Теми статей
Обрати теми

Особа з інвалідністю: чи можна прийняти за сумісництвом?

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Чи можна прийняти до установи особу з інвалідністю (III група) за сумісництвом? (запитання з електронної пошти редакції: bb@id.factor.ua)

Норматив робочих місць

Роботодавці зобов’язані виділяти і створювати робочі місця для осіб з інвалідністю в межах нормативу робочих місць для працевлаштування таких осіб (ст. 19 Закону № 8751). Він визначений у розмірі 4 % від СКШП2 облікового складу за рік. Якщо ж СКШП за рік — від 8 до 25 осіб, норматив дорівнює одному робочому місцю.

1 Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 р. № 875-XII.

2 СКШП — середньооблікова кількість штатних працівників.

На виконання нормативу роботодавці враховують осіб з інвалідністю, працевлаштованих ними за основним місцем роботи. При цьому не має значення група інвалідності прийнятого на роботу працівника.

Прийняття на роботу

Особа з інвалідністю, як і всі інші громадяни, може працювати як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Проте, як уже було сказано, для цілей виконання нормативу надане місце роботи має бути для неї основним. Тобто прийняти на роботу за сумісництвом особу з інвалідністю можна, але такий працівник не буде враховуватись до нормативу.

При прийнятті на роботу з особою з інвалідністю, як і з будь-яким іншим працівником, укладають трудовий договір. За загальним правилом його можна укладати як у письмовій, так і в усній формі.

Трудовий договір може бути як строковим (наприклад, на сезонну або тимчасову роботу), так і безстроковим.

Обов’язок забезпечити трудові гарантії, пов’язані з інвалідністю3, виникає після того, як особа з інвалідністю надасть роботодавцю документи, що підтверджують інвалідність, а саме:

3 Детальніше про такі гарантії читайте у журналі «Бюджетна бухгалтерія», 2019, № 12, с. 21.

• копію виписки з акта огляду МСЕК за формою № 157-1/о (затверджена наказом МОЗ від 30.07.2012 р. № 577);

• копію пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача державної соціальної допомоги;

• індивідуальну програму реабілітації, розроблену МСЕК (за формою, затвердженою наказом МОЗ від 08.10.2007 р. № 623).

Копії цих документів завіряє роботодавець і зберігає в особовій справі працівника. Крім того, бажано на цих документах зазначити дату їх надання з підписом працівника, а також дату отримання їх роботодавцем. Це убезпечить роботодавця від «зайвих» запитань з боку контролюючих органів або від можливих трудових спорів.

Майте на увазі: роботодавець може вимагати від працівника документи про стан його здоров’я тільки тоді, коли працівникові необхідно пройти обов’язковий попередній (при прийнятті на роботу) медогляд. У всіх інших випадках працівник самостійно вирішує, повідомляти роботодавця про наявність інвалідності чи ні.

Не забудьте також у загальному порядку повідомити податківців про працевлаштування працівника з інвалідністю.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі