Якщо працівник протягом останніх 4 місяців перед настанням події, з якою пов’язаний розрахунок середньої, не працював з поважних причин і відповідно не мав нарахувань у цей період, то застосувати загальний порядок розрахунку середньої за 2 місяці тут не вийде.
У такому випадку середню зарплату обчислюють відповідно до спеціальних правил, які описані в п. 4 Порядку № 100. А саме: виходячи з установленого працівнику посадового окладу, тарифної ставки або МЗП (якщо вона вища) з урахуванням його зайнятості.
Такий самий підхід діє і в разі, якщо у працівника взагалі відсутній розрахунковий період (абз. 8 п. 2 Порядку № 100). Наприклад, коли працівника прийнято на роботу в тому ж місяці (або того ж дня), коли сталася подія, що потребує розрахунку середньої зарплати.
У такому разі середньоденну зарплату (ЗПсер) знаходимо так:
ЗПсер = О × З × 2 : Ргр,
де О — посадовий оклад (тарифна ставка) працівника або МЗП, установлена на момент розрахунку (якщо посадовий оклад менший за мінзарплату). Зауважте, таке порівняння проводимо в еквіваленті повної зайнятості;
З — зайнятість працівника (0,25, 0,5, 0,75, 1 тощо);
2 — кількість місяців умовного розрахункового періоду;
Ргр — кількість робочих днів (годин) в умовному розрахунковому періоді за графіком роботи підприємства (абз. 2 п. 8 Порядку № 100).