Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами (декретна відпустка) є соціальною оплачуваною відпусткою.
При цьому у ст. 179 КЗпП та ст. 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР зазначено, що надають її на підставі медичного висновку. Таким висновком є листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.
За загальним правилом його видають майбутній мамі, що працює, на 30-му тижні вагітності.
А тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами — 126 календарних днів.
Проте з цього правила є винятки. Зокрема, у разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді загальна тривалість декретної відпустки складатиме 140 календарних днів
(126 к. дн + 14 к. дн.).
Працівниця може звільнитися за власним бажанням (ст. 38, 39 КЗпП) або за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) в період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Тут заборон немає.
Якщо після звільнення вона надасть продовження листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, то такий листок також повинен бути оплачений. Адже згідно з п. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV право на допомогу виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом. У випадку, що розглядається, право на матеріальне забезпечення (допомогу по вагітності та пологах) настало в період, коли працівниця перебувала у трудових відносинах із роботодавцем. Адже саме тоді був відкритий первинний листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.
Лікарняний на 14 календарних днів, що видається у разі ускладнених пологів, жінці, яка народила, є продовженням першого лікарняного листа по вагітності та пологах (п. 6.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455).
Отже, роботодавець зобов’язаний нарахувати і виплатити колишній працівниці за рахунок коштів ФСС допомогу по вагітності та пологах за 14 календарних днів.
При цьому факт звільнення її за власним бажанням у період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами значення не має.
Нагадаємо, що розрахунок декретних проводиться бухгалтером установи відповідно до норм Закону № 1105 та Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266.