Перед безпосереднім розбором правил включення річної винагороди у розрахунок середньої зарплати нагадаємо, що це за виплата і коли вона може бути нарахована.
Винагорода за підсумками роботи за рік належить до інших заохочувальних та компенсаційних виплат (невиробничі премії) і зазначена у п.п. 2.3.2 Інструкції № 5*. Її виплачують працівникам раз на рік (що свідчить про її систематичність) залежно від фінансових результатів діяльності підприємства (тобто є зв’язок з виробничими завданнями). Вона належить до виплат, на які нараховують ЄСВ і відображається в Д1 у місяці її нарахування у складі зарплати без будь-якої розбивки по місяцях, за які нарахована.
* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
Річну винагороду частіше за все роботодавець нараховує в останньому місяці календарного року (грудні), за який вона передбачена, або на початку наступного року (січні чи лютому). Деякі роботодавці нараховують її навіть після складання фінзвітності за минулий рік. Законодавство не визначає конкретні строки її нарахування. Отже, роботодавець може сам установити у локальних документах усі важливі моменти для надання річної винагороди.
Далі поговоримо про її роль у розрахунку середньої зарплати.
Винагорода за підсумками роботи за рік включається у розрахунок середньої зарплати. Спершу згадаємо, якими нормативними документами маємо керуватися при розрахунку середньої зарплати. Наведемо їх у таблиці.