Теми статей
Обрати теми

Доплата педагогам за несприятливі умови: як обчислити розмір у місяці відпустки?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Вчитель працює за основним місцем роботи з навчальним навантаженням 22 години на тиждень. У червні 2025 року він відпрацював 15 днів, адже з 23 червня в нього почалась щорічна відпустка. Як визначити розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці у червні?

Встановлення доплати

Порядок та умови встановлення доплати за роботу в несприятливих умовах праці визначені постановою № 1286*. Така доплата встановлюється педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти (далі — ЗСО) державної і комунальної форми власності.

* Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти» від 08.11.2024 № 1286.

Доплату за роботу в несприятливих умовах праці встановлюють усім педпрацівникам, які працюють у ЗСО, як за основною посадою, так і на умовах сумісництва. Також така доплата може бути встановлена непедагогічним працівникам, які мають у ЗСО навчальне навантаження на умовах, визначених п. 91 Інструкції № 102* (див. лист МОН від 31.12.2024 № 1/24704-24).

* Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міносвіти від 15.04.93 № 102.

Доплата встановлюється педагогічним працівникам ЗСО в обов’язковому порядку та виплачується за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Розмір доплати

Доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється у таких розмірах:

— з 1 січня 2025 року — у розмірі 1300 грн («грязна» сума, до сплати податків);

— з 1 вересня 2025 року та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, — у розмірі 2600 грн («грязна» сума, до сплати податків).

Як бачимо, доплата передбачена у грошовому виразі, на відміну від решти доплат та надбавок, які виплачуються педагогам, як правило, у відсотках до посадового окладу.

Розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці визначається пропорційно до обсягу навчального навантаження педагогічного працівника та/або обсягу педагогічної роботи, що ним виконується (п. 1 постанови № 1286). Якщо педагогічний працівник за основним місцем роботи у ЗСО за основною посадою має навантаження або виконує обсяг педагогічної роботи менше ставки, то доплату встановлюють йому у повному розмірі (1300 або 2600 грн відповідно).

Якщо ж педагогічний працівник ЗСО має навчальне навантаження більше ставки (норми), то розмір доплати за роботу в несприятливих умовах збільшується пропорційно встановленому навантаженню. Нагадаємо, що норма педагогічного (навчального) навантаження на ставку для вчителя ЗСО становить 18 годин на тиждень (ч. 3 ст. 24 Закону про середню освіту*).

* Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

Майте на увазі: кваліфікаційна категорія педагога, стаж його роботи та місце розташування закладу освіти не впливають на розмір доплати за роботу в несприятливих умовах праці.

Доплата у місяці відпустки

У постанові № 1286 не встановлено прив’язки розміру доплати за роботу в несприятливих умовах праці до відпрацьованого часу. Утім фахівці МОН у листі від 31.12.2024 № 1/24704-24 роз’яснюють, що доплата за роботу в несприятливих умовах, як й інші доплати і надбавки, є частиною заробітної плати педагогічного працівника. Якщо педагогічний працівник відпрацював місяць не повністю (зокрема, через щорічну відпустку), то розмір його зарплати зменшується пропорційно відпрацьованому часу, відповідно і розмір доплати теж зменшується.

Тож виходить, що у випадку не повністю відпрацьованого місяця потрібно розмір доплати з урахуванням установленого навантаження розділити на кількість робочих днів за графіком роботи за місяць, за який провадиться нарахування доплати, а потім отриманий результат помножити на кількість днів, фактично відпрацьованих педагогічним працівником цього місяця.

Розглянемо приклад.

Приклад. Вчитель працює у ЗСО за основним місцем роботи з навчальним навантаженням 22 години на тиждень. У червні 2025 року він відпрацював 15 днів, адже з 23 червня в нього почалась щорічна відпустка. Всього у червні 21 робочий день за графіком роботи.

Спочатку визначимо розмір доплати з урахуванням фактичного навантаження:

1300 грн х 22 год : 18 год = 1588,89 грн.

Далі обчислимо доплату пропорційно відпрацьованому часу у червні 2025 року:

1588,89 грн : 21 роб. дн. х 15 роб. дн. = 1134,92 грн.

З урахуванням тривалості відпустки вчителя (56 к. дн.) у липні 2025 року доплата за роботу в несприятливих умовах праці взагалі не нараховується. А в серпні потрібно буде провести розрахунок суми доплати пропорційно відпрацьованим дням після виходу з відпустки.

Середня для відпускних

Хоча про обчислення середньої відпускної зарплати у запитанні читача не йдеться, утім оминути цю тему ми не можемо. Адже доплата за роботу в несприятливих умовах праці виплачується педагогам ЗСО починаючи з 1 січня 2025 року, а тому обов’язково постане питання щодо її включення до середньої. Правила розрахунку середньої зарплати для оплати часу відпусток (компенсації за невикористану відпустку) регламентовані Порядком № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

При обчисленні відпускної середньої враховуються всі суми нарахованої працівнику зарплати згідно із законодавством та умовами трудового договору (п. 3 Порядку № 100). Це, між інших, основна зарплата, доплати і надбавки, виробничі премії тощо. Таким чином, доплату педагогам ЗСО за роботу в несприятливих умовах праці включають до розрахунку відпускних на загальних підставах. Підтверджують це і фахівці МОН у листі від 12.03.2025 № 1/4747-25.

Висновки

  • Щомісячна доплата за роботу в несприятливих умовах праці встановлюється педагогічним працівникам ЗСО державної і комунальної форми власності.
  • На розмір доплати впливає обсяг навчального навантаження педпрацівника.
  • Якщо місяць, за який проводиться нарахування доплати, відпрацьовано неповністю, то розмір доплати визначається пропорційно відпрацьованому часу.
  • Доплату за роботу в несприятливих умовах праці враховують при розрахунку відпускних.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі