(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 45
  • № 44
  • № 43
  • № 42
  • № 41
  • № 40
  • № 39
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/18
Бухгалтерський тиждень
Бухгалтерський тиждень
Листопад , 2014/№ 46

ПДВ-2015 та ПН-2014

Чи можна буде у 2015 році враховувати ПН 2014 року, не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Почнемо з того, що незважаючи на обурення бухгалтерської громадськості, заяв про будь-які відстрочення/скасування електронного адміністрування ПДВ ще не чутно. Тому ми прагнемо приділяти цій темі якомога більше уваги. У наших попередніх номерах ми вже торкнулися проблемних моментів у роботі системи адміністрування ПДВ («БТ», 2014, № 32, с. 18; № 42, с. 14; № 44, с. 5). Додатково був проведений вебінар, з відеозаписом якого ви зможете ознайомитися за адресою id.factor.ua/bn-11.11.2014. Відповідям на запитання, які надійшли від його учасників, ми присвятимо наш перший грудневий номер.

Тепер по суті запитання.

Сьогодні стверджувати на 100 %, що податкові накладні (ПН) 2014 року, не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), враховуватимуться при формуванні податкового кредиту (ПК) у 2015 році, ми б не стали.

Не можна виключати, що податківці займуть у цьому питанні фіскальну позицію та, посилаючись на той же п. 198.6 ПКУ, стверджуватимуть таке: якщо ПН не зареєстрована в ЄРПН, то в будь-якому разі її в податковий кредит включити не можна.

Та чи матимуть рацію в такому разі податківці?

Вважаємо, що ні.

Так, наприклад, норму з п. 11 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ можна розуміти так: якщо на дату виписки ПН вимога про обов’язкову її реєстрацію в ЄРПН ще не діяла, то й право сформувати ПК за такою ПН покупець не втрачає. Відповідно, про жодні порушення не може й ітися.

Більше того, право платника ПДВ сформувати ПК на підставі отриманих ПН, з дати виписки яких не минуло 365 календарних днів, ще ніхто не скасовував (абзац третій п. 198.6 ПКУ).

Тому є всі підстави зробити висновок про те, що платники ПДВ мають повне право врахувати ПН 2014 року, не зареєстровані в ЄРПН, при формуванні ПК у 2015 році. Однак в бочці меду завжди є ложка дьогтю. І ця ложка — Порядок № 569*.

* Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569.

Якщо ви звернете увагу на формулу для розрахунку суми ПДВ, що дозволяє платникові ПДВ зареєструвати ПН в ЄРПН (п. 9 Порядку № 569), ви побачите, що всі показники, необхідні для підрахунку, вам доведеться брати починаючи з 1 січня 2015 року. А це означає, що суми ПДВ за отриманими ПН, за якими дата виникнення податкових зобов’язань припадає на період до вказаної дати (до 01.01.15 р.), у формулі не враховуватимуться (не плутати з можливістю врахувати у складі ПК).

Підсумок. Якщо ви не хочете ризикувати своїм правом на ПК, ПН, виписані у 2014 році та не включені до ПК раніше, радимо врахувати до кінця 2014 року.

Окремо слід згадати ПН, виписані у другій половині грудня 2014 року, які за сьогоднішніми правилами підлягають реєстрації в ЄРПН. Для них процес реєстрації в ЄРПН може захопити початок 2015 року, адже він здійснюється протягом 15 календарних днів, наступних за датою складання таких ПН (п. 201.10 ПКУ). Тут питань з можливістю включення до ПК (грудня 2014 року або вже періодів 2015 року, якщо ми вирішимо їх «притримати») не буде. Головне, дотриматися встановленого строку.

Однак пам’ятайте: такі ПН також у формулі для розрахунку «реєстраційної ПН-межі» не братимуть участі. Про це прямо сказано в п. 19 Порядку № 569:

«19. Податкові накладні, складені до 1 січня 2015 р., та розрахунки коригування до них підлягають реєстрації в Реєстрі у строки, визначені пунктом 201.10 стат- ті 201 Податкового кодексу Украї­ни, але не враховуються під час обчислення суми податку, зазначеної у пункті 9 цього Порядку».

ПДВ, Податкова накладна додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті