстрованим міжнародним поштовим відправленням.
Інші документи та товари
Разом із трудовими книжками «вето» на міжнародні відправки зняли і з інших документів:
— дозволів на право носіння зброї;
— військових квитків;
— документів, що посвідчують особу.
Їх так само можна відправляти за кордон, але виключно у реєстрованих поштових відправленнях (п. 26 Правил № 270).
Крім того, пересилати за межі України можна:
— дорогоцінні метали, нумізматичну продукцію НБУ, інвестиційні монети України, монети, що використовуються для нумізматичних цілей, та їх колекції в міжнародних реєстрованих поштових відправленнях з оголошеною цінністю з урахуванням відповідних вимог законодавства України та країн призначення;
— ювелірні вироби у міжнародних реєстрованих поштових відправленнях без оголошеної цінності (дрібних пакетах, посилках та відправленнях EMS) з урахуванням відповідних вимог законодавства України та країн призначення.
Висновки
- З 12.09.2024 трудові книжки можна пересилати у міжнародних поштових відправленнях. Але виключно у реєстрованих (з видачею квитанції відправнику і під підпис отримувача).
- Так само можна пересилати дозволи на право носіння зброї, військові квитки, документи, що посвідчують особу.
- Дорогоцінні метали можна пересилати у міжнародних реєстрованих відправленнях з оголошеною цінністю, а ювелірні вироби — без оголошеної цінності.