Теми статей
Обрати теми

ПСП для одинокої матері: вимоги, умови та розмір

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Одинокі матері мають пільги при оподаткуванні зарплати ПДФО. Розглянемо розмір такої привілеї, право на неї та документи, які мають бути для її надання.

Податкова соціальна пільга

Одинока мати має право на підвищену податкову соціальну пільгу (ПСП). Відповідно до п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ*

одинока матір має право на ПСП у розмірі, що дорівнює 150 % суми ПСП у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років

* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

У 2024 році розмір ПСП становить 1514 грн. Тоді ПСП на кожну дитину до 18 років для одинокої матері дорівнює 2271 грн (1514 грн х 150 %).

Для отримання пільги має бути виконано важливу умову: розмір зарплати працівниці за місяць не має перевищувати граничного розміру доходу, що дає право на ПСП. Цей розмір установлено п.п. 169.1.2, пп. «а» і «б» п.п. 169.1.3 ПКУ.

Він визначається пропорційно кількості дітей віком до 18 років, на яких надається пільга. У 2024 році він дорівнює:

4240 грн х кількість дітей.

Нагадаємо також, що пільгою працівниця може скористатися тільки за одним місцем роботи. Наприклад, якщо одинока мати працює за основним місцем роботи та за зовнішнім сумісництвом, то ПСП вона може оформити тільки в одного роботодавця: або основного, або за сумісництвом.

Підтвердження статусу для ПСП

Згідно з п. 5 Порядку № 1227* одинокими матерями вважаються особи, які на момент застосування роботодавцем пільги, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом. Інші умови не встановлені.

* Порядок надання документів для застосування ПСП, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227.

Тобто обов’язковою умовою є неперебування жінки у шлюбі. Шлюб, навіть не з батьком дитини, який її не усиновив, позбавить працівницю статусу одинокої матері. А от отримання аліментів на дитину не позбавляє одиноку мати цього статусу для застосування ПСП.

Документи, які підтверджують статус одинокої матері для отримання ПСП, визначені в п. 5 Порядку № 1227. Так, для застосування ПСП одинока мати подає роботодавцю:

— заяву про застосування ПСП;

— копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала до прибуття в Україну;

— копію паспорта. У паперовому варіанті паспорта зазвичай у розлученої особи є відмітка про розірвання шлюбу. Але у пластиковому варіанті паспорта жодних позначок не робиться. Тому факт розлучення ліпше підтвердити копією рішення суду про розірвання шлюбу;

— якщо із заявою звертається вдова, то вона надає копію свідоцтва про шлюб та свідоцтва про смерть чоловіка.

Розглянемо приклад.

Приклад. Працівниця (зовнішня сумісниця, неповний робочий час) виховує дитину віком до 18 років сама без участі батька. Із батьком дитини розлучена, але він платить на дитину аліменти. Сума зарплати, яка нарахована працівниці у вересні 2024 року, становить 4000 грн. Працівниця надала заяву на застосування ПСП для одинокої матері та документи, що підтверджують її статус (копії свідоцтва про народження дитини та паспорта з позначкою про розлучення).

Отже, працівниця претендує на підвищену ПСП відповідно до п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ як одинока мати.

Чи виникає у неї право на цю пільгу? Перелічимо вимоги для застосування ПСП:

— працівниця підтвердила свій статус одинокої матері і виявила бажання скористатися ПСП на дітей як одинока мати, надавши заяву;

— факт отримання аліментів на дитину не позбавляє працівницю пільгового статусу для цілей надання ПСП як одинокій матері. Тут головне, що вона не перебуває у шлюбі, що і підтвердила відповідними документами;

— ПСП застосовується тільки за одним місцем роботи (або за основним, або за сумісництвом). Працівниця виявила бажання скористатися нею за сумісництвом;

— розмір зарплати за вересень 2024 року (4000 грн) вписується у граничний розмір доходу, що дає право на ПСП. У наведеному прикладі у працівниці одна дитина. Тож граничний розмір становить 4240 грн (4240 грн х 1 дитину).

Розрахуємо суму ПДФО за вересень 2024 року:

(4000,00 - 2271,00) х 18 % = 311,22 (грн).

Обчислимо суму ВЗ (1,5 %):

4000 х 1,5 % = 60,00 (грн).

Сума зарплати «чистими» становитиме:

4000,00 - 311,22 - 60,00 = 3628,78 (грн).

Висновки

  • Одинока матір у 2024 році має право на ПСП у розмірі 2271 грн у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років.
  • Одинокими матерями вважаються особи, які на момент застосування роботодавцем пільги, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебувають у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі